Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tayfun ile Kasırga Arasındakı Fark Nedir?

0 88

Tayfun ile Kasırga Arasındakı Fark Nedir?Dünya’nın var oluş süresinin 4 milyar yılı aşkın olduğu bilimsel olarak ispat edilmiş bir hadise olarak kabul edilir. Dünya var olduğu süre boyunca gelişmiş ve de günümüzdeki halini almış, ayrıca bu süreçte birçok doğa olayını da bizzat ev sahipliği yapmıştır. Modern insanın varlığı sonrasında kayıtlara geçen ve de geçmeyen sıradışı doğa olayı yaşanmıştır. Bu doğa olayları Dünya’nın kendi sistemi içersinde var olan son derece olağan durumlardandır. Özellikle de son yüzyılda birçok doğa olayı yaşanmış ve bunlar insanlara ciddi anlamda zarar vermiştir. Dünyanın sonunun ne zaman geleceğini bilmemiz şimdilik mümkün gözükmemektedir. Ancak bildiğimiz ve de ayrıca gördüğümüz, hissettiğimiz birçok doğa olayı bunun er ya da geç bir gün gerçekleşeceğine yönelik ciddi emareler sunmaktadır. Dünya üzerinde depremler, kasırgalar/tayfunlar, toprak kaymaları, yanardağ patlamaları gibi birçok doğa olayı modern aygıtlar sayesinde de çıplak gözle net bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Bunlar arasında yer alanlardan en korkunç olanları şüphesiz ki, depremler ve de yanardağlar olsa da kasırga gibi devasa siklon hareketleri de artık hayatımızı ciddi manada tehdit eder bir vaziyete erişmiştir.

Bu anlamda özellikle Kuzey ve Güney Amerika ülkeleri ile Asya ülkeleri çok ciddi hava dalgalarıyla boğuşur hale gelmiştir. Her geçen yıl yaşanan doğa olaylarının şiddeti ve de süresinde çok ciddi bir artış gözlemlenmiştir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve de Çin bu gibi doğa olayları karşısında kimi zaman çok acı bir şekilde savunmasız kalabilmektedir.

Tayfun ile Kasırga Arasındakı Fark Nedir?Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaleti başta olmak üzere Texas, Georgia, Louisiana gibi eyaletleri kasırgalardan en çok etkilenen bölgelerin başında gelmektedir. 2012 yılında dek 30 yıldan daha uzun bir süredir ciddi anlamda kasırga tehdidi yaşamamış olan New York şehri dahi artık çok ciddi bir şekilde kasırgadan etkilenen ve de etkilenmesi muhtemel olan yerleşim yerleri arasında sayılmaktadır. Durumun bu kadar ciddi oluşu, Amerika Birleşik Devletleri’nin önemler almasına ve de yeni düzenlemeler getirmesine vesile olsa da doğa karşısında yine de savunmasız kaldığı oldukça aşikar bir sonuç olarak karşımıza çıkar. 1992’de Andrew, 2005’te Katrina, 2012’de Sandy, 2017’de Irma ve Harvey gibi devasa kasırga hareketlerine maruz kalan Amerika Birleşik Devletleri, bu kasırgaların tamamının zararı hesaba katıldığı vakit, trilyon dolarlara ulaşan bir maliyetle karşı karşıya kalmıştır.

Aslında Çin’de yaşanan kasırgalar da tıpkı Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşananlarla aynı olup, bilimsel olarak herhangi bir farklılığa sahip değildir. Ancak bu gibi siklon dalgaları Amerika Birleşik Devletleri ya da Amerika kıtası ya da Atlantik açıklarında olduğu zaman buna kasırga, Çin ya da civar ülkeler ya da Hint Okyanusu’nda vücut bulduğu vakit ise, tayfun olarak adlandırılmaktadır. Yani başka bir ifade ile tayfun ile kasırga aynı doğa olayları olup, farklı şekilde ifade edilmektedirler.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku