Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tedarik Zincirinde Dağıtım Ağı

0 781

Dağıtım: Bir tedarik zincirinde, bir ürünün tedarikçi aşamasından müşteri aşamasına ulaşması için taşınması ve depolanması adımlarıdır.

Tedarik Zincirinde Dağıtım AğıDağıtım tedarik zincirinin 5 aşaması olan müşteri, perakende, dağıtım, imalat, ve tedarik süreçlerinden herhangi ikisi arasında gerçekleşebilir. Hammaddeler tedarikçilerden imalatçılara ve nihai ürünler ise imalatçılardan müşterilere taşınır. Dağıtım maliyet ve müşteri memnuniyetini doğrudan etkiler ve bu yüzden karlılığın devamını sağlar.

Dağıtım ağı tercihi düşük maliyetten yüksek servis düzeyi ve hızlı sipariş karşılamaya kadar birçok tedarik zinciri amacını gerçekleştirmekte kullanılabilir.

Örneğin; Wal-Mart, Dell, Proctor & Gamble, Grainger
Örneğin Dell Computer PCleri doğrudan nihai müşterilere satar iken HP ise perakendeciler aracılığı ile satış yapmaktadır.

Şirketler, dağıtım ağı tasarımında var olan birçok seçenekten birini seçebilir. Kötü bir tasarım hem maliyetleri arttırır hem de hizmet düzeyini düşürür ve bir şirketin karlılığını önemli ölçüde etkiler.

Dağıtım ağı performansı en üst düzeydeki iki boyutta değerlendirilir:

Karşılanan müşteri ihtiyaçları
Müşteri ihtiyaçlarını karşılamanın maliyeti

Dağıtım ağı tasarım seçenekleri müşteri hizmetleri ve bu düzeyde bir hizmeti sunmak için gerekli maliyet üzerindeki etkilerine göre karşılaştırılmalıdır.

Ağ yapısından etkilenen müşteri hizmetleri elemanları:

– Tepki Zamanı: bir müşterinin sipariş vermesinden, ürünün kendisine teslim edilene kadar geçen zamandır.
– Ürün Çeşitliliği: bir müşterinin dağıtım kanalının sunmasını beklediği ürün çeşitlerinin sayısıdır.
– Ürün Bulunurluğu (Varlığı): bir müşteri siparişi geldiğinde stokta ürünün bulunma olasılığıdır.
– Müşteri Tecrübesi: müşterinin sipariş verme ürünü teslim alma kolaylığıdır.
– Sipariş Görünürlüğü: verilen sipariş vermeden ürün teslimine kadar olan tüm aşamalarda müşterinin siparişinin durumunu takip edebilme yeteneğidir
– İade Edilebilirlik (Geri verebilme): bir müşterinin hatalı ürünü yada herhangi bir nedenle ürünü geri verebilme kolaylığı ve ağın bu tür geri vermelerden kaynaklanan sorunları çözebilme yeteneğidir.
İlk bakışta bir müşterinin tüm noktalarda en yüksek performans düzeyini isteyeceği düşünülebilir. Ancak, uygulamada böyle olmaz. Örneğin, Amazon.com’dan kitap sipariş eden bir müşteri, aynı kitabı yanı başındaki Borders kitapevinden almak isteyen bir müşteriye göre beklemeye daha fazla istekli olacaktır. Diğer taraftan müşteriler Amazon.com’da Borders kitap evine oranla daha fazla kitap çeşidi bulacaklardır.

Yazar:Oguzhan Sahna

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku