Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tiroid Bezi Bozuklukları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 469

Tiroid Bezi Bozuklukları Hakkında Bilinmesi GerekenlerTiroid bezlerinin nasıl çalıştığını belirlemek için kan testi yapılması önemlidir. Tiroid bezi vücudun uyum içinde kalmasını sağlar. Boynun hemen altında bulunan tiroid bezi, kan dolaşımı yoluyla hormonları hücrelere ve vücuttaki her organa salgılamaktadır. Bu küçük, 3 cm’lik bez, vücut sıcaklığını düzenler, beynin rahatça düşünmesini sağlar, kalbin ritmik olarak pompalanmasını sağlar ve temel olarak vücuttaki tüm organlar arasındaki uyumu korur.

Tiroid hastalığı olduğunda, tiroid bezi aşırı aktif veya az aktif olabilmektedir. Tiroid bezi kana yeterince hormon salgılamazsa bedensel işlevlerin yavaşlamasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüksek kolesterol ve kalp rahatsızlığı gibi daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Belirtileri arasında şunlar olabilir:

*yorgunluk

*kilo almak

*üşüme hissi

*kuru veya kırılgan saç

*hafıza sorunları

*sinirlilik ve depresyon

*daha yüksek kolesterol seviyeleri

*yavaş kalp hızı

*kabızlık

Tiroid bezi çok fazla hormon salgılarsa, vücut fonksiyonları hızlanacaktır. Bu da hipertiroide işarettir. Hipertiroid belirtileri arasında şunlar olabilir:

*Kilo kaybı

*Isı kaybı

*Sık bağırsak hareketleri

*Titremeler

*Sinirlilik

*Tiroid bezi genişlemesi

*Uyku bozuklukları

*Yorgunluk

Tiroid Bezi Bozuklukları Hakkında Bilinmesi GerekenlerTiroid hastalıklarının tanısı zor olabilmektedir. Kan testi, kanda ne kadar tiroid hormonu bulunduğunu kolayca belirleyebilirken, doktorlar genellikle tiroid probleminin semptomlarını diğer birçok durumun semptomlarını taklit edebildiğinden diğer tiroid seviyelerini kontrol etmeyi düşünmezler.

Sorunları daha da kötüleştiren şey, doktorların tiroidle ilgili kan testi sonuçlarına her zaman katılmadıklarıdır.
Son yedi yıla kadar, doktorlar genellikle 0,5 ila 5,0 arasındaki seviyenin normal olduğunu belirtmektedir. Bu seviyelere sahip herkesin de tiroid problemi olduğu düşünülemez. Ancak bazı doktorlar, sonuçların bu geniş yorumunun, tiroid bozukluğu olan kişilerin teşhis edilmediğini ve tedavi edilmediğini söylemekten endişe etmektedirler.

Tıp topluluğu bu konuyu tartışmaya devam etmektedir. Doktorlar normal tiroid seviyelerini tartışmaya devam ederken, bazı laboratuvarlar belirli testin sonucunu “yüksek” belirtirken, diğerleri aynı okumayı “normal” olarak adlandırmaktadır. En iyi tanının sadece hastanın kan testi sonuçlarını değil, aynı zamanda hipertiroid için semptomların ve risk faktörlerinin tam bir geçmişini de hesaba kattığını iddia etmektedir. Tiroid hastalığı için risk faktörleri şunlardır:

*Diyabet veya başka bir otoimmün bozukluk

*Tiroid bölgesine radyasyon tedavisi

*Tiroid bozukluğunun genlerde olup olmadığı

*Hamilelik veya menopozda meydana gelen hormonal değişiklikler

*Cinsiyet: Kadınlar tüm tiroid vakalarının yüzde 80’ini oluşturmaktadır.

*Yaş: Hipotiroid, menopoz dönemindeki kadınlarda genç kadınlara göre daha yüksektir.

Tiroid Bezi Bozuklukları Hakkında Bilinmesi GerekenlerKlinik muayene önemlidir, çünkü doktor göz kapaklarının görünümündeki anormallikler gibi tiroid problemlerinin fiziksel belirtilerini saptayabilir. Tiroid bezi için ultrason muayenesini isteyebilir. Genelde sadece doktorun tanı koyabilmesi ve tedaviye başlanabileceği konusunda emin olunduktan sonra işlem yapılır. Radyoaktif tedavi çok fazla tiroid hormonu yapıldığında sorunu düzeltebilir, ancak bu genellikle daha sonra hipotiroid ile sonuçlanmaktadır.

Tiroid fonksiyon bozukluğuna sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız, birinci basamak doktorunuza belirtilerinizi değerlendirmesini ve bir kan tahlili yapmasını isteyin. Eğer menopoza yaklaşan bir kadın iseniz, semptomlarınız varsa tiroidinizin değerlendirmesini yapmanız özellikle önemlidir. Birinci basamak doktorunuzdan aldığınız bakımdan memnun değilseniz ve hala bir tiroid rahatsızlığınızın belirtilerinden şüpheleniyorsanız, bir endokrin uzmanına başvurun. Bu tip uzmanlar tiroid disfonksiyonunun nüanslarını anlamak için eğitilmiştir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku