Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tucson Nasıl Bir Yerdir?

0 420

Tucson Nasıl Bir Yerdir?Tucson, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü Arizona eyaletinde bulunan bir yerleşim yeridir. Arizona eyaleti nazara alındığı vakit, son derece önemli bir yere sahip olan Tucson, bölgenin en gözde şehirleri arasında sayılmasıyla bilinir. Arizona eyaletine bağlı Pima County şehirlerinden biri olan Tucson, sadece bulunduğu eyalet için değil aynı zamanda da Amerika Birleşik Devletleri için de oldukça önemli kabul edilen şehirlerden biri konumundadır. Eyaletin ve de ülkenin en popüler eğitim kurumlarından biri olan Arizona Üniversitesi de bu şehrin sınırları dahilinde bulunur. Bu da şehri, eyalet sınırları içinde bulunan en kıymetli merkezlerden biri haline getirir. Amerika Birleşik Devletleri’nin güney hattında yer alan Tucson, komşu ülke Meksika‘ya olan yakınlığı ile de meşhurdur. Bu şehir, Meksika’ya sadece 97km’lik bir mesafede bulunur ve de ülke ile etkileşim halindedir. Ayrıca eyaletin en gözde şehri olarak kabul edilen Phoenix’e de yakın olan Tucson, bu sayede birçok yerleşim yeri ile bağlantılı bir ekonomiye sahip olmayı başarmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kurak topraklarını bünyesinde bulunduran Arizona, çölleşmiş topraklarıyla nam salmıştır. Burada kimi zaman yıl içersinde hiç yağmur yağmadığı dönemlere dahi rastlanılabilmektedir. Bu da ortamın daha da kuraklaşmasına önayak olmakta ve de Arizona, çölleri canlı çeşitliliği açısından daha da gerilemektedir. Bölgede hayatta kalan bitkiler ve canlılar zaten çöl ortamından beslenen canlılar ve de bitkiler olarak dikkat çeker. Son derece acımasız topraklara sahip olan bu eyaletin şehirleri de kısmen de olsa Arizona genelinde görülen bu coğrafyayı tamamıyla bünyelerinde barındırırlar. Ancak yine de Phoenix ve Tucson kısmen de olsa çölde yer alan bir vaha gibidir desek abartmış olmayız. Tamamıyla çöl bir coğrafya üzerinde yükselen Tucson, yine de Arizona çöllerine pek de benzemez. Bu anamda son derece iyi bir şehir planlaması sayesinde yerleşim yeri insan varlığına uygun bir hale getirilmiştir. Şehir, eyaletin Phoenix sonrasında en büyük ve de en gelişmiş şehri olarak bilinir. Bölgenin en çok güneş alan coğrafyası olan Arizona Güneş Koridoru hattında bulunan Tucson, bu anlamda son derece yoğun bir şekilde güneş alır ve bu da doğal olarak şehri adeta kavurur. Şehir sınırları dahilinde yaklaşık olarak 1 milyon kişi yerleşik olarak ağırlar.

Tucson Nasıl Bir Yerdir?Şehir, eyaletin en kalabalık iki şehrinden biri olması sebebiyle birçok kurum ve kuruluşu da bünyesinde barındırmaktadır. Amerikan şehirleri arasında ilk 35’e giren Tucson, bu anlamda yatırımcıların da ilgisini çeker. Şehrin birçok önemli yapısı bulunur. Bunlar arasında Pima County Adalet Sarayı, Saguaro Ulusal Parkı, Santa Catalina Dağları ve de St. Augustine Katedrali bulunur. Bölgeye ulaşmak için Türkiye üzerinden hareket edilmesi durumunda mecburi olarak aktarma yapılması gerekir. İstanbul üzerinden civar şehirlere Türk Hava Yolları ile tarifeli olarak uçabilirsiniz ve de sonrasında bölgeye iç hatlar vasıtasıyla aktarma yapabileceğiniz gibi karayolunu da tercih ederek araçla ulaşabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.