Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Var Olduğuna İnanamayacağınız Tarihi Tedavi Yöntemleri!

A guard at Vacaville State Prison prepares a prisoner for a lobotomy in 1961. The warden of Vacaville at that time was Dr. William Keating, a psychiatrist who was convinced that
0 399

Tarihsel belgeler atalarımızın yaralanma ve hastalıklar hakkında oldukça iyi bilgileri olduğunu göstermektedir. Ancak, kullanılan tedavi yöntemlerinin bazılarının şüpheli olduğunu söylemek gerek. Bu makalede, eskiden insanlar tarafından kullanılan bir kaç tuhaf, inanılmaz ve sıra dışı tıbbi tedaviye göz atacağız.

 

Pek çoğumuz rönesans döneminde Avrupa’da yaşamanın ya da Viking’ler ile denize yelken açmanın nasıl bir şey olacağını hayal ediyor olsak da, geçmişte yaşamak hakkında fikirlerinizi değiştirecek tek bir şey var: Sağlık sistemi! Eğer geçmişe yolculuk yaparsanız, o zamanlarda uygulanan tedavi yöntemlerini görmek çığlık atıp geri dönmek için yalvarmanıza neden olurdu.

Bu dönemlerde insanlar bir hastalık için tedavi bulmak istediklerinde deney yapmak en popüler yöntemdi. Herhangi bir referans kaynak olmadan, her şey hastaları iyileştirmek için bir girişim

Var Olduğuna İnanamayacağınız Tarihi Tedavi Yöntemleri!

olarak kullanılmıştır ve çoğunlukla hastalara yarardan çok zarar getirmiştir. Hayatta kalma ihtimali her zaman şüpheli olmakla birlikte, tedavi için kullanılan maddelerin bir çoğu genellikle iğrenç maddelerdi. Bu garip uygulamalardan bazılarını aşağıda açıklayacağız.

-Cıva:

Bugün pek çoğumuz cıvanın insanlar için son derece toksik olduğunu biliyoruz. Ancak, bu elementin bir çok sağlık sorunu için geniş bir yelpazede etkili bir ilaç olduğu düşünülüyordu. Antik Yunanlılar ve Persler hastalara cıva içiriyor ya da vücutlarına merhem gibi sürdürüyorlardı. Antik Çin’ de ise canlılığı arttırdığı ve uzun ömür sağlayacağı inancıyla cıva bileşikleri kullanılmaktaydı. 19. yüzyılın sonuna kadar, cıva aynı zamanda frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu dönemlerde bir çok hasta cıva zehirlenmesi nedeniyle böbrek ve karaciğer hasarı sebebiyle öldü.

-Kafatası Tedavileri:

6964_lobotomi_257771_mAntik Sümer / Babil doktorları çoğunlukla rahipler veya büyücülerdi ve dolayısıyla uyguladıkları tedavi yöntemleri de büyüye dayalı idi. Genellikle hastalıklara sebep olan şeyin ruhlar olduğu düşünülmekteydi. Bu ruhlara boyun eğdirmek ve kovmak için doktor, hastanın bir hafta boyunca bir kafatası ile birlikte uyumasını isterdi. Ruha karşı ek önlem olarak hastanın her gece 7 kez kafatasını öpmesi istenirdi.

-Arı Zehri Tedavisi:

Herpes, artrit ve romatizma gibi hastalıkları tedavi etmek için yüzlerce yıldır arı zehri kullanılmaktadır. Antik doktorlar bal arılarının hastayı ağız ve burunlarına yakın bölgelerden sokmalarını sağlayarak, hastalıklarını iyileştireceklerine inanmaktaydılar. Ancak bu tedavi yönteminin geçerliliğini destekleyen herhangi bir bulgu henüz bulunamamıştır.

-Lobotomi:

6964_mercuryİnsanlık tarihinin en tartışmalı tıbbi uygulamalarından biri olsa da, bu tedavi yöntemi mucidine Nobel Ödülü kazandırmıştır. Şizofreni, anksiyete ve depresyon gibi sorunların tedavisi için kullanılan bu tedavi yöntemi 1930’lara kadar oldukça popüler bir yöntemdi. 1950’lere kadar aşamalı olarak durdurulan bu tedavi yöntemi uygulandığı süre boyunca 70.000′ den fazla hasta üzerinde uygulanmıştır. “Lobektomi” denilen benzer bir prosedür epilepsi vakalarını tedavi etmek için günümüzde uygulanmaktadır.
Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/strange-ancient-medical-treatments-you-wont-believe-existed.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku