Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vizesiz Seyahat İmkanı: Mikonos

0 302

Vizesiz Seyahat İmkanı: MikonosMikonos,

Güneydoğu Avrupa ülkelerinden Yunanistan‘ın sınırlarına dahil kabul edilen bir ada olup, ülke için çok önemli bir turistik destinasyondur. Mikonos ve de Yunanistan’a ait birçok ada, Yunanistan’dan önce Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. Ancak söz konusu adalar İtalya’yla girişilen savaş sonrasında kaybedilince önde İtalyanların sonrasında da Yunanların kontrolü altına girmiştir. Halen de hukuki olarak Yunanistan bir parçası olan bu adalar, Yunan ekonomisine çok ciddi bir katkı sunar. Bakıldığı zaman ülkenin ekonomisinin temel olarak bir anlamda hizmet sektörüne bağlı olduğu Yunanistan’da Mikonos ve bunun gibi diğer adalar, bu ülke için çok büyük bir turizm merkezi haline gelmiştir. Mikonos, bu adalar arasında meşhur olanlardandır. Bünyesinde birçok adayı barındıran Yunanistan, bu adaları adeta birer cennet haline getirmiştir. Ege Denizi’nde yer alan bu adalar, Yunanistan’ın Avrupa Birliği’ne tam üye olması sebebiyle aynı zamanda bir Avrupa Birliği toprağıdır. Ancak bu durum her ne kadar böyle olsa da adalar, kısmen Schengen Bölgesi’ne dahildir. Bu da adaya en yakın ülke olan Türkiye’nin sınırları dahilinde yaşayan Türklere de adaya herhangi bir vize almaksızın turistik statüde seyahat imkanı getirir. Aslında bu durum son yıllarda değişiklik göstererek günümüz haline kavuşmuştur. Bu anlamda daha önceleri, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyanlar, bu adalara Schengen vizesi almaksızın seyahat edememekte idi.

Mikonos, Yunanistan ve de Avrupa Birliği’nin aldığı karar sonrasında Türklere vizeden muaf statüde seyahat edilmesine yeşil ışık yakılmasıyla beraber Türklerin en çok tercih ettiği tatil destinasyonlarının başında gelir. Lokasyon olarak Ege Denizi’nin neredeyse tam ortasında yer alan Mikonos, bu anlamda son derece egzotik bir ada olarak da bilinir. Bölgeye başta Avrupa Birliği üyesi ülkelerden gelen ziyaretçilerin dışında çok sayıda Rus, Türk ve de Arap turistin de artık uğrak destinasyonlarının başına gelen bir ada haline gelen Mikonos, bu anlamda çok farklı milletlerden gelen turist kafilelerini ağırlar. Ancak yine de çoğunluk yerli turistler ile bu bölgeye Ege şehirlerinden gelen Türklerden oluşur. Söz konusu ada, oldukça tarihi bir bölge olup, aynı zamanda da, Yunan kültürünün çok yoğun bir şekilde yaşandığı bir yerdir. Bu ada, özellikle de gece yaşantısı ve de yemekleriyle kendisini ziyarete gelen turistleri çok pozitif olarak etkiler. Eşsiz tatil geçiren ziyaretçiler, bölgeden memnun kalmaları sebebiyle ilerleyen yıllarda tekrar geleceklerini beyan ederler. Son derece butik bir ada olan Mikonos, çok küçük kabul edilebilecek bir yerleşime de sahiptir. Bu anlamda adada yerleşik statü altında ikamet eden insan sayısı aşağı yukarı 11 bin seviyelerindedir. Bu son derece az bir sayıdır ancak ada için yeterli kabul edilebilir. Bu sayı aslında adanın daha da bir egzotik olmasına yardımcı olur

Vizesiz Seyahat İmkanı: MikonosMikonos, eğer Türk pasaportu taşıyorsanız kolaylıkla seyahat edebileceğiniz bir destinasyon olarak size büyük bir alternatiftir. Türkiye’den bölgeye çok sayıda yolcu gemisi kalkar. Bunlar genellikle İzmir ve İstanbul merkezlidir. Bu anlamda son olarak güncellenmiş ulaşım yolları seyahatiniz öncesinde göz atmanız gereken en önemli hususlardandır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.