Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yerba Mate (Paraguay) Çayının Sağlık Açısından Faydaları

0 272

Güney Amerika da yoğun olarak tüketilen Yerba mate takviyesi veya çayı genellikle güvenli olarak kabul edilir, ancak takviyeler FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır ve genellikle sağlam klinik araştırmalar içermez. Bu yüzden takviye almadan önce uzman bir doktorla konuşulması tavsiye edilir. Mate çayının potansiyel sağlık yararlarından bazıları şu şekildedir:

Kolesterol

Yerba Mate (Paraguay) Çayının Sağlık Açısından FaydalarıAnormal kolesterol seviyesine sahip kişiler 3 tedavi grubunun diyetlerine yerba çayı ilave edilmiştir. Şaşırtıcı bir şekilde, yalnızca yerba mateini tüketen grup (20 mg/ml mate ile 330 mL çay) LDL kolesterolünde bir azalma yaşamıştır. Total, HDL ve HDL olmayan kolesterol ve trigliserit düzeyleri tüm gruplarda değişmemiştir. Ayrıca, uzun kolin statin tedavisi alan hastalarda, kolesterolü yüksek olan 30 hasta üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, Yerba LDL’yi azaltmış ve HDL’yi (iyi kolesterol) yalnızca statinlerden daha fazla arttırmıştır.
50- 100 g/gün yerba mate verilen anormal kolesterol seviyesine sahip (ancak ilaç kullananlar) kişiler 12 hafta sonra daha düşük total ve LDL kolesterol seviyelerine sahip olmuşlardır. Ancak, HDL kolesterol seviyeleri de düşmüştür ve 50g grubunda, trigliserit seviyeleri de azaltmıştır. Ayrıca tavşanlarda kolesterol, glutatyon redüktaz ve atardamar sertliği (kolesterol ile ilgili hasar) azalmıştır. Bununla birlikte, bir çalışmada, yerba mate (15 gün boyunca 3 g), kolesterol seviyelerini iyileştirmemiştir. (92 HIV/AIDS hastası)

Kilo Yönetimi

Doygunluğu teşvik ederek, egzersiz sırasında yağ yakmak, kolesterolü, yağları ve glikoz seviyelerini azaltmak ve vücut ağırlığını, BMI’yi (vücut kitle indeksi) ve yiyecek alımını azaltmak suretiyle, yerba mate kilo kaybına yardımcı olabilir. Yerba mate (12 hafta boyunca 3 g/gün) takviyesi, herhangi bir olumsuz yan etkisi olmaksızın, 30 obez katılımcının vücut yağ kitlesini, vücut yağ yüzdesini ve bel kalça oranlarını düşürmüştür.
Egzersiz öncesi Yerba takviyesi (1.000 mg) yağ metabolizmasını (yağ asidi oksidasyonu) ve yağın metabolize edilmesinde kullanılan enerji arttırmış. Bir fare çalışmasında, besin alımını ve enerji kullanımını etkilemiş ve kandaki kolesterol, trigliseritler ve şeker seviyelerini düşürmüştür. Ek olarak, yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerde yağ birikimini azaltmıştır. Bir fare çalışmasında, yerba mate GLP-1 (kan şekeri seviyesini azaltan bir hormon) ve leptin (açlığı inhibe eden hormon) seviyelerini arttırmıştır.

Diyabet

Yerba diyabet üzerindeki etkisini test etmek için 29 tip 2 diyabet ve 29 diyabet öncesi hastaya günde 330 mL/3x kavrulmuş mate çayı, (60 günden fazla) verilmiştir. Tip 2 diyabet hastalarında, mate çayı açlık glikozunu, glise edilmiş hemoglobin A1c (HbA1c) ve LDL kolesterol seviyelerini düşürmüştür. Ancak, toplam enerji alımı, protein, karbonhidrat, kolesterol ve lif seviyesi değişmemiştir. Prediyabetik hastalarda, diyet müdahalesi olan çay, kolesterol ve trigliserit seviyelerini iyileştirmiş, yağ ve kolesterol tüketimini azaltmış ve lif alımını artırmıştır. Bazı araştırmacılar, yerba mate’ nin, insülin direncini azaltarak diyabet üzerinde ek bir etkiye sahip olabileceğine inanmaktadır. Yerba farelerde kan glukozunu düşürmüştür.
AGE’ler (gelişmiş glikasyon son ürünleri), zayıf kan akışı, kötü görme, böbrek hasarı ve iltihaplanma gibi diyabet komplikasyonlarına katkıda bulunur. YAŞ yüksek kan şekerinden üretilir, bu yüzden onları yerba mate ile azaltmak isteniyorsa, şeker eklememek en iyisidir. Antioksidan kapasitesinin bir sonucu olarak, Yerba mate, test tüpü çalışmalarında AGE üretiminde bir adımı bloke ederek AGE’lerin doza bağlı olarak belirgin bir şekilde azalmasına neden olmuştur.

Ağrı Yönetimi

Düzenli (haftalık) eş içki içicilerin oral cerrahiden sonra ağrıları azaltmıştır ve Yerba farelerde noradrenalin yolu boyunca ağrıyı hafifletmiştir. Yerba Mate (Paraguay) Çayının Sağlık Açısından Faydaları
Nörodejeneratif Bozukluklar
Bir incelemeye göre, yerba mate, Parkinson ve Alzheimer’de (sinir sistemi bozuklukları) uygulamalara sahip olabilecek metilksantinleri içermektedir. Bir vaka kontrol çalışması, eş tüketimi ve Parkinson hastalığı arasında ters bir ilişki bulmuştur.

Diüretik Etkisi

Yerba, idrar söktürücü etkisi olan bir kafein içerir. Bu nedenle sıvı tutulmasından dolayı şişliğin / şişkinliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.
Hafıza: Yerba mate, kısa süreli belleği özellikle sıçanlarda verildikten 1.5 saat sonra geliştirmiştir. Başka bir sıçan çalışmasında, yerba mate ile tedavi haloperidolden (bir antipsikotik) bellek bozulmasını önlemiştir.
Enflamasyon: Yerba anti-enflamatuar etkisi üzerine plörezi olan farelerde (akciğerde sıvı) çalışılmıştır. İnflamasyonu inhibe etmiş ve akciğer sıvısının taşınmasına izin vermiştir. Aynı zamanda, yüksek yağlı diyetler üzerindeki farelerde enflamatuar molekülleri azaltmış ve inflamasyonu düşürmüştür. Yerba mate, farelerde astım, artrit ve enflamatuar barsak hastalığının (IBD) tedavisinde yardımcı olmaktadır. Başka bir hayvan çalışmasında antiinflamatuar etkisi vardır.
Kalp sağlığı: Yerba mate, sıçan dokusu ile yapılan deneylerde görüldüğü gibi kalp hasarından Yerba Mate (Paraguay) Çayının Sağlık Açısından Faydalarıiyileşmeyi sağlamıştır. Başka bir çalışma, yerba arteriyel yatakları gevşetdiğini ve sıçanlarda kan akışını iyileştirdiğini göstermiştir.

Karaciğer Fonksiyonu

Yerba mate potansiyel bir karaciğer koruyucu bileşiktir. Safra akışını uyarmış ve safra kesesi taşlarını tedavi etmiştir, ayrıca dalağın büyümesini ve farelerde midenin iltihabını önlemiştir. Başka bir çalışmada, yerba mate farelerde karaciğer iltihabı önlemiştir.

Ruh Hali

Sürekli yerba mate alımı, muhtemelen asetilkolin / kolinerjik sistem aracılığıyla farelerde kaygıyı azaltmıştır. Farelerde, yerba mate NMDA reseptörleri yoluyla depresyona yardımcı olabilmektedir.

Antimikrobiyal Aktivite

Yerba mate, fareler ile yapılan deneylerde bazı bakteri ve mantar türlerini öldürmüştür. Mate Malassezia furfur’u öldürerek kepek, tinea ve egzamayı potansiyel olarak önleyebilir. E. coli ve S. aureus üzerindeki inhibe edici etkisi nedeniyle gıda zehirlenmesini, Crohn hastalığı, menenjit ve selüliti de önleyebilir. Yerba ayrıca, mide zarında ilerici hasara neden olan H. pylori’nin büyümesini de durdurur.

Ek Kombinasyonları

Yerba mate guarana ve damiana ile birleştiğinde, midenin boşalmasını yavaşlatmış ve kişilerin daha az yiyecekle dkendilerini tok hissetmelerini sağlamıştır. Yeşil çay, kuşkonmaz, siyah çay, guarana ve barbunya özleri ile birlikte vücut yağını da azalttığı tespit edilmiştir.

Kaynakça:
medium.com
guayaki.com
teatulia.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.