Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yerba Mate (Paraguay) Nedir?

0 458

Yerba Mate, Güney Amerika’ya özgü geleneksel bir bitkidir, bitki adı Ilex paraguariensis’tir. Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay’da en popüler olanıdır. Bu bitki binlerce yıldan beri zihni ve bedeni doğal olarak canlandırma faydalarından dolayı Kuzey Doğu Arjantin/Güney Brezilya’nın yerel Guaraní kabilesi tarafından tüketilmiştir. Şimdi bu ülkelerde yaşayan kişilerin %90’ından fazlası tarafından tüketilmeye devam edilmektedir. Yerba Mate (Paraguay) Nedir?
Yerba Mate yeşil çaydan çok daha yüksek bir antioksidan kapasiteye sahiptir, bu süper sağlıklı bir içecek olmasını sağlar. Kahve sevmeyen veya daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek isteyenler arasında çok popülerdir. Mate, kafein (kahvede de bulunur), teofilin (çayda bulunur) ve teobrominin (çikolatada bulunur) eşsiz bir kombinasyonunu içerir. Bu kombinasyon, iyi bir Yerba Mate içeceğine enerji verici etkiyi sağlamaktadır. Yerba Mate içenleri sık sık Yerba Mate’in canlandırıcı etkilerinden ve herhangi bir titreme veya çarpıntı olmadan enerjik olunmasına yardımcı olmaktadır.
Alkolsüz bir içecek olan mate; Güney Amerika’da yüzyıllar boyunca sosyal ve tıbbi bir içecek olarak yaygın şekilde tüketilmektedir. Bu bitki çay, yiyecek ya da takviyelerdeki bir bileşen olarak tüketilebilir. Bazı insanlar Paraguay çayı, kolesterolü düşürür karaciğeri korur, beyin uyarır ve diğer birçok faydaları olduğuna inanılmaktadır. Tadı acı olarak tanımlanmaktadır ve içilirken tatlandırıcı kullanılmaktadır.

Bileşenler

Yerba mate, faydalı etkileri olan bileşiklerle doludur. Aşağıdaki bileşikleri içerir. Bu bileşenler şunlardır:
• Klorojenik asit
• teofilin
• theobromine’nin
• Kafein
• A vitamini
• Vitamin Bs
• C vitamini
• E vitamini
• Kafeik asit
• 3,4-dikaffeoilkinik asit
• 3,5-dikaffeoilkinik asit
• 4,5-dikaffeoilkinik asit
• Quercetin -3
• Rutinosit
Ayrıca, yerba mate’de çeşitli saponinler bulunur. Bu saponinler, farklı bir tat veren maddedir ve aynı zamanda inflamasyonu ve kolesterolü azaltır. Ek olarak, yerba mate alüminyum, krom, bakır, demir, manganez, nikel, potasyum ve çinko gibi mineraller içerir.

Kafein İçeriği

Yerba çayı oz başına yaklaşık 9.8 mg kafein içerir. Karşılaştırma için, normal bir fincan kahvede yaklaşık 17 mg/oz ve espressoda 40 mg/oz vardır. Hem yeşil hem de siyah çay yaklaşık 5 mg/oz. Kafeinin enerji üzerindeki etkisi muhtemelen yapıdaki adenosine benzerliği nedeniyledir; büyük olasılıkla beyindeki adenosin reseptörlerini işgal eder. Adenosinin bağlanması uykululuk yaratır, bu nedenle reseptörleri işgal eden kafein bu hissi bloke eder. Sıçanlarda enerjiyi artıran ATP (hücresel enerji), ADP ve AMP azalmasını önlemiştir.

Antioksidan Aktivite

Yerba mate, antioksidan özelliklere sahip zengin bir polifenol kaynağıdır. Antioksidan özellikleri, kırmızı şarap ve yeşil çaydan daha oksidatif hasarı önlemede daha güçlü ve daha iyidir. Meksika’nın 30 şifalı bitkisinin karşılaştırılması yapıldığında, yerba mate yapraklarının en yüksek antioksidan seviyelerini içerdiği belirlenmiştir. Bu nedenle, yerba mate, antioksidan özellikleri ile kalp hastalığı, kanser, yaşlanma ve otoimmün hastalıklara potansiyel yararları için araştırılmaktadır. Kısa vadede sigara içmek akciğer iltihabına ve oksidatif hasara neden olur. Yerba, sigara dumanına maruz kalma ile ilişkili akciğer iltihabını ve farelerde oksidatif hasarı azaltmıştır. Bununla birlikte, sigara dumanının bir tür kanserojen olan polisiklik aromatik hidrokarbonlar içerdiğine dikkat edilmelidir.

Yan Etkiler ve Önlemler

Mate çayının yan etkileri ve alınması gereken önlemlerile ilgili bilimsel kanıtlar bulunmaktadır. Bu etkiler şu şekilde sıralanabilir:
Kanser araştırması: Kanser hücreleri, hücre bölünmesi için gerekli bir enzim olan normal hücrelere göre daha fazla topoizomeraz II’ye sahiptir. Yerba mate çayı, topoizomeraz II’yi azaltmıştır ve insan karaciğer kanseri hücreleri üzerinde sitotoksik bir etkiye sahip olmuştur. Bununla birlikte, yerba mate tüketimi aynı zamanda birçok kanser riskinin artması ve azalmasıyla da ilişkilidir. Bir hücre çalışmasında, yerba mate bir anti-mutajen görevi gördü, DNA hasarını önledi ve oksidasyondan sonra DNA onarımını geliştirmiştir. Yerba Mate (Paraguay) Nedir?
Kanser riski: Yerba mate çayının içilmesi yemek borusu, ağız, akciğer, mesane, böbrek ve baş ve boynun diğer kanserleri ile koreledir. Bu korelasyonun bulunduğu coğrafi bölgeler de yüksek alkol tüketimi ve sigara içimi ile koreledir. Özofagus kanseri riskindeki artış, hiç sigara içmeyen kişilerde daha yüksek olabilir. Sıcak içeceklerin tüketimi yemek borusu kanseri ile ilişkilidir, bu nedenle kanser ile korelasyonun bazılarının sıcaklığa bağlı olması mümkündür. Bununla birlikte, diğer kanser türleriyle olan ilişkisi diğer nedenlere işaret ediyor gibi görünmektedir.
Kırmızı et ve sigara kaynaklı kanserlerin bilinen bir nedeni olan PAH’ların (polisiklik aromatik hidrokarbonlar) ölçülmesinde kullanılan bir yöntem, yerbanın sigara içmeye eşdeğer olduğunu bulmak için kullanılmıştır (200 sağlıklı yetişkinle çalışma). Bununla birlikte, birçok kullanıcının, kullanıcı olmayanların elde ettiği minimum PAH ile aynı asama ulaştığını not etmek önemlidir. İlginç bir şekilde, yapılan örnek bir çalışma, yüksek eş tüketiminin meme kanseri riski ile negatif korele olduğunu bulmuştur. Benzer şekilde, bir gözden geçirme araştırmasında yerba mate’nin bazı kanser oranlarının daha düşük ve diğerlerinin daha yüksek oranları ile ilişkili olduğunu belirtmiştir.
Gebelik: Hamile kadınlar günde 3 bardaktan fazla yerba mate çayı içmemelidir, çünkü çok fazla kafein hamilelik sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilir ve bebek ölümleri için bir risk oluşturabilir. Olumsuz etkilerden ve beklenmeyen etkileşimlerden kaçınmak için yerba mate kullanmadan önce doktoa danışılması tavsiye edilir.

Yerba Mate Bitkisinin İşleme Aşaması

Yerba Mate (Paraguay) Nedir?Yerba Mate (Ilex paraguariensis), bir çalıdır ve daha sonra 15 metreye (49 ft) kadar büyüyebilen bir ağaçta olgunlaşır. Ancak, bu nadiren olur, dallar ve yapraklar sürekli olarak İspanyolca’da Yerbateros veya Brezilya Portekizcesi’nde Ervateiros olarak bilinen kültivatörler tarafından içilir. İlk önce yapraklar kamyonlar tarafından toplanır ve işleme tesisine taşınır. Bir kez orada, yapraklar yığılır ve bu yapraklar ve küçük dalları dev bir silindirik bir tambur üzerinde yürüyen hareketli kayışlara yerleştirilir.
Silindirik tamburun bir ucunda, yaprakları kavurmak için dev bir fırın vardır. Fırından çıkarıldıktan sonra, kurutulmuş Yerba, 40 ila 60 kg’lık torbalara yerleştirilir ve kelimenin tam anlamıyla kuruması için “Estacionamiento” olarak bilinen bir işlem için bir depoya gönderilir. Temel olarak bu, bitkinin başka bir kurutma işlemidir. Paketler, tüketicilere satılmadan önce 6 ila 12 ay arasında park edilmiş halde kalır.

Yerba Mate Çayı Nasıl İçilir?

Yerba Mate birçok ülkede çay olarak tüketilmektedir. Tüketimi bölgeler ve ülkeler arasında farklılık gösterir; ancak en yaygın yolu olarak da bilinen bir kap kullanarak kabak bir Bombilla adı verilen ucunda bir filtre elemanına sahip bir metal demlikle tüketilir. Ayrıca, bir demlik içindeki normal yaprak çayı olarak da düzenli olarak içilebilir. Bunun yanında soğuk bir içecek olarak buzlu çay olarak da içilebilir.

Kaynakça:
medium.com
guayaki.com
teatulia.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku