Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yüz Tiplerine Göre Allık Nasıl Uygulanır?

0 944

Allık yanağa sürülen ve makyajın vazgeçilmezi olmuş bir kozmetik ürünüdür. Yanaklara kırmızılık verdiği için allık ismini almıştır. Pembe, kırmızı ve şeftali tonlarında oldukça geniş bir renk skalası vardır. Son yıllarda bronz tonlu ve altın rengi yansımaları olan allıklar da moda haline gelmiştir. Allıklar kendi aralarında, kompakt yani sıkıştırılmış allık, krem allık, toz allık, köpük allık ve stik allık şeklinde çeşitlenirler.

Allık elmacık kemiklerinin üzerine sürülür. Elmacık kemiğini yanakların en yüksek yerleridir. Bulmakta zorlanılıyorsa, Bir fırça veya kalem yanak üzerinde yuvarlanarak bulunabilir. Allık uygularken yanaklar içeri doğru çekilir. Bu esnada zaten elmacık kemikleri ortaya çıkmış olur ve yüksek olan noktaya allık uygulanır. Allık az miktarda hafif dokunuşlarla uygulanmalıdır. Böylece doğal bir sonuç elde edilir. Allık, yanakta göz bebeğinin dış köşesi hizasından başlanarak dışa doğru sürülmelidir. Genellikle üçgen şeklinde gelmeli ve bitiş yönlerine doğru azalarak devam etmelidir.

6367_10995696_885399001482334_1814676752243805761_n

Allık uygulaması yüz tiplerine göre farklılık gösterir. Herkesin yüz tipi farklı olduğu için allık uygulama şekli de farklıdır. Öncelikle yapılması gereken yüz tipinin belirlenmesidir. Makyajda yüz tipleri 4 ana kategoriye ayrılır. Bunlar uzun, kare, yuvarlak ve oval yüz şekilleridir. Oval yüz tipi kendi arasında üçgen, elmas ve kalp yüz tiplerine ayrılır. Oval yüz en ideal yüz tipi olarak kabul edilir ve allık uygulaması yüzü oval yüze yaklaştırmak ve elmacık kemiklerini belirginleştirmek için uygulanır.

Oval yüz için allık; tam elmacık kemiğinin üzerine sürülmelidir. Oval yüz en ideal yüz tipi olarak kabul edildiği için sadece elmacık kemiğinin üzerine hafif dokundurmak yeterli olacaktır. Elmacık kemiğinin hafif altına doğru sürülürse elmacık kemiği daha da belirginleştirilmiş olur.

Uzun yüz için allık; elmacık kemiğinden kulağa doğru düz bir şekilde sürülmelidir. Böylece yüz kısaltılmış gibi görünür. Eğer yüz uzunsa ve elmacık kemikleri belirgin değilse, elmacık kemiklerini belirginleştirmek için düz ama “c” şeklinde yukarı uzatarak uygulanabilir.

Kare yüz için allık; uzun yüzde olduğu gibi elmacık kemiğinden kulağa doğru düz bir şekilde sürülür.

Yuvarlak yüz için allık; mümkün olduğu kadar uzun bir şekilde şakağa doğru uzatarak sürülmelidir. 45 derecelik açı ile uygulanması uygundur.

Allık rengi için kesin kurallar yoktur. Krem allıklar daha kalıcı olur ve gün boyu uçmadan yanakta kalır. Tüm allık türlerinin geniş ve yumuşak kıllı bir allık fırçası ile uygulanması kolaylık sağlayacaktır.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.