Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Birkaç Adımda Gündüzden Geceye Makyaj Geçişi Nasıl Yapılır?

0 306

Makyaj yapmak neredeyse tüm kadınlar için uğraşı gerektiren ama bir o kadar da keyifli bir iştir. Abartılı olmayan ve kişi özelliklerine uygun şekilde yapılan makyajlarla, kadınlar hem kendini daha bakımlı hissetmekte hem de çevresine bu enerjiyi yayabilmektedirler.

Ancak çalışan bayanlar için durum biraz daha farklıdır. Hele ki, iş yerinden çıktıktan sonra bir davete katılacaksa ve eve uğramaya vakti yoksa çalışan kadınlar için çok daha zorlayıcı bir süreç ortaya çıkmaktadır. Bunun için, gündüz makyajını gece makyajına çevirmekten başka seçenek kalmadığında, ufak birkaç dokunuşla kendinizi geceye hazırlayabilirsiniz.

Gündüz makyajını yaparken hem gece için hem de gündüz makyajının doğallığını bozmamak için kusursuz bir hazırlık yapılması gerekmektedir. Fondöten, yeri geldiğinde mükemmel bir kapatıcılık özelliği sağlarken, yeri geldiğinde bir kalıp gibi cilt yüzeyinde kalarak maske gibi durabilmektedir. Bunun sebebi, uygun şekillerde fondöten uygulamasının yapılıp yapılmamasından kaynaklanmalıdır. Dolayısıyla, fondöteni en uygun şekilde cilde yedirmek pürüzsüz makyajın başlıca etmenidir. Nemlendirici üzerine doğrudan sürülen fondöten kötü sonuçlar doğuracağından, cildin nemlendirici kremi iyice emmesini beklemek ve sonrasında üzerine işlem yapmak gerekir.

6369_322

Fondöten, günün koşuşturmacası ve hava değişimlerine bağlı olarak akabilir, bozulabilir, özelliğini kaybedebilir. Bu nedenle, gündüzden geceye devam edecek olan bir gün içerisinde, cildi daha sağlıklı ve canlı gösterebilmek adına fondöten üzerine pudra uygulaması yapmak doğru olacaktır. Ten renginize uygun şekilde bronz ya da pembe allık uygulayarak yüzünüzü renklendirmek, cildiniz için yapacağınız son işlemdir.

Gündüz makyajı, koyu renkli yapılmışsa bile gece makyajına göre daha natürel bir görünümdedir. Gündüz makyajını gece makyajına çevirebilmenin en can alıcı noktalarından biri de gözlere yapılacak doğru uygulamalardır. Daha buğulu gözler oluşturabilmek adına, gündüz göz çevresine çektiğiniz göz kaleminizi gece makyajına dönüştürürken, kalemi kirpikler boyunca sürmek ve göz kapağı üzerinde dağıtmak son derece etkili olacaktır. Siyah göz makyajı hem yorgunluğu kolaylıkla gizler hem de kişilere çekicilik katar. Bu siyah göz makyaj bazını oluşturduktan sonra, eyeliner sürerek gözleri daha belirgin hale getirmek bakışları daha anlamlı kılmaya yetecektir. Göz kenarlarına daha yoğun bir eyeliner uygulayarak etkisini arttırmak da mümkündür.

Gece makyajını gündüz makyajından ayıran en önemli özelliklerden biri de, gündüz kullanmaya çekineceğiniz parıltılı ürünleri cilde uygulamaya müsait bir ortam oluşturmasıdır. Ayrıca, inci beyazı far gibi gözleri daha ortaya çıkaracak renkler veyahut kapatıcılar da doğru sonuçları vermekte son derece ustadır. Renkli ve simli göz kalemleri de gözün buruna doğru olan iç bölgelerine uygulandığında, oldukça farklı bir görsellik katacaktır. Rimeller, akmışsa bir pamuk yardımıyla akan yerler temizlenmeli ve yeniden rimel sürülmelidir. Eğer rimel akmamış ve makyajı tamamlayabilecek durumdaysa, kirpikler üzerinde topaklanma yapmamasına dikkat ederek 1 2 kat daha rimel sürülüp canlandırılabilir.

6369_dumanli-goz-makyaji-nasil-yapilir

Makyajın vurucu noktası kuşkusuz ki dudaklardır. Gündüz vakitlerinde daha doğala yakın renkler tercih edilmekle birlikte, gece makyajlarında koyu renkli rujlar daha revaçtadır. Daha çekici bir görsellik oluşturabilmek adına özellikle kırmızı renk çok tercih edilirken, canlı tonlardan olan bordo, fuşya gibi renkler de sıkça kullanılmaktadır. Dudak yapılarıyla ve ten rengiyle doğru orantılı olarak seçilmesi gereken renk tonları, herkes için aynı etkiyi bırakmamaktadır. Bu nedenle en uygun renk denenerek dudaklara en çok yakışan bulunmalıdır. Ayrıca rujun altına dudak kalemi kullanılması hem ruju sabitler hem de dudakların daha dolgun görünmesini sağlar.

Majyajınızı tamamladınız. Şimdi sırada kendinizi davete hazırlamak var. Saçlar topluysa ve gece de toplu kalacaksa, saç rengine uyumlu kalın bir süngere benzeyen tokayı atkuyruğunuzdan geçirip, bu kabarık toka üzerinde saçları şekillendirerek oldukça havalı bir topuz elde etmeniz mümkündür. Şayet saçlar açılacak ise, gün içinde sönükleşmeye başlamış saçları havalı hale getirmek gerekmektedir. Bu nedenle, öncelikle saçları öne ve arkaya atarak saçlarınızı hareketlendirmelisiniz. Ardından bir krepe tarağıyla saçlara krepe atarak saçlara canlılık katıp, oldukça havalı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Saçlarınızı yüz şeklinize uygun olarak şekillendirdiğinizde, aynada gördüğünüz kadının kısacık sürede geçirdiği değişime siz bile inanamayacaksınız.

Akşamki davette kullanmak üzere yanınızda getirdiğiniz küçük ama havalı portföy çantanızı da elinize aldığınızda, davete katılmaya hazırsınız. Geriye sadece geceye son derece enerjik başlamak için motive olmak kalacaktır.

Kaynakça:
http://www.makyajtrendi.com/urun-bagimlisi/makyaj-sirlari/gunduzden-geceye-4-adimda-makyaj

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.