Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Zehirli Guatr Hastalığı Hipertroidi Nedir ?

0 680

Zehirli Guatr Hastalığı Hipertroidi Nedir ?Sağlığı ciddi oranlarda tehlikeye düşüren,tiroid bezesinin salgıladığı hormon fazlalığı olan bu guatr türü ise zehirli guatr hastalığıdır. Diğer adı hipertroidi hastalığı olarak bilinen zehirli guatr hastalığı tiroit bezesinin çok fazla hormon üretmesiyle meydana gelir. Tiroit hormonunun fazla üretilmesi ile insan vücudu için zararlı etkilere neden olur. Aşırı ve ani stres bu hastalığın nedenlerinden biri olarak bilinmektedir. Ayrıca aşırı iyotlu tuz tüketimi de hastalığın tetikleyicisi olarak düşünülmüştür.

 

Zehirli Guatr Hastalığı Hipertroidi Nedir ?Yapılan araştırmalar sonucun da zehirli guatr hastalığı belirtileri kalp çarpıntısı, ellerde titreme, avuç içlerinde terleme görülmesi, ani ve hızlı kilo kaybı, aşırı yorgunluk, halsizlik, adet düzensizliği, saç dökülmesi ve öfke ve sinirlenme gibi semptomlara rastlanılmıştır. Kalp atışı ve ritmini ayarlayan troid hormonun aşırı salgılanması sonucu taşikardi ve aritmi oluşturur. Ancak psikolojik gibi görünen hastalık taşikardi ve aritmi için ne kadar düzenleyici kullanılırsa kullanılsın geçmez ancak troid hormonu düzenleyici kullananlar tedavi edilebilir.

 

Zehirli Guatr Hastalığı Hipertroidi Nedir ?Zehirli guatr tedavisi ameliyat, anti-tiroid ilaçlar ve radyoaktif iyot (RAI) kapsül tedavisiyle yapılmaktadır. Ancak uzmanlar özellikle de zehirli guatrda ameliyat yerine carbimazol ve propilhiouracil türü ilaçlar ile tedavi yöntemi önermektedirler. Bu ilaç tedavisi yöntemlerinin olumsuz ektileri olabilir genellikle karaciğer fonksiyonları bozularak nodül oluşumuna yol açar.

 

Zehirli Guatr Hastalığı Hipertroidi Nedir ?Diğer bir tedavi yöntemi ise RAI kapsül tedavisidir. RAI kapsül tedavisi zehirli guatrın tekrarlamasını önleyecek biçimde, yüksek hormonların normalin altına indirilmesi hedeflenir. RAI kapsül tedavisinde zehirli guatr hastasına düşük doz radyoaktif iyot kapsülü verilir. Tedavi süresinden yaklaşık 2 gibi bir süre sonunda guatr küçülmeye başladığı tespit edilmiştir.Radyoaktif iyot ile ameliyatsız olarak tedavi si yapılabilmekle birlikte tedavi sonrasında tiroit hormonunun ömür boyu kullanılması gerekmektedir.

 

Zehirli Guatr Hastalığı Hipertroidi Nedir ?Zehirli guatr tedavi edilmez ise kalp yetmezliği, kalp büyümesi, göz problemleri, kemik erimesine yol açar ve yüksek tansiyon ve şeker hastalığına gibi hastalıklıkların oluşmasına neden olur. Harvard Üniversitesi araştırmalarına göre sigara kullanan kadınların 2.5 kat daha fazla zehirli guatr hastalığına yakaladığı tespit edilmiştir.

 

Zehirli Guatr Hastalığı Hipertroidi Nedir ?Sigara içen tiroid hastalıklarında göz rahatsızlıkları daha çok görülmektedir ve sigara içmek, tiroid hastalığının tedavisini de zorlaştırmaktadır. Tiroid hastalığında iyotlu tuz ve iyotlu yiyeceklerin yenmesi önerilmektedir. Bazı tiroid hastalıklarında iyotlu tuz ve iyot bakımından zengin besinlerin tüketimi sakıncalıdır.

 

Zehirli Guatr Hastalığı Hipertroidi Nedir ?Zehirli guatr, tiroidin haşimato hastalığı ve tiroid kanserlerinde aşırı iyotun zararlı olduğu yapılan birçok bilimsel araştırmayla ortaya çıkmaktadır.Bu hastalık önlem ve erken müdahale gerektiren hatta risk içeren bir ciddi sağlık sorunudur. Tedavisi için iyi bir uzmana gidilmeli ve besin takviyesi ve diğer ilaç tedavisi sürecinde aşamalar dikkate alınmalı,risk en aza indirilmelidir. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

Kaynakça:
uzmanhekim.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku