Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bademcik Büyümesi Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?

0 1.413

Bademcik Büyümesi Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Bademcik Büyümesi her insanda farklılıklar gösterir. Kiminin vücudu bu bakterilere karşı dirençli iken,kiminin hassaslığı yoğun bir şekilde nüksetmeye başlar.Bademcikler ağız içerisinde oluşur.Genelde boğazımızın her iki tarafında bulunmaktadır. Bir diğer adı, lenfoid dokulardır. Bademcikler vücudun temel yapı taşıdır. Zarar gördüğünde,savunma sisteminin yetersizliğinde gelişir. Bu dokuların zarar görmesin çeşitli solunum yollarında problemlere yol açar. Rahat nefes alamama ve tıkanma gibi. Bademcikler vücuda giren bakteridir.

Bademcik Büyümesi Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Bakteri büyüdükçe bademcikle kızarmaya ve büyümeye başlar. Yoğun koku oluşur. Ağızda biriken bakteriler sağlıksız nefes almaya neden olur. Tamamen huzursuzluk verici bir hastalıktır. Bu virüs ve mikrop gibi patojenik maddelerin yakalanması sırasında onlarla savaşmak için antikor görevini üstlenir. Bu antikor maddelerin oluşturulmasında payları oldukça büyüktür. Bademcikler her insanda iki adet bulunur ve her an rahatsızlık kapması an meselesidir.

 

Bademcik Büyümesi Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Eğer dirençsiz ve bakterilerle savaşamayacak iradeye sahip iseniz ve en önemlisi besinlere karşı hassasiyetiniz ve zayıflığınız söz konusu ise ,bağışıklık zayıflar ve bademcikler siz fark etmeden ağız içinde büyümeye devam eder. Büyümesi risk içerir hatta ameliyat gerektirebilir.

 

Bademcik Büyümesi Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Bademcik Büyümesi (Hipertrofi) Nedir,Nasıl Gelişir ?

Bademcik büyümesi bir diğer adı ile hipertrofi hastalığı,büyümüş olan bademciklerin içerisine yerleşen B hücrelerinin hızlı bir şekilde genişleme şeklidir. Bu büyüme bakteri ve virüslerin çoğalımı ile meydana gelir. Tedavisi yarım kalmış ve sürekli tekrarlayan kişilerde ciddi önlemler alınır ve hatta bu gibi durumlarda ameliyat gerekli görülebilir. Özellikle küçük çocuklarda erken teşhis çok önemlidir. Gelişimlerini de olumsuz yönde etkiler.

 

Bademcik Büyümesi Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Bademcik Büyümesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Diyete bağlı durumlarda ,yetersiz beslenme ve yanlış beslenme durumlarında hızlı bir şekilde gelişebilir.
Genetik yatkınlığın fazla olduğu durumlarda çıkma olasılığı her daim yüksek olabilmektedir.
Her türlü değişikliklerde ,diyet,zayıflama,ani kilo almalarda gerçekleşebilir.

Lokal ve bütün vücudu kapsayan enfeksiyon dönemlerinin hızlı bir şekilde gelişmesi durumlarında, özellikle bakteriyel ve viral enfeksiyonların yüksek olduğu dönemlerde bademcik sorunlarla karşılaşmanız mümkün olabilmektedir
.
Bademcik Büyümesi Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Sigara içenlerde risk daha fazladır. Bununla beraber sigara içilen ortamların içinde bulunmak,egzoz dumanlarını ve sigara dumanlarını içe çekme durumlarında gerçekleşebilir.
Asimetrik bademcik (tonsil) büyümelerine neden olan durumlarda,tümöral olayların gerçekleştiği durumlarda,erişkinlerde daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Fark edildiği an erken müdahale tedaviye daha olumlu cevaplar verecektir.

Bademcik Büyümesi Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Tangier hastalığı genelde sarı-turuncu renkli olan bademcik büyümeleri durumunda yükselir. Bu mikropların çoğalmasında istinaden, ve lfa lipoprotein minerali eksikliği sonrası, bademciklerde kolesterol birikmesi meydana gelir. Daha sonra gelişen bu sorundan sonra bademcikler hızlı bir şekilde büyür ve kızarmaya devam eder. Yutkunmada problemler gelişir. Balgam çoğalır. Nefes almada sıkıntılar devam eder. Her türlü risk içeren ve hayatı altüst eden bu durumlarda erken önlem hayat kurtarır.Peki gerçekten nedir bademcik büyümesi,bir de bu konuları ele alalım:

Bademcik Büyümesi Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Bademcik büyümesi, bağırsak tıkanıklığına direk yol açar.Yemek yeme bozuklukları meydana gelir. Hatta birçok besine karşı alerjiler çoğalır ve yeme isteği azalır.Solunum fonksiyonlarını etkileyen bu durum şiddetli ise hiç bekletilmeden kişi hemen hastaneye getirilmeli gereken ilk müdahale ve tedaviler zamanında yapılmalıdır. Bademciklerin sadece enfeksiyona bağlı olması gerekmez. Bunun altında yatan değişik nedenlerde söz konusu olabilir. Fakat bu gibi durumlarda enfeksiyonel neden, akut havayolu tıkanması yapacak bademcik büyümesi sürecek hatta şişkinliğin artması ile akut enfeksiyon görülecektir. Bu enfeksiyona bağlı bir durum sonrası çıkan sonuçtur. Eğer,bademcik büyümesi, tıkanıklık yapıyor ve aşırı derecede rahatsızlık veriyorsa risk günde güne büyümektedir.

Bademcik Büyümesi Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Özellikle, çocukluk dönemindeki en sık cerrahi operasyon sebeplerinden bir tanesini oluşturan bu durumlar ameliyat sonrası normale döner. Bademciklerin alınması gerekli olabilir..Kronik bademcik büyümesi biraz daha farklıdır. Hemen belirti vermeyebilir hatta hiç bir sorun açmayarak gizli ve sinsi bir şekilde gelişebilir. Bademcikte büyüme,hastalık yapıcı durumlar, çocuklardaki tıkanıklıkları meydana getirir. Çocuk geceleri hırıltılı yatar ve rahat nefes alamaz ,sürekli ani tıkanmalar yaşar. Bu durum ciddi risk oluşturabilir.

Bademcik Büyümesi Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Uyku apnesinin yaklaşık %82 bademcik büyümesi riskini doğurmaktadır.Çocuklarda bademcik büyümesi çok önemlidir. Özellikle,erken çocukluk dönemlerinde ortaya çıkar ve ergenlik dönemine kadar devam eder. Bademciğin küçülmesi büyümesine göre değişir. Bazıları rahat atlatırken bazıları bu durumu ancak ameliyat ile atlatabilir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku