Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Soda Suyunun Mide Hastalıklarına 5 Faydası

0 408

Soda Suyunun Mide Hastalıklarına 5 FaydasıSoda, içinde sodyum karbonat bulunan bir sudur. Bu su gazlıdır. Son yıllarda meyveli ve tatlı olarak yaygınlaşsa da yararlı olanı sade olanıdır. Genellikle yemeklerden sonra ve Türk kahvesinin yanında içilir. Soda sağlık için çok faydalı bir sudur. İçerisinde sodyum, magnezyum, potasyum vardır. Saydığımız bu mineraller vücut için önemlidir. Kaynak, arıtılmış ya da şebeke sularının içinde yeterince bu mineraller olmayabilir. Çünkü su temizlendikten veya arıtıldıktan sonra insanlara ulaşmaktadır. O yüzden bu suların içerisinde yeterince mineral olup olmadığı ancak klinik testler sonucunda ortaya çıkabilir. Bu yüzden soda içmek vücudun mineral ihtiyacının karşılanması açısından önemlidir. 100 gram sodanın içinde karbonhidrat, protein, yağ, lif ve kolesterol yoktur.
Soda uygun fiyatıyla kolaylıkla ulaşılabilen bir sudur. Sudan sonraki en yararlı su olarak nitelendirilir ve çok ekonomiktir. Tüm yiyecek ve içeceklerde olduğu gibi çoğu zarar azı yarardır. Bunun için sodanın faydalarından yararlanmak için günde 1 bardak içmek yeterli gelecektir.

Soda Suyunun Mide Hastalıklarına 5 FaydasıSodanın sağlık açısından birçok faydası vardır ama en çok mide sağlığı için içilir. Bunları sıralarsak:

1- Mide ekşimesi: Midedeki ekşimeye iyi gelir.
2- Mide yanması: Bazı yiyeceklerden sonra midede yanma hissi ortaya çıkar ve bu insanı rahatsız eder. Böyle bir durumda 1 bardak soda içilmesi midedeki yanma hissini hafifletir.
3- Sindirimi kolaylaştırarak vücuttaki yağ oranını düzenler. Kilo vermek kadar kilo almak isteyenler için de yararlıdır.
4- Mide fonksiyonlarını destekleme: Midenin görevlerini yerine getirmesine ve daha düzenli çalışmasına destek olur.
5- Mide asidini dengeler. Mide asidine iyi gelmesi sayesinde midenin rahatlamasını sağlar.

Soda Suyunun Mide Hastalıklarına 5 FaydasıSodanın mide dışında da en çok vücudun mineral ihtiyacını karşılamasıyla beyin için yararlıdır. Aynı zamanda zihnin daha aktif çalışmasını sağlar. Vücutta biriken toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. En önemli faydalarından biri de kalsiyum içerdiği için kemikler için çok yararlı olmasıdır. Gelişmekte olan gençler başta olmak üzere hamileler, yetişkinler soda içmelidir. Böylece gelecekte oluşabilecek kemik hastalıklarını karşı önlem alınmış olur.

Soda Suyunun Mide Hastalıklarına 5 FaydasıGençlerinde kemikleri daha iyi gelişmiş olur. Hamile bayanlar için ise hem bebeğin kemik gelişimi hem kendi vücutlarındaki kalsiyum ihtiyacı hem de midedeki ekşime ve yanmalara karşı soda içmeleri yararlıdır. Çünkü hamilelik döneminde vücut bebek için daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyar. Eğer dışarıdan yeterli derecede kalsiyum alınmaz ise annenin vücudundaki depolardan kullanmaya başlar. Hamilelik döneminde diş kayıplarının sebebi de bu olabilir. Ayrıca yine hamile bayanların rahmindeki baskıdan dolayı sık sık mide problemi yaşarlar. Bu anlamda soda bir kurtarıcıdır.

Soda Suyunun Mide Hastalıklarına 5 FaydasıCilde ve saçlara canlılık verir. Saçın minerale çok ihtiyacı vardır. Soda sayesinde saç kepeklenmeden, kırıklıklardan korunmuş olur.
Soda sayesinde kan basıncı dengelenmiş olur.
Soda içerken en çok dikkat edilmesi gereken fabrikalarda kimyasal maddeler konularak üretilen sodaların değil doğal sodaların tüketilmesi gerektiğidir. Yoksa sodanın yararlarından faydalanılamaz. Ayrıca ishal olanlar ile idrar yollarında problem olanların içmemesi önerilir.
Sodanın tadı biraz buruk olduğu için içmek zor gelse de sağlık için günde 1 bardak içmek gerekir. Ayrıca sıcak yaz günlerinde serinletici ve doğa bir içecek olarak gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Kaynakça:
hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1034645-sodanin-faydalari-nelerdir
https://evdesifa.com/sodanin-faydalari-nelerdir

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku