Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Borsada Hisse Senedi Seçimi

0 356

Borsada Hisse Senedi SeçimiDoğru hisse senetlerini seçmek hali hazırda çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyünü güçlendirebilir. Doğru firma seçimi yapmak, yatırım için iyi bir ilk adım gibi görülebilir fakat finans uzmanları asla yatırımcıların bir veya birkaç çeşit hisse senedi ile yatırım yapmaya başlamasını önermiyor. Eğer yatırım portföyünüzü yeni oluşturuyorsanız, bir veya birkaç firmanın hisse senedine odaklanmak düşük maliyetli bir yatırım fonuna yatırım yapmaktan çok daha maliyetli olabilir. Eğer bir veya birkaç hisse senedine yatırım yapılırsa, yatırımın değerinde ani değişiklikler ile karşılaşılabilir.

Eğer kişinin ekinde hali hazırda çeşitlendirilmiş bir yatırım fonu varsa, bu yatırım fonuna ek olarak birkaç adet hisse senedi daha alabilir. Bu tür hisse senetlerinin bir miktar riski olsa da önemli ölçüde kar potansiyeli de vardır. S&P, 2006’dan 2010’a kadar %0,75 değer kazandı fakat Apple ise aynı dönemde %348 değer kazandı. Ayrıca eğer hangi hisse senetlerine yatırım yapılacağı seçilirse, sizin yerine hisse senetlerini seçecek olan fon yöneticisine ücret ödemekten de kurtulmuş olunacaktır.

Bir hisse senedi satın alırken, hisse senedini aldığınız firmanın belli bir ölçüde ortağı haline geldiğinizi de unutmamalıdır. Piyasadaki kısa süreli dalgalanmaların haricinde yatırımın değeri o işin sağlıklı işleyip işlememesine bağlıdır.

Tanıdığınız Firmaların Hisse Senedini Alınmalı

Kişiye tanıdık gelen veya aşina olunan bir firmanın veya bildiğiniz bir sektörde faaliyet gösteren bir firmanın hisse senetlerini tercih edilmelidir.

Çokça tercih edilen markaların neden seçildiği veya bir zincir restoranın her gece neden kalabalık olduğunu çok iyi biliyoruz aslında. Bu gibi bilgiler bir firmanın hisse senedine yatırım yaparken kişiye önemli ölçüde yardım edecektir fakat hisse senedi alırken bu firmaların mali tablolarına ve gelir gider durumlarına da dikkat etmek gerekiyor.

Dotcom balonu sırasında birçok yatırımcı, bu firmanın karını nasıl elde ettiğini tam olarak anlamadan yatırım yapmaya kalktı. Hatta bu gibi durumların çoğunda firma yöneticileri bile nasıl kar elde ettiklerini anlamazlar. Kısacası bu tarz aldatmacalardan uzak durmanız gerekmektedir.

Borsada Hisse Senedi SeçimiHisse Senedinin Fiyatına ve Değerine Dikkat Edilmeli

Profesyonel yatırımcılar yatırım yapmak için genellikle ucuz veya değeri düşük hisse senetlerini ararlar. Bu da demek oluyor ki aslında yatırımcı firmanın kazandığı her lira için görece daha az bir bedel ödüyor. Hisse senetlerinin karlılığı fiyatın kazanca oranı (P/E) ile ölçülmektedir. Bu oran eğer 15’in altında ise hisse senedinin oldukça ucuz ve satın almak için makul olduğu söylenebilir. Eğer bu oran 20’nin üzerinde ise hisse senetlerinin satın almak için oldukça pahalı olduğunu söylemekte fayda var fakat dikkate alınması gereken başka kavramlar da mevcut.

Hızla büyümesi beklenen bir firmanın hisse senetleri, piyasada uzun süredir var olan bir firmanın hisse senetlerine göre daha pahalı olacaktır. Firmanın P/E oranı, sektördeki diğer firmalarla karşılaştırılabilir. Ancak bu şekilde söz konusu firmanın sektördeki benzeri firmalardan farkı anlaşılabilir.

Hisse senetlerinin fiyatlarının düşük olması, bir firmanın yavaş büyüyor veya küçülüyor olmasından kaynaklanabilir. Tam tersi olarak bir firmanın fiyatları o firmanın büyüme potansiyelinden dolayı oldukça yüksek olabilir. Kazançlı bir yatırım isteniyorsa, firmanın gelecek ile ilgili beklentilerini de dikkate alınmalı.

Borsada Hisse Senedi SeçimiFinansal Durumu Değerlendirmelisiniz

Yatırım yapılması istenen firmanın finansal tablolarına iyice bir göz atmak gerekiyor. Halka açık tüm firmalar, mali tablolarını 3 aylık ve yıllık dönemler halinde yayınlamaktadırlar. Firmanın web sayfasındaki yatırımcı ilişkileri bölümüne mutlaka göz atmalısınız. Sadece en yakın tarihte yayımlanmış raporlara göz atmak pek de faydalı olmayacaktır. Asıl bakmanız gereken söz konusu firmanın uzun vadedeki karlılığı ve finansal istikrarı olmalıdır.

Kısa vadede hemen her şey olabilir fakat uzun vadede ise ancak firmalar daha çok kar elde etmeye başlayınca hisse senedi fiyatları artış gösterme eğiliminde olacaktır.

Firmanın kazancı ile gideri arasındaki fark firmanın karı olarak isimlendirilir. Eğer bir firma gelirini artırırken giderini de kontrol altında tutabiliyorsa, o firmanın karı artış gösterecektir.

Firmanın ne kadar borcu olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bir firmanın borç miktarını, firmanın bilançosuna bakarak kolaylıkla öğrenilebilir. Borcu fazla olan bir firmanın hisse senedi fiyatları da daha değişken olacaktır çünkü bu firmanın parası daha çok faiz ve borç ödemelerine gidecektir. Hisse senedini alınması planlanan firmanın fazla borç alıp almadığını aynı sektördeki diğer firmalara bakılarak anlaşılabilir.

Kâr payı sadece düzenli bir gelir kaynağı değildir. Kâr payı, bir firmanın finansal istikrarının da önemli bir göstergesidir. Eğer firma kâr payı ödüyor ise, kâr payı ödemelerinin geçmişine bakıp bu ödemelerin artış gösterip göstermediği anlaşılabilir.

Hisse Senedi Alırken Yapılmaması Gerekenler

Sadece bir hisse senedinin fiyatı yüzde 10 düştü diye o hisse senedini almanın iyi bir fırsat olduğu düşünülmemelidir.

Analistlerin tavsiyelerine fazla güvenilmemeli. Analistlerin raporları firma ve sektör hakkında oldukça güzel bir bilgi kaynağıdır fakat bunların taraflı bir bilgi olduğu unutulmamalıdır.

Fiyatlardaki ani oynamalara hazırlıklı olunmalı. Bir veya birkaç hisse senedinin, yatırım fonlarına göre daha fazla fiyat oynaklığı göstereceği aşikardır. Yatırım yapılması planlanan hisse senedinin bir yıl içindeki fiyat değişimleri dikkatlice incelenmelidir.

Borsada Hisse Senedi SeçimiHisse senetlerini satın almak için yatırımcıların mutlaka bir planı olmalıdır fakat bununla birlikte hisse senedinin ne zaman satılması gerektiğini bilmek de önemlidir. Firmanın kâr payı bırakması, hisse senedinin fiyatının belli bir seviyeden sonra düşmeye veya çıkmaya başlaması ve analistlerin söz konusu hisse senedi için olumsuz konuşmaya başlaması o hisse senedini satmak için birer işaret olabilir. Hisse senedinin satışı için bir plan yapmak, yatırımcıları kısa dönemli fiyat dalgalanmalarından koruyarak kârın korunmasına yardım edecektir.

Yazar: Sercan Arman Kandemir

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.