Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

American Airlines Nasıl Bir Havayolu Firmasıdır?

0 589

American Airlines, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin en önde gelen havayolu şirketleri arasında yer almaktadır. American Airlines, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal bayrak taşıyıcısı konumundadır. 1930’lu yıllarda havacılık sektörüne American Airlines Inc. adı altında giriş yapan şirket, ilk yıllarda 80 farklı irili ufaklı havayolu şirketinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. 1934 yılına gelindiğinde şirket ilk kuruluş adı olan American Airways’i, American Airlines’a dönüştürmüştür. Bu tarihten sonra şirketin ana havayolu, American Airlines olmuştur. Bu isim American Airlines’ın o dönem başkanlığını yürüten Cyrus Rowlett Smith tarafından verilmiştir. Smith, American Airlines’ın başında uzun yıllar kaldıktan sonra 1968 yılında görevden ayrılmıştır. American Airlines, 1930’lu yıllarda kurulsa da havayolu şirketi ilk resmi uçuşunu 1936 yılında gerçekleştirmiştir. Bu uçuş; McDonell Douglas üretimi bir DC3 ile Chicago’dan New York’a gerçekleştirilmiştir. Bu başarılı uçuş sonrasında tarifeli birçok sefer düzenlemeye başlayan şirket, 1942 yılına gelindiğinde ciddi bir atılım yapmış ve halen de günümüzde başta Lufthansa gibi ünlü havayolu şirketlerinin de gıda tedarikçisi olan Sky Chefs’i kurmuştur.

1American Airlines Nasıl Bir Havayolu Firmasıdır?942 yılında ayrıca uluslar arası uçuşlara da başlayan American Airlines, Meksika’ya uçuşlar düzenlemiştir. 1946 yılına gelindiğinde ise, Tulsa bakım ekibini kuran American Airlines, bu sayede bir iş koluna da ulaşmış ve ekonomik anlamda kendisini iyiden iyiye güçlendirmiştir. 1959 yılına gelindiğinde daha da büyüyen şirket, batı ile doğu yakasını bir araya getirecek olan Boeing 707’leri kullanmaya başlamıştır. Boeing’in ilk jet olma özelliğini haiz bu 707’ler sonrasında geliştirilerek sıra dışı makinelere dönüştürülmüştür. 1960 yılında dünyaca ünlü bilgisayar ve teknoloji üretimi yapan IBM ile anlaşan American Airlines, bu sayede ilk olarak uçuş verilerini elektronik ortama aktaran havayolu şirketi de olmayı başarmıştır. 1968 ile 1970 yılları arasında ilk uçuş okulu binasını da Texas eyaletinde bulunan Dallas şehrinin Fort Worth Havalimanı’nda açan American Airlines, bu sayede kendi filosunu uçuracak pilotlar da yetiştirmeye başlamıştır.

1974 yılında açılan ve halen Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük havalimanı olan Dallas Forth Worth’e taşınan American Airlines, böylece 35 yıl süren New York macerasını da böylece sonlandırmıştır. Artık şirket merkezi, Dallas’tadır. 1980’li yıllara gelindiğinde ciddi bir atılım yapan American Airlines, filosunu başta 747 ve 737’ler olmak üzere bir dizi Boeing serisiyle doldurmuştur. Ayrıca şirket McDonell Douglas üretimi olan DC serilerini de satın alarak gerek ulusal gerekse de uluslar arası uçuş sayısını artırmayı başarmıştır. Bu tarihle beraber özellikle Avrupa ve Güney Amerika başta olmak üzere American Airlines, hemen hemen her noktaya uçan bir havayoluna dönüşmüştür. Günümüzde ise şirket 330’dan fazla destinasyona uçarak bu alanda rekor kırmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku