Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Antrenmanınızı Canlandırmak İçin Battle Rope

Man with battle ropes exercise in the fitness gym. Young male wearing sportswear.
0 303

Battle rope kas yapmayı ve aynı zamanda hızlı bir yağ yakımı sağlayan önemli bir işlemdir. Battle Rope ile birlikte tüm vücut kaslarında güçlenme söz konusudur. Egzersizleriniz sırasında en iyi arkadaşınız olmaya aday bir alettir. Gerekli ekipmanı satın alarak pek çok farklı alanda kullanılabilir. Zayıflamak isteyen kişiler için en önemli aletlerden biridir. Bu aleti aldıktan sonra kuruma oldukça basittir. Normal spor rutininiz arasına bu aletine sıkıştırarak önemli derecede kalori yakma ve yağ yakma mevcuttur. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığı için spor bittikten sonra dahi ya yakınmaya devam eder. Aslında bu alet ile yapılan egzersizler bir spor yönetimi şeklidir. İpleri hareket ettirmek için Kolları ve omuzları kullanmak gerekir. Güçlü bir şekilde ipleri sallarken kol ve omuz kasları çok fazla çalışır. Buna ek olarak kalçaya çalıştırmak için veya karın bölgesini çalıştırmak için başka hareketler eklemek gerekir. Özellikle kol ve omuz yağlanmasından sıkıntı yaşayan kişiler için çok ideal bir yöntemdir.

Battle Rope Nasıl Kullanılır?

Bu aleti kullanmak için ilk gereken şey vücudu rahatlatmak gerekir. Vücut kasıldığı zaman kollar ve omuz iyi hareket edemeyeceği için bu hareket doğru bir şekilde yapmak mümkün değildir. Vücudu gergin konumdan çıkarmak ve daha rahat bir şekilde yapmak çabuk yorulma problemini ortadan kaldırır. Harekete başlamadan önce mutlaka derin bir nefes almak gerekir. Daha sonra ise kolları gevşetip ipi çok sıkı olmayacak şekilde tutmak gerekir. Bu şekilde daha hızlı hareket etmek mümkündür. Bu hareket ile tüm vücudu eğitmek mümkündür. Bunun sebebi ise verimliliği arttırmak için kullanılan tüm kasların hareketinden oluşur. Hem kol hem omuz hem kalça hem de bacaklar bu hareket esnasında hızlı bir şekilde çalışır ve yağ yakımı sıkılaşma söz konusu olur. Bu harekette en çok dikkat edilmesi gereken şey hareket esnasında nefes kontrolü bilgi bir şekilde sağlamak gerektiğidir. Aynı zamanda hareket hızlı bir şekilde yapmak da daha hızlı bir yağ yakımı sağlayacaktır. Hızlı ve kondisyon attığında solunum Hızı da hızlı bir şekilde artar. Bu hareketi çok fazla hızlı yapmak vücutta kasılmalara ve vücudun çok hızlı bir şekilde yorulmasına sebep olur. Bu ip ile birlikte pek çok hareket yapılabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken şey hangi hareketin kişi hangi kişiye uygun olduğunu iyi bir şekilde belirlemektir.

Battle Rope Kullanımının FaydalarıAntrenmanınızı Canlandırmak İçin Battle Rope

Bu hareketin en büyük faydalarından biri zihinsel gücü arttırılmasıdır. Halatları Uzunca bir süre aynı kontrole kullanmaya çalışmak zihinsel gücü büyük bir fayda sağlar. Bu eğitimi ile zihinsel engelliler aşılabilir ve güvenli bir hale gelebilir. Bu halatı kullanmak için belli bir yaş sınırı ya da spor geçmişinin bulunması önemli değildir. Daha önce hiç spor geçmiş olmayan insanlar bile bu halat ile spor yapmaya başlayabilir ya da egzersizlerin içerisinde bu egzersizi de koyabilir. Bu halatın eğitimleri bulunmaktadır. Eğitimini almak isteyen herkes bu eğitim merkezlerine giderek başlayabilir. Bir diğer faydası ise istikrarlı olmasını sağlamasıdır. Hem üst hem de alt vücudu çalıştırdığı için yer spor hareketlerini oranla çok daha fazla yağ yakımı sağlamaktadır. Yağ yakımı gözle görülür bir hale geldiği için kısa sürede insanlar bunu fark ederler. Bu sayede kişi bırakmak istediğinde aklında bunu getirerek bırakmaktan vazgeçiyor. Diğer bir faydası ise bütün vücudu güçlendirdiği gerçeğidir. Bu durum Dalgalara güce halatın içinden geçen kuvvete bağlı değişiklik gösterebilir. En önemli faydalarından biri ise yaralanma ihtimallerini en aza indirmesi. Kontrol ve güç sağladığı için herhangi bir düşme veya spor esnasında yapılan yanlış hareket sonucu yaralanma ihtimali ortadan kalkar.

Battle Rope ile Yapılabilecek Egzersizler

Battle rope ile yapılabilecek egzersizlerin ilki alternatif dalgalardır. En önemli yağ yakma hareketlerinden biridir. Bu hareketi yapmak için notların uçlarından tutup yukarı ve aşağı doğru hareket ettirmek gerekir. Hareket yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey ipleri çok sıkı bir şekilde tutmamak gerekir. Bir de bu hareketi yaparken çok seri olmak gerekir. Halat ile yapılabilecek bir diğer önemli hareket ise çift Dalgalar hareketidir. Bu hareket çiftetelli aynı anda yapılır. Sol elle ilk dalgayı gönderdikten sonra sağa elle ikinci dalgaya göndermek gerekir. Bu hareketi yaparken koordinasyon çok önemlidir. Doğru bir şekilde uygulandığı takdirde kol kaslarında ve kalçaya büyük etkiler bırakır. Bu hareketleri daha iyi bir şekilde öğrenmek için eğitim merkezlerine gitmek gerekir. Halat ile yapılabilecek diğer önemli hareket yılan hareketidir. Bu hareket diğer hareketlere göre çok daha eğlenceli bir harekettir. Yılan hareketini yaparken dikkat edilmesi gereken şey aynı anda iki hareketi bir arada yapmak gerekir. Bu şekilde ip yılan görünümünü alacağı için bu hareketin adı yılan harekete olmuştur. Halat ile yapılabilecek diğer bir hareket ise daireler hareketidir. Bu hareketi yaparken ipleri daire şeklinde dışarıya doğru çevirmektir. Bu hareket egzersizleri yeni başlayan kişiler için en ideal ve en kolay hareketli. Halat egzersizlerine başlamak isteyen kişilerin ilk olarak bu hareketten başlayıp daha sonra diğer hareketlere geçmesi daha iyi olacaktır.

Kaynakça:
http://www.sporbilimci.com/battle-rope-ile-sinirlari-zorlayin/

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.