Gebelikte Bitkisel Çaylar Nelere Yol Açıyor? Dikkat Edilecek Hususlar

Gebelik dönemi hassas bir dönemdir. Bu dönemde anne adayı beslenmesine çok dikkat etmelidir. Gebelik öncesindeki beslenme alışkanlıklarını bir kenara bırakılmalıdır. Sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmek çok önemlidir. Özellikle bazı yiyecek ve içeceklerden dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Bunlardan biri de bitki çaylarıdır. Soğuk kış günlerinde sık sık içilen bitki çaylarını hamilelik döneminde bol bol tüketmemek gerek. Bitkisel çayların içindeki bileşenler gebeliğe zarar verebilir. Hangi bitki çaylarının içilebileceği konusunda doktordan mutlaka bilgi alınmalıdır.
Bitkiler önemli bileşenlerden oluşur. İlaçların yapımında bitkilerden faydalanılır. İlaçlar alanında uzman kişiler tarafından belirli dozlar kullanılarak üretildiği için güvenlidir. Ama bitkileri ve bitki çaylarını rastgele içmek risklidir. Özellikle de hamilelik döneminde daha da risklidir.
Gebeliğin özellikle ilk aylarında zararlı olan bitki çayları kanamaya, kasık ağrılarına ve düşük riskine sebep olabilir. Gebeliğin son aylarında ise erken doğum, kanama, kasılmalar ortaya çıkabilir. Zararlı olmadığı düşünülen bitkilerin bile etkisi bu dönemde nasıl bir etki yaratacağı bilinemeyeceğinden az tüketilmelidir. Günde 1-2 fincandan fazla hiçbir bitki çayı içilmemelidir. Yararı ve zararı tahmin edilemez. Özellikle hamilelik döneminde ilaç kullanırken bitki çayı içmemeye daha da çok dikkat edilmelidir. İlaç ile bitkinin nasıl bir etkileşim oluşturacağı bilinemez. Bitkiler zannedildiğinden çok etki yaratırlar.
Hamilelik döneminde herhangi bir rahatsızlık yaşandığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle tedaviler uygulanmamalıdır. Evde kendi kendine yapılan karışımlar bu dönemde çok risklidir. İlaçlar bile mecbur olunduğu durumlarda kullanılır.

Hamileler için en risksiz içecekler su, taze sıkılmış meyve suları ve süttür. Bunun yanında çay, kahve ve ıhlamuru sınırlı tüketmeli, alkollü içecekleri ise kesinlikle tüketmemelidir. Kompostolarda bu dönemde çok yararlı olup sindirim sistemine de iyi gelir. Aynı zamanda taze ve kuru meyvelerle yapılmış kompostolar bol vitamin kaynağıdır.
Bitki çayları içip riske girmektense taze sebze ve meyveler tüketmek daha mantıklıdır.

Bitki çayları aktarlarda açık olarak ve marketlerde paketlenmiş olarak satılmaktadır. Bitki çayları ile ilgili olarak bir başka noktada bitkilerin hangi şartlarda kurutulduğudur. Sürekli tozlu ve açık ortamlarda duran bitkiler iyice yıkanmalıdır. Paketlenmiş olan bitki çaylarında ise koruyucu ve kimyasal maddelerin olup olmadığı konuları önemlidir. Bu dönemde özellikle mümkün olduğunca doğal beslenilmelidir. Bitki çayları ayrıca rutubetsiz ortamda ve cam kavanozlarda saklanmalıdır. Bu saklama süresi de uzun olmamalıdır. Tüm meyve ve sebzeler mevsiminde tüketilmelidir. Bitkilerin kurutuluş olması onların uzun yıllar tüketilebileceği anlamına gelmez.

Yazar: Serpil Altunyay

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar