Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aşırı Fast Food Tüketiminin Zararları

1 759

Aşırı Fast Food Tüketiminin ZararlarıToplumumuzun beslenme alışkanlıklarında son zamanlarda değişiklikler yaşanmaktadır. Fast food beslenme yani ayak üstü beslenme alışkanlığı gün geçtikçe artmaktadır. Çalışan nüfusun işe yetişmek için sabah kahvaltısız evden çıkıp yol üzerinde simit, tost, sandviç gibi yiyeceklerle günün en önemli öğününü atlamaktadır. Çocuklarımız, gençlerimiz okullarda öğle aralarında hamburger, döner, patates kızartması gibi ürünleri anne denetimi altında olmadıkları için rahatça tüketme fırsatını buluyorlar. Bu da gelişim çağında olan çocuklarımızın yetersiz ve dengesiz beslenmelerine neden olmakla birlikte genç nüfusumuzun sağlığını bozmaya yol açmaktadır.

Fast food ürünlerinin içeriğinde bulunan besinlerin enerji ve besin öğeleri açısından dengeli bir dağılımının olmaması uzun dönemde bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sağlık sorunlarının başında obezite gelmektedir. Bunun en önemli nedeni fast food ürünlerinin yüksek miktarda enerji içermesi bu enerjinin büyük çoğunluğunun isi yağ ve şekerden gelmesinden dolayıdır. Bu ürünlerdeki yağ hayvansal kaynaklıdır. Fast food ürünleri kolesterol, sodyum ve özellikle doymuş yağ miktarı diğer besin öğelerine göre daha fazla bulunmaktadır. Bu durum başta kalp rahatsızlıkları ve kanser olmak üzere birçok hastalık için risk faktörüdür.

Fast food ürünlerinin diğer zararlarına gelecek olursak:

– Fast food ürünleri bağırsaklardaki faydalı bakterileri yok eder. Bağırsaklarımızda milyarlarca faydalı bakteri bulunmaktadır ve sindirim sistemimizde 1000 den fazla bakteri türü ve organizması bulunmaktadır. Bu bakteriler tükettiğimiz besinleri sindirmemizde bize yardımcı olurlar ve bağırsaklarımızı çeşitli hastalıklardan korumaya yardımcı olurlar. Fast food tüketiminin çok fazlalaşması bu faydalı bakterilerin sayısının azalmasına neden olmaktadır.

– Fast food tüketmek depresyona neden olmaktadır. Tükettiğimiz besinler ile ruh sağlığımız açısında bağlantı olduğunu önceden beri söylenir ve herkes bunu duymuştur. Çikolata yemek nasıl mutluluk hormonumuzun salgılanmasına katkı sağlayıp bizi mutlu ediyorsa fast food da depresyona neden olduğunu bilim adamları tarafından belirlendi. 9 bin kişilik bir araştırma grubunda fast food tüketiminin fazla olduğu kişilerin depresyona daha meyilli olduğu saptandı.

– Fast food tipi beslenme alışkanlığı astıma yakalanma riskini arttırıyor. Ülkemizde astım hastası sayısı oldukça fazla ve önemli bir bölümünü genç nüfusumuz oluşturmaktadır. Astım hastalığının nedenlerinden birisi de malesef fast food tüketimi. Yapılan bir araştırma neticesinde 500 bin çocuk örnek grubu üzerinde yapılan araştırmaya göre haftada 3 kereden fazla fast food tüketimi yapan çocuklarda astım riski faktörünün çok yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

Aşırı Fast Food Tüketiminin Zararları– Egzemaya ve alerjik deri rahatsızlıklarına neden olmaktadır. İçerdiği maddeler cilt üzerinde allerjilere karşı daha hassas hale getiriyor. Ve maalesef çocuklarımız bu ürünlerin zararlı etkilerine daha fazla maruz kalıyorlar.

– Zihinsel faaliyetleri yavaşlattığı için öğrencilerin notlarının düşmesine neden oluyor. Ve davranış problemlerini arttırıyor. Uzmanlara göre bunun nedeni fast food beslenmesini seçen bireylerin yeterli omega 3 almaması. Omega 3 sinir hücrelerinde elektrik iletimini kolaylaştırıyor ancak fast food ürünlerinde omega 3 neredeyse hiç yok.

– Diyabete olan eğilimi arttırıyor. Fast food tüketiminin çok olduğu kişilerde insülin direnci denilen rahatsızlığa yakalanma riski artıyor. Buda beraberinde diyabet yani şeker hastası olma riskini arttırıyor.
– Fast food tüketiminin bir başka zararı dişlerin yapısını bozarak hızlı bir şekilde çürümeye yol açmasıdır. Fast food ürünlerinin barındırdığı yüksek miktarda şekerin etkisinden sadece biri bu.

Aşırı Fast Food Tüketiminin Zararları– Fast food ürünleri en hayati organlarımızdan olan karaciğerler de hasara neden olmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre denek grubuna günde iki öğün fast food yedirilip hiç egzersiz yapmalarına müsade edilmedi ve bir süre sonra karaciğer hücrelerinin barındırdığı yağ içeriği yüzde 1,1′ den yüzde 2,8′ e yükseldiği tespit edildi. Buda sağlığımız için son derece ciddi bir sorun. Çünkü hücrelerdeki aşırı yağlanma artışı bir süre sonra karaciğerin iflasına neden olacaktır.

Kaynakça:
http://beslenme.gov.tr/index.php?page=89
http://www.gastronomi-mutfaksanatlari.com/FileUpload/ks241201/File/turkiye%E2%80%99de_fast_food.pdf
https://gidabilinci.com/fast-food-tuketiminin-zararlari

Yazar:Hatice Öztürk

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Koray diyor

    Var olduğumuzdan bu yana sağlıklı bir birey olarak yetiştirilmek ve kaliteli bir yaşam sürdürmek için Fast Food ürünleri tüketmemek gerekir. En kıymetlilerimiz olan çocuklarımız için fasd food tüketiminin zararlarınıda size bu paylaştığım yazıda dilerseniz inceleye bilirsiniz. https://sakal.org/fast-food-urunlerini-tuketmenin-zararlari/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.