Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Asit Reflü Tedavisinde Probiyotik Kullanımı

0 2.248

Asit reflü vaya GERD ara sıra herkesin yaşadığı mide ekşimesidir. Mayo Clinic’e göre mide ekşimesi şikâyetleri iki katına çıkıyorsa gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) yaşanıyor olabilir. Böyle bir durum yaşandığında birçok belirti görülebilirken mide ekşimesi birlikte yaşanan öksürük ve göğüs ağrısı bu belirtilerden sadece bir tanesidir. GÖRH ilk olarak, antasitler ve yaşam tarzı ya da diyet değişiklikleri gibi reçetesiz satılan ilaçlar (OTC) ile tedavi edilir. Yemek borusunun zarar görmemesi için daha ciddi vakalarda reçeteli ilaçlar gerekebilir. Geleneksel tıp, GERD tedavisinin en yaygın şekli olmasına rağmen, asit reflü vakalarını azaltmak için denenebilecek bazı alternatif tedaviler vardır ve probiyotik kullanımı bunlardan sadece biridir.Asit Reflü Tedavisinde Probiyotik Kullanımı
Asit Reflü Tedavisinde Probiyotik Kullananımı
Asit reflü, gastrointestinal sisteminize doğrudan bağlıdır ve midedeki asit yemek borusuna geri döndüğünde oluşur. Midedeki asit asit reflü şikâyetlerine eden olabilir ve sık sık meydana gelirse yemek borusuna zarar verebilir. Asit reflü için birçok işlem vardır ve bunlar yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar ve diğer alternatif tedavi şekilleridir. Probiyotikler böyle bir tedavi şeklidir ve kötü bakterilerin büyümesini engelleyen iyi bakterilerdir. Kötü bakteriler hastalığa ve istenmeyen semptomlara neden olabilir. Probiyotiklerin birçok çeşidi vardır, yoğurt gibi yiyeceklerde bulunur ve hatta topikal kremler olarak mevcuttur. Probiyotikler birçok gastrointestinal rahatsızlığın tedavisinde kullanılsalar da, asit reflü semptomları üzerinde bir etkisinin olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

• Probiyotikler sindirime yardımcı olur.
• Vücuduna iyi bakteriler sağlarlar.
• İrritabl barsak sendromunu tedavi edebilirler.
Sağlıklı olmak için probiyotiklere ihtiyaç olmasa bile bunlar birçok fayda sağlayabilirler. Örneğin sindirime yardımcı olabilir ve zararlı bakterilere karşı koruma sağlayabilirler. Ayrıca probiyotiklerin yardımcı olduğu diğer durumları şu şekilde sıralayabiliriz;
• İrritabl kase sendromunu tedavi etmek
• İshali tedavi etmek
• Bazı bağırsak enfeksiyonları için tedaviyi hızlandırmak
• Mide ülseri oluşmasını önlemek
• Vajinal mantar enfeksiyonlarını önlemek veya tedavi etmek
• İdrar tedavisi enfeksiyonlarını önlemek veya tedavi etmek
• Soğuk algınlığı veya gribi önlemek veya tedavi etmek
Probiyotikler, yoğurt gibi süt ürünlerinde bulunurlen ayrıca takviye olarak da alınabilirler. Probiyotiklerin asit reflü üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğuda göz önünde tutulması gereken bir durumdur.

Riskler ve Uyarılar

Asit Reflü Tedavisinde Probiyotik KullanımıProbiyotik kullanımı düşüneler için probiyotikle ilgili olumsuz bazı koşulları da göz önünde bulundurmaları faydalı olur. Olumsuz nitelendirilebilecek koşullar aşağıdaki gibidir;
• Probiyotik takviyeleri üreticiye göre değişebilir.
• Ulusa gıda ve ilaç denetimi yapan kuruluşlar tarafından düzenlenmiyor olabilirler.
• Kişinin temel bir rahatsızlığı varsa, kullanmadan önce muhakkak doktoruna danışması gerekir.
Çoğu kişi, olumsuz yan etkileri görülmeden probiyotik alabilir veya tüketebilir. Bazı insanlar hafif gaz ve şişkinlik dâhil olmak üzere küçük yan etkiler yaşayabilir. Probiyotikler şayet altta yatan şartlar varsa, kullanımı sağlıklı olmayabilir. Şayet kişide kronik bir hastalık söz konusu ise veya ciddi bir tıbbi durum için tedavi sürecinde ise kullanmadan önce doktoruna muhakkak danışmalıdır. Yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, rejimlerine probiyotik eklemeden önce muhakkak bir uzmandan yardım alması gerekir.
Probiyotikler besin takviyesi olduğu için ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenmemektedir. Bu, uyuşturucular ve diğer ilaçlar gibi kapsamlı bir şekilde test edilmeleri gerekmediği anlamına gelir. Probiyotik takviyelerin içeriği üreticiden üreticiye değişebilir, bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Kişiler soruları veya endişeleri hakkında doktorundan onay alarak kullanmalılardır.

Asit Reflü İçin Diğer Tedaviler

Asit reflü’nü çeşitli şekillerde tedavi edebilir. Asit reflü tedavisinde İlk yaklaşım, yaşam tarzınızda değişiklikler yapmaktır. Bu değişikliklerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;
• Kilo vermek
• Daha küçük öğünler tüketmek
• Bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınmak
• Sigarayı bırakmak
• Alkol tüketimini sınırlamak veya mümkünse bırakmak
• Yatmadan en az iki saat önce yemek yemek
• Yatarken başın yukarıda olmasına dikkat etmek
• Bol kıyafetler giyiyor
Asit reflü şikâyetlerini bazı yiyecekleri tetiklemektedir. Bu yiyecekler baharatlı yiyecekler, yağlı yiyecekler ve asitliği yüksek meyve ve sebzelerdir. Kahve ve çay gibi kafeinli içeceklerAsit Reflü Tedavisinde Probiyotik Kullanımı de asit geri dönüşüne neden olabilir. Asit reflü tedavisinde belirtilere yardımcı olmak için reçetesiz satılan ilaçlar ve reçeteli ilaçlar da kullanabilir. Buna antasitler, H2 blokerleri ve proton pompası inhibitörleri dâhildir. Bu ilaçlar asidi nötralize edebilir veya baskılayabilir. Kronik asit reflü vakalarının cerrahi ile tedavi edilmesi gerekebilir. Bu, alt özofagus sfinkterini onarabilir ve özofagusa gelecekteki zararı önleyebilir.
Asit reflü şikâyetlerinde probiyotik nasıl kullanılmalıdır?
Asit reflü yetişkinlerde sık görülen bir durumdur. Nadiren asit reflü, yaşam tarzı seçimleri ve reçetesiz satılan ilaçlar ile kontrol edilebilir. Şikâyetleri azaltmak için alkol tüketimini kısıtlamak ve daha küçük öğünler tüketmek, zaman zaman reflü belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer kişiler mevcut reflü şikâyetlerinde probiyotik denemeye karar verirlerse aşağıdakilere dikkat etmeleri gerekir:

• Yoğurt gibi probiyotik yüklü yiyecekler alınmalıdır.
Asit Reflü Tedavisinde Probiyotik Kullanımı• Malzemeler markalar arasında değişebileceğinden, tüm ek etiketlerini okunmalıdır.
• Herhangi bir olağandışı yan etki yaşamaya başlandığında, probiyotik kullanımı bırakılmalıdır.
Kişiler daha ciddi asit reflü şikâyetleri yaşamaları durumunda kesinlikle doktor tarafından tedavi edilmeli ve şayet sık sık asit reflü yaşanıyorsa ya da semptomlar tedaviye cevap vermiyorsa doktora bildirilmelidir. Doktor yeniden uygun bir tedavi planı geliştirerek problemi çözme yoluna gidecektir.

Kaynakça:

Mayoclinic
Nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku