Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Asya’nın İncisi “Bangkok” Nasıl Bir Şehirdir?

0 402

Bangkok, Asya ülkelerinden Tayland’ın en önemli şehri ve aynı zamanda da başkentidir. Bir bakıma diğer bir ifadeyle ülkenin dünya genelindeki en popüler şehri olan Bangkok, sadece Tayland için değil bölge ülkeleri için de oldukça önemli bir şehir olmasıyla da göze çarpmaktadır. Tayland’ın yerel dilinde, bölgeye Krung Thep Maha Nakhon ya da kısaca Krung Thep denilmektedir. Dünyanın en önemli yerleşim yerleri arasında gösterilen Bangkok, Tayland ekonomisinin de aynı zamanda kalbi konumundadır. Ülkenin en önemli liman şehirleri arasında yer alan Bangkok, ülkenin aynı zamanda ithalat ve ihracat merkezi olarak da kabul edilmektedir. Ülkenin en önemli yerleşim yeri olarak kabul edilen Bangkok, Tayland nüfusunun neredeyse yüzde on beşlik kısmını kendi bünyesinde tek başına barındırmaktadır. Ayrıca bunun yanında dünyanın en kalabalık 20 şehri arasında yer alan Bangkok, Asya ülkeleri arasında ilk 10 içine girmeyi başarmıştır. Dünya çapında bir şehir olan Bangkok, ülkenin dünyaya açılan modern yüzü olarak kabul edilir.

TAsya'nın İncisi "Bangkok" Nasıl Bir Şehirdir?arihi incelendiğinde diğer birçok Asya başkenti ve şehrine kıyasla köklü geçmişi olmayan Bangkok’ta ilk yerleşim izleri, 15. yüzyıla dayanmaktadır. Buna karşın kısa sürede Tayland’ın en önemli yerleşim yerlerinden birine dönüşen Bangkok, resmi olarak 21 Nisan 1782 tarihiyle beraber ülkenin başkenti olarak kabul edilmiştir. Öyle ki bu durum halen günümüze dek uzanmıştır. Birinci King Rama tarafından bulunmuş olan Bangkok, 13 Aralık 1972 tarihinde yeni Tayland’ın yenilenmiş başkenti olarak ilan edilmiştir. Bu tarihle beraber bölgede ciddi anlamda batılılaşma rüzgarları gözlemlenmiştir. Bölge kısa sürede gökdelenler tarafından adeta istilaya uğramıştır. Günümüzde bu eserlere halen rastlamak mümkündür. Dünyanın en modern şehirleri arasında sayılan Bangkok, aynı zamanda da dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yer almaktadır. Bu anlamda şehrin merkezi olarak adlandırılabilecek bölgede yaklaşık olarak 8,5 milyon insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. Bunun dışında şehir ile bağlantılı bölgeler de hesaba katılacak olursa bu nüfus yaklaşık olarak 15 milyona dayanmaktadır ki, bu da Bangkok bir dünya şehrine dönüştürmektedir.

Dünyaca ünlü bir yerleşim yeri olan Bangkok, bunun yanı sıra turistik tesisleri ile de dünyanın en önemli tatil destinasyonlarından birine dönüşmeyi başarmıştır. Dünyanın en çok ziyaretçi çeken 10 şehri arasında yer alan Bangkok, İngiltere ve Birleşik Krallık’ın önde gelen şehri ve aynı zamanda da başkenti olan Londra’dan daha fazla turist çekmektedir. Bu anlamda Bangkok, 30 milyondan daha fazla turistin ziyaret ettiği bir dünya şehrine dönüşmüştür. Son yıllarda yaşanan turist patlaması sonrasında Bangkok’ta yeniden altyapı çalışmaları yürütülmüş ve çeşitli iyileştirmeler yapılmıştır. Bunun yanı sıra şehir dünyanın en büyük hava meydanlarından birine de ev sahipliği yapmaktadır. Bölgeye dünyanın önde gelen havayolu şirketleri doğrudan ya da aktarmalı olarak tarifeli uçuşlar düzenlemektedir. Bu havayolu şirketleri arasında Türk Hava Yolları da bulunmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku