Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

0 517

Asya ülkelerinden Hindistan, bölgede komşusu Çin Halk Cumhuriyeti ile beraber en önde gelen ülkeler arasında yer alır. Günümüz itibariyle dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi konumunda olan Hindistan, önümüzdeki 30 yıl içinde dünyanın en kalabalık ülkesine dönüşeceği yönünde veriler bulunmaktadır. Hindistan da tıpkı birçok Asya ülkesi gibi çeşitli vize politikalarına sahiptir. Bu politikalar uyarınca Hindistan, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye vize uygulamaktadır. Ancak Hindistan, 2012 yılı ile beraber vize uygulamalarında güncellemeye gitmiştir. Böylelikle başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok gelişmiş ülke Hindistan’a vize almadan seyahat edebilme imkanına sahip olmuştur. Buradaki değişiklik vizenin online olarak düzenlemesi hadisesidir. Türk vatandaşları da vize uygulamaları açısından yumuşatılmış bir prosedür ile karşı karşıyadır. Ancak her ne kadar vize politikalarında yumuşamaya gidilse de Fransız, Britanya, Almanya pasaportu taşıyan turistler kadar da basit hale getirilmemiştir.

DHindistan Vizesi Nasıl Alınır?ünyanın en popüler ülkeleri arasında yer alan Hindistan, son zamanlarda yaptığı atılımlar ile turizm piyasasında çok önemli bir yere sahip olmayı amaçlamaktadır. Bu anlamda Hindistan hükümeti de ülkeye seyahat etmek isteyen yabancılara daha kolay vize imkanı sunmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda Hindistan devleti, birçok gelişmiş ülke için e-Vize sistemini getirmiştir. 2012 yılı öncesinde Avrupa Birliği, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları Hindistan seyahatlerinde vize uygulamasına tabi tutulmuştur. Ancak bu durum söz konusu ülkeye seyahat etmek isteyen turistler için ciddi anlamda engelleri de beraberinde getiriyordu. Pasaportlarına vize almak istemeyen turistler Hindistan seyahatlerinden vazgeçmekteydiler. Yaşanan bu durumlar ülkenin ekonomisini de doğrudan etkilemekte idi. Vize uygulamasının en önemli sebebinin, turist statüsü altında giren ziyaretçilerin ”overstay” durumunu engellemek olduğundan, Avrupa vatandaşlarının böyle bir durumla karşılaşmasının çok az olduğu görüldü. Böyle olunca da hem ülke ekonomisine hem de ülkenin imajına katkı sunması hesap edilerek e-Vize uygulamasına gidildi. Böylelikle Hindistan’ı ziyaret etmek isteyen kişiler online olarak vize başvurusu yapabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Hindistan seyahatleri öncesinde geçerli bir vizeye sahip olmak zorundadırlar. Türk vatandaşlarının izlemesi gereken prosedür Avrupa Birliği vatandaşlarına nazaran daha kompleks olsa da bir Schengen vizesi kadar da yorucu değildir. Öncelikle Hindistan’ın devlet uzantılı ”Online Vize Başvurusu” sayfasına giriş yapmalısınız. Sonrasında bu sayfada sizden istenilen bilgileri hatasız ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, söz konusu sitenin İngilizce dili dışında size hitap eden bir dile sahip olmaması hadisesidir. Bu anlamda yeteri kadar İngilizce bilmeniz bu aşamayı sağlıklı bir şekilde geçmeniz için oldukça önemlidir. Başvuru sonrasında size verilecek olan randevu tarihinde sizden sistemce istenen belgelerle Hindistan Konsolosluğu’na gitmeniz gerekmektedir. Hindistan vizesi alınması en kolay vizeler arasında yer alır ve Türk vatandaşlarının ret oranı yüzde 1’in de altındadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku