Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avustralya’nın Ulusal Simgesi; Opera Binası

0 274

Sydney Opera Binası, Okyanusya ülkelerinden Avustralya‘nın Sydney şehrinde bulunur. Okyanusya ve Avustralya’nın en önemli simgelerinden biri olan Sydney Opera Binası, 20. yüzyılda inşa edilmiş en önemli 10 yapı arasında kabul edilmektedir. Yapı adeta Avustralya’nın ulusal simgesi konumundadır. Hatta yapının ülkenin en önemli figürü olan kangurudan da daha popüler olduğunu söyleyenler de vardır. Bir sanat merkezi olan Sydney Opera Binası, gerek ulusal gerekse de uluslar arası birçok organizasyona da ev sahipliği yapan önemli destinasyonlardan birisidir. Tam olarak Sydney’in Bennelong Point bölgesinde yer alan Sydney Opera Binası, içinde Avustralya Operası, Avustralya Balesi, Avustralya Tiyatrosu ve ayrıca da Avustralya Ulusal Senfoni Orkestrası’nı da barındırır. Bunların yanı sıra Avustralya’ya ait birçok ulusal etkinlik de burada yapılmaktadır.

Avustralya'nın Ulusal Simgesi; Opera BinasıAvustralya ve dünyanın en önde gelen figürleri arasında kabul edilen Sydney Opera Binası’nın temeli, 1 Mart 1959 tarihinde atılmıştır. Aynı tarihte de yapı çalışmalarına start veren Avustralya devleti, bu görkemli yapıyı 14 yıl gibi bir sürede tamamlayabilmiştir. Oldukça uzun bir yapım sürece geçirmiş olan Sydney Opera Binası, 1973 tarihinde görkemli bir törenle Avustralya halkının hizmetine sunulmuştur. Resmi olarak 20 Ekim 1973 tarihinde faaliyete başlayan Sydney Opera Binası, o dönem için 102 milyon Avustralya Doları’na mal olmuştur. Günümüzde bu rakam 930 milyon Avustralya Doları’na tekabül edilmektedir. New South Wales eyaletinin sahibi olduğu bu yapı, eyaletin sahip olduğu en pahalı yapılar arasında gelmektedir. Deniz seviyesinden 4m yüksekte olan ve aynı zamanda da Sydney şehrinin kıyı şeridinde yer alan Sydney Opera Binası, 65m yüksekliğindedir. Yapı çelik alaşım kullanılmadan inşa edilmiş ve ağırlıklı olarak betonarme olarak yapılmıştır. Çatısı oluklu olarak tasarlanmıştır. Bu da yapıya oldukça değişik bir hava katmıştır.

Sydney Opera Binası’nın mimarı, Jorn Utzon’dur ve yapı mühendisi ise, Ove Arup & Ortaklığı’dır. Yapının müteahhitliğini Civil & Civil şirketi üstlenmiştir. Sydney Opera Binası’nın Konser Binası 2,679 izleyici kapasitesine sahiptir. Bunun yanı sıra, John Sutherland Tiyatrosu; 1,507, Drama Tiyatrosu; 544, Piyes Alanı; 398, Stüdyo Sydney; 400 ve Utzon Odası da 210 kişilik izleyici kapasitesine sahiptir. Bu da Sydney Opera Binası’nın toplam seyirci kapasitesini 5,738 izleyiciye çıkarmaktadır. Asya Pasifik bölgesinin en önemli 5 simgesi arasına dahil edilen Sydney Opera Binası, ayrıca 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de dahil edilme onurunu yaşamıştır. Sydney Limanı’nın yanında yer alan Opera Binası, şehrin en önemli kültür sanat merkezi olmuştur. İnşasının hemen sonrasında gerek ulusal gerekse uluslar arası turistlerin ilgisini çeken Sydney Opera Binası, halen ülkenin en önde gelen turistik yapısı olma özelliğini de korumaktadır. Sydney Opera Binası tasarımıyla da dünyada büyük ses getirmiştir. Bu da yapıya 1974’te RAIA Merit Ödülü’nü, 1980’de RAIA Civic Design Ödülü’nü ve son olarak da 1992’de RAIA Commemorative Ödülü’nü kazandırmıştır.

Kaynakça:
Australian Landmarks

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.