Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Varşova Nasıl Bir Şehirdir?

0 212

Varşova, Doğu Avrupa ülkelerinden ve aynı zamanda da Avrupa Birliği’ne 2004 yılında tam üye olan Polonya’nın en önemli ve en popüler şehridir. Varşova, aynı zamanda da Polonya’nın başkenti ve bir diğer ifadeyle siyasi merkezidir. Polonya’nın en önemli ve en refah yerleşim yerleri arasında yer alan Varşova, Avrupa kıtası üzerinde yer alan en eski şehirlerden biridir. Avrupa’nın en eski yerleşim noktalarından biri olan Varşova, Polonya’nın doğusunda yer alır. Büyük bir kısmı Romanya‘da bulunan Karpat Dağları’na da oldukça yakın olan Varşova, tarih boyunca her devletin ilgisini çekmeyi başarmış stratejik bir lokasyon olmuştur. Resmi kayıtlar incelendiğinde Varşova’da ilk yerleşim izlerinin 2000 yıldan daha eski olduğu görülse de resmi olarak şehrin bulunuş tarihi 13. yüzyıla tekabül etmektedir. Avrupa’nın en popüler şehirleri arasında yer alan Varşova, toplam 18 adet ilçeden meydana gelmektedir. Doğu Avrupa şehirleri arasında en kalabalık olanlardan olan Varşova, sadece sınırları içinde 3,5 milyon insanı barındırmaktadır. Ancak bu rakamın 1,7 milyonu ise şehrin merkezi olarak adlandırılan yerleşim yerleri arasında yer alır.18 adet ilçeye sahip olan Varşova, ülkenin en gözde şehri konumundadır. Polonya’nın ekonomik ve siyasi merkezi olan Varşova, ülkenin ekonomisine son derece büyük katkı sunmaktadır.

ÜVarşova Nasıl Bir Şehirdir?lke sınırları dahilinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlerin neredeyse tamamına yakın bir kısmının merkezi Varşova’da bulunmaktadır. Bu anlamda şehir aynı zamanda ülke ekonomisinin kalbinin attığı bir noktadır. Resmi kayıtlara göre 1323 yılında şehir olarak kabul edilen Varşova, tarih boyunca Polonya İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmıştır. Bu da şehri Polonya’nın en değerli şehri kılmaktadır. Stratejik olarak son derece önemli bir konumda olan Varşova, tarih boyunca gerek Sovyetler Birliği gerekse Alman İmparatorluğu tarafından her daim fethedilecek bir mekan olarak görülmüştür. Bu anlamda hem batıdan hem de doğudan ciddi anlamda baskı altında kalan Varşova, ülkenin çektiği acıların adeta merkezi olmuştur. Özellikle II. Dünya Savaşı’nda şehir adeta yerle bir olmuştur. Önce Almanlar sonra Ruslarca işgal edilen Varşova, 1990’lı yıllara dek soğuk savaş nedeniyle dönemin en büyük süper güçlerinden Sovyetler Birliği’nin güdümünde kalmıştır.

Varşova şehri Doğu Avrupa’nın en gözde şehirleri arasında yer almaktadır. Şehir adeta bir açık hava müzesi tadındadır ve her sene şehri milyonlarca turist ziyaret etmektedir. Kimilerine göre ”Doğu’nun Paris’i” olan Varşova, son derece eşsiz bir mimariye sahiptir. Şehir her ne kadar II. Dünya Savaşı sırasında büyük bir yıkıma uğrasa da savaşın sona ermesiyle beraber şehir başarılı bir şekilde tekrardan inşa edilmiştir. UNESCO’nun da dikkatini bir hayli çekmeyi başaran bu nadide şehir, 1980 yılında koruma altına alınmış ve UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir. Varşova’ya Türkiye’den ulaşmak mümkündür. Bunu Türk Hava Yolları ya da Polonya’nın ulusal havayolu olan LOT Polish ile yapabilirisiniz. Seferler sadece İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yapılmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.