Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bacaklarınızdan Biri Diğerinden Daha Mı Uzun?

1 709

Çoğu kişi bacaklarının simetrik olduğunu düşünse de, dünya nüfusunun %50′ den fazlasında bacak uzunlukları arasında gerçek bir fark vardır. Aşağıdaki makalede bacak uzunlukları arasındaki farkı anlamayı sağlayan bir test ve tedavi yolları hakkında bilgi vereceğiz.

6772_legÇoğu kişi bacaklarının simetrik olduğunu düşünse de, dünya nüfusunun %50′ den fazlasında bacak uzunlukları arasında 0.6 cm den 2 cm ye kadar değişen oranlarda uzunluk farkı bulunabilmektedir. Platon 2500 yıl kadar önce bacak uzunlukları arasındaki bu fark hakkında yazmıştır, bu yüzden bu bilgi uzun zamandır bilinen bir gerçektir.

Ancak ilk bakışta bu farkı anlayamayız çünkü aynada gördüğümüz simetrik görüntümüze alışmışızdır. Hatta bir bacağımızın diğerinden uzun olabileceği fikri aklımızın ucundan bile geçmez. Bazı durumlarda bacak uzunlukları arasındaki bu fark sırt ağrılarına daha sonrasında ise boyun ağrılarına neden olabilmektedir. Ancak çoğu kişide böyle bir sorun gözlenmez. Bacaklarınızdan birinin diğerinden daha uzun olup olmadığını anlamak için uzman yardımına ihtiyacınız vardır ancak bir kişinin yardımıyla da bunu basitçe anlayabilirsiniz. Bacak uzunlukları arasındaki farkı anlamanızı sağlayacak bir kaç metot vardır. Bunlardan bir kaçı aşağıda açıklanmıştır.

6772_leg_painPelvis sapma testinde bir partnere, 1.2 cm kalınlığında bir tahta ya da kitaba ihtiyacınız vardır. Test esnasında çıplak olmanız tavsiye edilir ancak mümkün değilse, vücut şeklinin görülebildiği sıkı şortlar tavsiye edilir. Ağırlığınız iki ayağınız üzerinde eşit dağılacak şekilde ve ayaklarınız dümdüz karşıyı gösterecek şekilde iki ayağınız üzerinde durun. Bacak uzunlukları arasındaki uzunluk farkını gösteren en güvenilir gösterge erkeklerde lumber kaslardır, kadınlarda ise bir kalçanın diğerinden daha dolgun ya da yuvarlak görünüp görünmediğini kontrol etmelisiniz.

Çoğu insan ilk bakışta herhangi bir şey fark edemez. Daha önceden bahsedilen kitap ya da tahtayı kullanma zamanı şimdi geldi. Eğer bir kalçanın diğerinden daha aşağıda olduğundan şüpheleniyorsanız, kitabı ilk önce uzun bacağın altına koyun ve bir kez daha ağırlığınızın iki ayağınıza eşit dağıldığından ve ayaklarınızın karşıya dümdüz baktığından emin olun. Bunun sonucunda kitabın omurganın şeklini bozduğu fark edilecektir.

Test normalde çok daha karmaşıktır çünkü bu testi yaparken dikkate alınması gereken bir kaç durum vardır. Bir kişide bu durum olduğu tespit edilirse, problemleri azaltmak için topuk yükselticileri kullanması gerekmektedir.

Topuk Yükselticiler:

6772_longer-legsBacak uzunlukları arasındaki fark çoğu kişide çok küçüktür ancak sırt ağrısına neden olabilmektedir. Bunun gibi bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, en yaygın ve en basit çözüm topuk yükselticileri kullanmaktır.

Kalınlık olarak eşit ancak ölçtüğünüz uzunluk farkının yarısı kadar uzunlukta sıkıştırılamaz bir materyali ayakkabınızın içine yerleştirin. En yaygın olarak kullanılan madde deridir. Diğer malzemeler için ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına danışabilirsiniz. Sonuçları 1-2 hafta içinde görmeniz gerekir. Daha az bel ağrısı ve daha iyi bir dengeye sahip olacaksınız.

Kendinizi test etmek ve bacak uzunlukları arasında bir fark olup olmadığını tespit etmek oldukça ilginç olacaktır. Bacak uzunlukları arasındaki farkın pek çok sebebi olabilir. Eğer iki bacağınız arasında bir fark tespit ederseniz, bunun başka sebepleri de olabileceğini aklınızda bulundurun.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/is-one-of-your-legs-longer-then-the-other.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Seda diyor

    Enteresan bir bilgi daha, teşekkürler…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.