Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Baş Ağrıları Karşısında Ne Yapmak Gerek?

0 298

Baş Ağrıları Karşısında Ne Yapmak Gerek?Herhangi bir ilaç almaktan kaçınılmalıdır. Pek çok çeşitleri olduğu için baş ağrıları kesilmeyip sürüyorsa, bir hekime başvurmak gerekir; böylece hekim hastayı ilgili uzmana (göz doktoru,kulak burun boğazcı, sinir uzmanı) yöneltebilir.Genellikle tamamlayıcı muayeneler (röntgen filmleri,beyin filmleri;beyin elektrosu) yapmak gerekir. Tedavi, nedene göre değişir.Yan etkileri nedeniyle çok sık ağrı kesiciler alınması öğütlenmez.muayene sırasında hasta hekime yardım etmeye çalışmalı ve şunları belirtmelidir;Ağrının yeri, tipi, şiddeti ve başlangıç zamanı,Ortaya çıkışını kolaylaştıran etmenler olup olmadığı: okuma; öksürme çabası; bazı yiyecekleri; vb aynı biçimde baş ağrıları belirli bir bölgede ortaya çıkıyorsa, karbonmonoksit zehirlenmesi düşünülebilir.Daha önce de olup olmadığı ya da eşlik eden belirtiler,Yarım baş ağrılarında yalın ağrı kesiciler etkisizdir. Yalnızca hekim tarafından verilecek bazı maddeler etkili olabilir. Bunlar genellikle çavdar mahmuzu türevleri olan ilaçlardır.

Baş Ağrıları Karşısında Ne Yapmak Gerek?Etkilerini bir damar daralması yaparak gösterirler. Etkilerini göstermeleri beklenirken, genellikle nöbetler sırasında hastanın karanlık bir odada başında soğuk kompreslerle uzanamsı gerekir. Kuşkusuz ağrıları başlatıcı etmenler de uzaklaştırılmaya çalıştırılmalıdır. Karaciğer yada miğde bağırsak rahatsızlıklarının sıklığı nedeniyle, bazen hastaların yalın bir besin alerjisi için yanlış olarak “karaciğer nöbeti” diye hekime başvurdukları gözlenmiştir.

Yarım baş ağrıları adet kanamaları sırasında olduğu (progestoron azalmasına bağlı olarak) ya da ruhsal etmenlerden sonra ( yaşam ritminde değişiklikler, sinir gerginliğinden sonra gevşeme) ortaya çıktığı zaman kaygılanmamak gerekir. Buna karşılık, düzenli oalrak ortaya çıkıyorlarsa bir hekime başvurulmalıdır.Baş ağrısı problemlerinin nedeni kişiden kişiye, genetik yapıdan genetik yapıya, yaş aralıklarında da farklılık göstermek suretiyle çok değişkenlik gösterir. Baş ağrısına katlanılarak geçirilmeye çalışılan zaman hayat kalitesini inanılmaz derecede düşürmektedir. Aynı şekilde ciddi bir iş gücü kaybına da yol açmaktadır.

Baş Ağrıları Karşısında Ne Yapmak Gerek?Son dönemlerde özellikle milenyumdan sonra baş ağrısının nedenlerini anlama ve belirtilerinin değerlendirilmesi konusunda heyecan verici gelişmeler yaşanmıştır. Gelinen noktada baş ağrısının sadece bir “ağrı” olarak ele alınmasında gerekli sonuçların alınamadığı gözlenmiştir. Baş ağrısı vücudumuzun tıpkı ateşimiz yükselmesi gibi verdiği bir alarmdır. Tek başına bu alarmın susturulması kişinin kendisi fiziksel ve ruhsal olarak iyi hissetmesini uzun vadede sağlamayacaktır.Baş ağrıları tekrarladığında, herhangi bir ilaç alınmadan hekime başvurmak çok önemlidir.

Yazar:Enes Eker

 

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.