Bebeklerde Ten Teması ve Önemi

Bebeklerde ten teması denince belki de bir çok kişi bunun ne olduğunu bilmez. Fakat her anne bunu bilmese de iç güdüsel olarak bunu mutlaka yapar. Bebeklerde ten teması aslında çok basit ve oldukça keyifli bir sarılma şeklidir. Fakat bu sarılma şeklinin oldukça faydaları vardır. üstelik bu faydalar göz ardı edilemeyecek kadar önem taşımaktadırlar.
Bebeklerde ten teması genellikle anne ve bebek arasında her hangi bir bez, battaniye, kıyafet gibi hiç bir şey olmadan sıkıca sarılmaları, birlikte duş almaları yada o şekilde bebeğin beslenmesi halinde yapılır. Genellikle bunu yaparken bebeğin üşümesinden tedirgin olan anneler bunun sonunda aslında boşuna evham yaptıklarını fark eder.Çünkü annenin sevgiyle beraber verdiği vücut sıcaklığı bebeği sıcak tutmak için yeterli ve oldukça keyiflidir. Bebekler anne karnında onun sıcaklığı ve kokusunu sürekli hissettikleri için bazen doğum sonrası sıkıntıya düşebilirler. Bunun nedeni annelerine uzak olma korkusu yada onu kaybetmiş olmalarını düşünmeleridir. Bu nedenle kucakta mışıl mışıl uyuyan minikler, kendi yataklarında hemen uyanabilirler yada yatakta sancıdan kıvranan bir bebek annesinin kucağında her şeyi unutup sankinleşir. Bütün bunlar bebeğin anne kucağına alışmış olduğunu değil dünyaya alışamamış olduğunu gösterir. Bu nedenle bebeği dünyaya yavaş yavaş adapte edebilmek için bebeklerle bol bol kucaklaşılmalı. Hatta eğer bebek gaz sancılı yada başka sıkıntıları olan bir bebekse hemen ten temasına başvurulmalı ve bebeğe annesinin teni sık sık anımsatılmalı. Bazı özel durumlarda ise bebeklerin her zamankinden daha çok ten temasına ihtiyacı olabilir. Bu gibi durumlarda sık sık ten teması yapılarak anne bebek uyumu sağlanmalıdır. Ten temasının yapılması gereken durumlar.

– Bebek erken doğmuşsa ve uzun süre kuvezde kalarak anneden ayrı kalmışsa
– Bebekte oluşan çeşitli sancı ve ağlama krizleri durumunda
– Bebek uykuya geçişte sıkıntı yaşıyor ve yaşatıyorsa
– Bebek meme reddi yaşıyorsa
– Anne doğum sendromu yaşıyorsa
– Çeşitli nedenlerden annenin sütünde azalmalar varsa
– Anne ve bebek arasındaki uyum olumsuz ilerliyor anne bebeğin bakımını ve bebeği kabullenme sıkıntısı yaşıyor ise;
Yukarıda sıralanan sebepler yeni doğan bir bebek için yaşamını sürdürebilmesi için oldukça önemli ve ciddi sebeplerdir. Bu nedenle bebeğin ve annenin sağlığının en üst seviyeye çıkabilmesi için anne bebek uyumu bir an önce düzenlenmelidir.

Bunun ise tek yolu annenin üst bedeninin çıplak ve bebeğinde tamamen çıplak olarak yapacağı ten temasıdır. Ten teması bazı yeni doğan yoğun bakım doktorları tarafından aroma terapi olarak adlandırılarak, annelerin bebeklerini görüş saatinde anne ve bebek uyumunu artırarak bebeğin sağlığının ciddi anlamda iyiye gitmesi için kullanılmıştır. Yani ten teması sonucu bilimsel olarak da kanıtlanmış ve bebeklerin sağlığının iyiye gitmesi için doktorlarında başvurduğu mucize bir yöntemdir. Her bebeğin annesinin kucağında, sevgi ile onun sıcaklığı ve kokusuna ihtiyacı vardır.

Yazar: Feride AkdoĞan

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar