Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Anne Sütü ile Bebeğin Cildi Temizlenir mi?

0 2.836

Anne Sütü ile Bebeğin Cildi Temizlenir mi?Anne sütü bebek için çok önemlidir. Bebek için ilk 6 ay sadece anne sütü yeterlidir. Bebek 6 aylık olduktan sonra ek gıdalara geçilse de 2 yaşına kadar anne sütü verilmeye devam edilir. Anneler mümkün olduğu derecede bebeklerini anne sütünden mahrum etmemelidir. Çünkü anne sütü alan bebeklerin bağışıklık sistemleri gelişir ve daha sağlıklı bir yaşamları olur.
Anne sütünün birçok faydası vardır. Bunlardan bir tanesi de cilde olan faydasıdır. Anne sütü cildi besler, parlaklık ve canlılık kazandırır. Anne sütü annenin cildi için çok faydalıdır. Anne sütü cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlarken kırışıklıklara da engel olur. Yağlı ciltteki biriken yağların emilmesini sağlar.
Bebeklerin cildi çok ince ve hassastır bu yüzden hassas bir bakım ister. Bebek doğduktan birkaç gün sonra cilt kurur, ciltte tahrişler, kızarıklıklar, döküntüler oluşabilir. Bebeğin cildini korumak için ilk günlerde herhangi bir krem sürülemez. Bu bebeğin cildi için zararlı olabilir. Anne sütü bebeğin cildine çok iyi gelir.
Bebeğin cildindeki döküntüler dış dünyaya uyum sağlarken ortaya çıkar. 1 hafta içinde geçmez ise doktora başvurmak da fayda vardır.
Bebeklerde pişik çok olur. Ama anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az pişik olur. Yine de pişik meydana geldiğinde mutlaka uygun bir pişik kremi sürmek gerekir. Çünkü bu durum bebeği çok rahatsız eder.

Anne Sütü ile Bebeğin Cildi Temizlenir mi?Bebeğin cildinde tahrişlere sebep olan bir başka etken de bebek için tercih edilen kıyafetlerdir. Bebekler için %100 pamuklu ve organik kıyafetler alınmalıdır. Bebeklerin kıyafetlerinin yıkanması da özel olmalıdır. Tercihen ailenin diğer üyelerinin çamaşırları ile değil bebeğin kendi kıyafetleri bir arada yıkanmalıdır. Yine bebek kıyafetleri yıkanırken bebek kıyafetleri için özel olarak üretilen deterjanlar ya da sabun tozu kullanılmalıdır.
Bebek sağlığı ve cildi için bebeğin ortamın sıcaklığına uygun giyinmesi de çok önemlidir. Bebek üşür mantığı ile bebeği kat kat giydirmek bebeğin isilik olmasına sebep olur. Bu da bebeği rahatsız eder. Bebekleri sadece yetişkinlerin giydiklerinden 1 kat fazla giydirmek yeterlidir. Ama çok sıcak olan yaz günlerinde bebeği kesinlikle sarıp sarmalamamak gerekir.
Anne sütü olan bebeklerin cildi de daha sağlıklı olur. Çünkü anne sütünün içindeki mucizevi içerik bebeğin her yönden sağlıklı kılar. Yani anne sütü hem içilerek hem de cilde sürülerek fayda sağlamış olur.
Anne sütü almayan bebeklerin ciltleri daha çabuk kurur. Bu durum ek gıdaya geçildiğinde de olur.
Bebeğin bulunduğu ortamın havası nemli olmalıdır. Eğer ortam kuru ise bebeğin cildi de gerilir. Bu yüzden bebeğin aldığı su miktarı mutlaka yeterli düzeyde olmalıdır. Böylece cildin doğal dengesi korunmuş olur.

Anne Sütü ile Bebeğin Cildi Temizlenir mi?Bebeği güneşten, rüzgardan korumak gerekir. Mutlaka bebeğin cildine uygun koruyucular sürmek gerekir.
Banyodan sonra da bebeğin cildi kurur ve bebeğin cildini nemlendirmek gerekir. Bebeğin cildine uygulanacak her uygulama büyük bir özen ister. Anne sütü ile bebeğin cildini temizlemek, nemlendirmek çok faydalı ve zararsızdır. Ama anne sütü olmadığında bebeğin cildi uygun kremlerle nemlendirilebilir. Ama yine de herhangi bir alerjik reaksiyona karşı krem küçük bir alanda uygulanmalı eğer bir sıkıntı olmaz ise kreme devam edilmelidir. Bebeklerin cildine sık sık krem sürmek de gerekli değildir. Banyodan sonra ya da güneşten korumak için krem sürülür.

Kaynakça:
www.haberturk.com › Sağlık
https://meraklikadin.com/anne-sutu-cilde-iyi-gelir-mi-3575.html

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.