Gebelikte Oruç Tutulur mu ?

Gebelik,hassas bir dönemdir. Bebeğin sağlıklı gelişimi annenin aldığı besinlerle alakalıdır. Anne karnında gelişimini tamamlayan bebek,anneden gelen vitaminler ile beslenir. Bebeğin besin kaynağı annesidir.Özellikle gebelik boyunca sıvı alımının yetersizliği çok risk içerir. Günde en az 10 bardak temiz,arıtılmış su içilmelidir. Oruç tutmak bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Siz ne kadar dayanabilirim deseniz bile, bebek bu duruma alışamaz. Güçsüz kalır. Gelişmekte olan organları yeterli ve düzenli çalışmaz.

Daha henüz anne karnında iken birçok hastalıkla tanışır. Yetersiz alınan besin ile kalp sağlığı riske girer. Sağlıklı bir anne ancak diyet yapabilir. Bu diyetin önemi ise sadece besinleri doktor kontrolü ile sağlamak ve gebelikte fazla kilo almanın önüne geçmek içindir. Aslında diyet ve oruç bir gebe kadın için kaldırılabilir bir durum sayılmamaktadır.

Gebenin sürekli sağlıklı besinlere ihtiyacı var. Özellikle söz konusu sıvı ise bunun yetersizliği bebeğin oksijensiz kalmasına,kesedeki suyunun azalmasına neden olur.Gebelikte oruç tutan kişiler hep yorgundurlar. İki can taşıdıklarında ayakta durmaya dermanları kalmaz. Bebek anne karnında zayıf kalır. Kilo alımı azalır. Her gün alması gereken gramlarda azalmalar artar. Bebek gebelik boyunca ,annenin yedikleri ile gelişecek ve olması gerektiği kiloya ulaşacaktır. Hamilelikte birçok bayan oruç tutmayı tercih ediyor. Fakat bebeğin birçok eksik gelişimi oruç sırasında gerçekleşiyor.

Oruç tutmak ,islam ve dinin gereğidir. Faydaları çoktur. Sağlıklı organların oluşmasına yardımcı olur. Normal olmayan durumlarda tutulması gerekir. Ama söz konusu anne karnında gelişen bir bebek ise bunu sonradan kaza yaparak telafi edebilirsiniz. Gebelikte oruç tutmak şart değildir. Ama sevabı oldukça büyüktür. Sadece bir kaç kere deneyebilirsiniz. Ama ramazan boyu,her gün tavsiye edilmez. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlamasını ancak siz sağlarsınız.Gebelikte eğer oruç tutmak istiyorum diye diretirseniz, sahurda güçlü besinler alın. Su alımını fazlalaştırın. Sıvı eksikliği riskli olabilir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar