Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Reykjavik Nasıl Bir Şehirdir?

0 440

Reykjavik, Atlantik Okyanusu’nda yer alan İzlanda’nın başkenti ve aynı zamanda da en önemli şehridir. Şehir bu küçük ada ülkesinin dünya ile bağlantısını kuran en önemli yerleşim noktası olarak kabul edilir. Ülkenin en gelişmiş şehri olma özelliğine de sahip olan Reykjavik, bölge ekonomisi açısından da oldukça kritik bir önemi haizdir. Bakıldığında dünyada kuzey hattına en yakın başkent olmasıyla da ayrı bir özelliği bulunan Reykjavik, bu anlamda dünya başkentleri arasında en kuzeyde yer alanıdır. İzlanda’nın tam olarak güney batı hattında yer alan Reykjavik, ülkenin uluslar arası sularla buluşmasını sağlayan en önemli liman şehri olarak kabul edilir. Şehir doğal bir koy olan Faxa etrafında kurulmuş ve burada yüzyıllar boyunca gelişimini başarı ile sürdürmüştür. Oldukça küçük bir ülke olan İzlanda’nın en önemli yerleşim destinasyonu olan Reykjavik, neredeyse ülke nüfusunun üçte birlik kısmına ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür. Bu anlamda şehir ülkede ciddi bir öneme sahiptir. Yapılan araştırmalara göre Reykjavik, ülkenin ilk resmi yerleşim yeri olarak kabul edilmekte ve burada 874 yılına kadar herhangi bir insan izine rastlanılmamıştır.

KReykjavik Nasıl Bir Şehirdir?uzey şehirleri arasında en soğuk olanlarından biri olan Reykjavik, dünyaca ünlü termal yatakları ile de meşhurdur. Reykjavik, tektonik bir hareketliliğin hemen üzerinde kurulmuş ve çevresinde çok sayıda aktif yanardağa da ev sahipliği yapmaktadır. Resmi kayıtlara göre Reykjavik, ilk olarak 1786 yılında keşfedilmiş ve bu tarihle beraber bölgede resmi kayıtlara geçmiş kalıcı insan yerleşimlerine rastlanılmıştır. Bu anlamda neredeyse 19. yüzyıla kadar bölgede kayda değer bir insan varlığına rastlanılmamıştır. Bu da bölgenin oldukça bakır ve değerli topraklara sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ülkenin ulusal markaları arasında gösterilen bu şehir, son zamanlarda çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. Nüfusu yaklaşık 140 bin civarında olan Reykjavik, son yıllarda yapılan reklam çalışmalarıyla da beraber topraklarına yılda yaklaşık 1 milyon turist çekmeyi başarmıştır. Bu anlamda şehir ciddi bir rekora da imza atmıştır. Aynı zamanda yapılan çalışmalar sonucu Reykjavik şehri, dünyanın en emniyetli, en temiz ve en yeşil şehri seçilmiştir.

Şehir sınırları dahilinde olan Esja, Reykjavik’in en yüksek noktasıdır. Bu dağ yaklaşık olarak 1km yüksekliğindedir. Bölge her ne kadar kuzeyde yer alsa da topraklarının altında yatan lav bacaları bölgeyi zaman zaman ısıtmakta zaman zamanda soğutmaktadır. Bu anlamda Reykjavik’te bu güne kadar ölçülmüş en düşük sıcaklık -19,7 santigrat derece olmuş iken en yüksek sıcaklık 25,7 santigrat derece ile 2008 yılının Temmuz ayında ölçülmüştür. Şehir kış aylarına genellikle karlı bir şekilde geçirirken yaz ayları ise hava genellikle 10 santigrat dereceye kadar yükselmektedir. Şehir ülkenin hem anlamda merkezi kabul edilmektedir. Bu anlamda yüksek eğitim de dahil birçok imkan Reykjavik sınırları içinde İzlanda halkına sunulmaktadır. Şehir aynı zamanda da spor kulüpleriyle de ünlüdür. Tabi bu şöhret sadece İzlanda sınırları dahilindedir ve uluslar arası bilinirlikleri neredeyse hiç yoktur. Reykjavik, ayrıca ülkenin ulusal takımına da ev sahipliği yapar ve müsabakalar bu şehirde oynanır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku