Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Belfast Nasıl Bir Şehirdir?

0 220

Belfast, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda’nın en önemli şehri ve aynı zamanda da başkenti konumundadır. Kuzey İrlanda, her ne kadar Birleşik Krallık’a bağlı olsa da Büyük Britanya’ya bağlı değildir. Bu anlamda Kuzey İrlanda Birleşik Krallık’a bağlı Galler, İskoçya ve İngiltere’den ayrılır. Bir bakıma Birleşik Krallık ile Büyük Britanya arasındaki fark Kuzey İrlanda’dan kaynaklanmaktadır. Dünyanın en gelişmiş Krallık’ı olan Birleşik Krallık’ın bir parçası Kuzey İrlanda, Krallık’ın en küçük ülkesi konumundadır. Bu ülkenin en önemli ve aynı zamanda da en popüler şehri olan Belfast, Kuzey İrlanda’ya başkentlik yapmaktadır. Bu anlamda şehir, ülkenin en önemli ve gelişmiş şehri konumundadır. Kuzey İrlanda’nın İrlanda’dan ayrılmasının ardından ülkenin başkentine dönüşen Belfast, ülke nüfusunun büyük bir kesimini kendi sınırları dahilinde barındırır. Şehrin merkezi olarak adlandırılan bölgede yaklaşık olarak 550 bin kişi yerleşik olarak ikamet etmektedir. Bunun haricinde Belfast sınırları içinde toplam 1,4 milyon insan yaşamaktadır.

BBelfast Nasıl Bir Şehirdir?irleşik Krallık’ın en önemli şehirleri arasında yer alan Belfast, Kuzey İrlanda endüstrisinin de çok önemli bir merkezidir. Belfast, sahip olduğu dünyaca ünlü gemi tersaneleri ile de dünya çapında bir şöhrete sahiptir. Bu anlamda en tanınmış şirket, Harland and Wolff şirketidir ki, bu şirket dünyanın en meşhur yolcu gemisi olarak kabul edilen ve 15 Nisan 1912 tarihinde Kuzey Atlantik açıklarında bir buz dağına çarparak batan RMS Titanik’i de inşa eden şirkettir. Dünyada üzerinde yaşanan ”Endüstri Devrimi” açısından 19 ve 20. yüzyılda oldukça büyük bir öneme sahip olmuş olan Belfast, halen de o dönemki önemini korumaktadır. Özellikle gemi ve makine sanayinde Krallık’ın en önemli şehirleri arasında yer alan Belfast, toprak olarak Birleşik Krallık’ın ana karasından ayrı bir şekilde komşu ülke İrlanda Cumhuriyeti’ne sınırı vardır. Bölgeden ve İskoçya’dan deniz yolu ile Belfast’a ulaşmak mümkün olabildiği gibi, genel olarak havayolu da tercih edilebilir.

Belfast adını Beal Feirsde’den almaktadır. Bu da yerel dilde ”nehir ağzı anlamına gelmektedir. Bir liman şehri olan Belfast, 400 yıldan daha uzun bir süredir. Krallık’ın en önemli yerleşim yerleri arasında yer almıştır. Ülkenin en önemli şehri olması sebebiyle, Kuzey İrlanda’nın en iyi eğitim kurumları Belfast’ta bulunmaktadır. Ayrıca şehir sahip olduğu tarihi yapıları ile de başta Krallık içinden olmak üzere dünyadan da ciddi anlamda turist çekmeyi başarmaktadır. Bu anlamda ciddi bir turizm destinasyonu olan Belfast, sahip olduğu müzeleri ile de dünyaca ünlüdür. Özellikle denizcilik alanında sahip olunan tarihi değerler dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz türdendir. Ancak şehre gelen turistlerin çoğunluğu Titanik sebebiyle gelmektedir. Bir bakıma şehirde ya da başka ifade ile Belfast’ta ”Titanik turimzi” yaşanmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.