Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bristol Nasıl Bir Yerdir?

0 431

Bristol Nasıl Bir Yerdir?Bristol, Avrupa Birliği’ne 1973 yılında üye olan ve de günümüz itibariyle Birlik ile yollarını ayırmak üzere olan Birleşik Krallık’ın sınırları dahilinde yer alan İngiltere’de bulunan bir şehir olarak karşımıza çıkar. Birleşik Krallık’ın bir parçası olan İngiltere’nin en önemli yerleşim yerleri arasında sayılan Bristol, ülkenin güneybatısı olarak adlandırılan hatta yer alır. Hem Birleşik Krallık hem de İngiltere için son derece önemli bir yerleşim yeri olan Bristol, ülkenin en büyük 10 şehrinden biri konumundadır. Birleşik Krallık’ın tamamı nazara alındığı vakit ise şehir ilk 15 içersinde yer almayı başarmaktadır. Bu da şehrin ada bazında son derece popüler bir yerleşim yeri olarak kabul edilmesi sonucunu da beraberinde getirir. Ülkenin en gözde şehirlerinden biri olan Bristol, bir liman şehri olması sebebiyle de ekonomik anlamda son derece güçlü bir şehirdir. Bunun yanı sıra denize kıyısı bulunmasıyla beraber Birleşik Krallık için stratejik bir önemi de bulunan Bristol, ülkenin en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliğini de haizdir.

Şehir tıpkı diğer Birleşik Krallık şehirleri gibi son derece tarihidir ve de adeta açık hava müzesi hüviyetindedir. Bu da şehrin sürekli olarak canlı kalmasını ve de beraberinde çok sayıda yerli ve de yabancı turist tarafından ziyaret edilmesi sonucu doğurmaktadır. Şehrin bir çok tarihi mekanı bulunur. Bunlar arasında en önemli olanları Bristol Avon, Victoria Rooms, Wills Memorial Building, SS Great Britain, Bristol Cathedral ve de Cabot Tower’dır. Ayrıca Clifton Asma Köprüsü de son derece turistik olup, birçok ziyaretçi tarafından sıkça uğranılan mekanlar arasıda yer alır. Çok eski bir tarihe sahip olan Bristol, 1155 yılında Kraliyet tarafından nazara alınmaya başlanılan bir mekan haline gelmiştir. Bu tarihle beraber şehrin temelleri atılmaya başlanmıştır. Aradan 200 yıldan daha fazla bir süre geçmesinin sonrasında Bristol Nasıl Bir Yerdir?Bristol artık resmi olarak bir hüviyet sahibi olmuştur. Şehir resmi olarak 1373 yılında şehir statüsünü almış ve de Krallık için son derece önemli bir konuma sahip olmuştur. Şehir ülke açısından o zamanlar ne kadar önemli ise bu önemini günümüze dek taşımayı becermiş ve de halen önemli bir yere sahip olarak kabul edilmeyi başarmıştır.

Şehir, Birleşik Krallık topraklarının en önemli yerleşim yerleri arasında olup, merkezinde yaklaşık yarım milyon insana ev sahipliği yapar. Bunun dışında şehrin tüm sınırları nazara alındığı vakit, nüfus bir milyona kadar çıkar ve bu da şehri İngiltere’nin en önemli şehirlerinden birine dönüştürür. Bölgede yaşayan insanların yüzde 85’lik bir kesimi beyaz olarak kabul edilen guruba mensuptur. Bunun dışında kalan yüzde 15’lik dilimi ise siyahlar, Asyalılar ve de diğer milletlerden gelen topluluklar oluşturmaktadır. Bristol, Türkiye’den son derece rahat ulaşabileceğiniz bir mesafede yer alır. Havayolu ile aktarmasız olarak ulaşırsanız bu 4,5 saatinizi alır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku