Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Buffalo Neresidir?

0 261

Buffalo Neresidir?Buffalo,

Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biri olan New York’a bağlı bir yerleşim yeridir. New York’tan anlaşılması gereken New York City olmayıp, eyalet olan New York’tur. Buffalo da tıpkı New York City gibi eyalet olan New York’a bağlıdır. New York eyaletinin kuzey hattında yer alan bu şehir, eyaletin en soğuk ve de en kuzeyinde yer alan kent olarak bilinir. New York’un Erie County bölgesine bağlı olan bu yerleşim yeri, sınırları dahilinde kısmen Niagara Nehri ve de Eire Gölü’nü barındırır. Her ne kadar son derece soğuk da olsa Buffalo, New York eyaletine bağlı en popüler ikinci şehir konumundadır. Bu anlamda şehir, son derece dikkat çekici bir önem kazanmıştır. New York City sonrasında eyaletin en popüler kenti olan Buffalo, bu anlamda nüfusu ile de bu unvanı fazlasıyla hak etmektedir.

Şehrin özellikle Niagara Şelalesi’ni görmek isteyenlerin uğrak bir yeri olduğu da düşünülürse bu durum son derece normal karşılanmalıdır. Çünkü Buffalo kenti hem turistik destinasyonları ile hem de Kanada ile olan sınırı ile son derece önemli bir şehirdir Şehrin resmi kayıtlarına göre merkezinde 260 bine yakın insan ikamet eder. Bu rakam resmi olarak yerleşik konumunda olanları ifade eder. Şehrin merkezinde çeyrek milyondan fazla bir yerleşim söz konusu olsa da tüm metropol bölgesini hesaba katarsak bölgenin nüfusu oldukça etkileyici bir şekilde 1,2 milyona kadar ulaşmaktadır.

Buffalo Neresidir?Buffalo şehri, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli kentlerindendir. Bunun birçok sebebi vardır. En önemlisi şüphesiz ki, şehrin bir sınır şehri olmasıdır. Bu da Buffalo’ya son derece ayrı bir şekilde önem atfedilmesine sebebiyet verir. Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasında yürütülen ithalat ve de ihracat pazarının önemli merkezlerinden olması sebebiyle bu şehir, her daim gerek bölge gerekse de ülke açısından önemli olmayı başarmıştır. Bu şehri de içine alan kısma Buffalo Niagara Bölgesi denilmektedir. Bu bölge aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasında var olan sınırı da ifade eder.

Bu bölge ayrıca 8 adet Amerikan şehrini de içine almasıyla son derece önemlidir. Bunun yanı sıra 2 adet de Kanada şehrinin dahil olduğu Buffalo Niagara Bölgesi’nin yerleşik nüfusu böylelikle 2,5 milyon civarı bir rakamdır ki, bu oldukça yüksek bir sayıdır. Buffalo, birçokları tarafından coğrafyası ve de soğuk iklim şartlarıyla bilinir. Ancak şehir, son derece modern bir yapıya da sahiptir bu da şehri her senen binlerce yerli ve de yabancı turistin ziyaret etmesi anlamına gelir. Aslında kent daha fazla turist çekse de bunlar doğrudan Niagara Şelalesi’ne yöneldiklerinden Buffalo şehir merkezini es geçerler.

Buffalo Neresidir?Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey şehirlerinden olan Buffalo, son derece köklü bir tarihe sahiptir. İlk olarak 1789 yılında köy statüsü altında kurulmuş olan bu yerleşim yeri, 1832 yılında şehir statüsü kazanmıştır. Bu tarihle beraber sahip olduğu karasal sınır ile de dikkat çeken Buffalo, New York eyaleti ve de Amerika Birleşik Devletleri için son derece önemli bir lokasyon olarak kabul edilmeye başlanmıştır.

Buffalo şehrine ulaşmak isterseniz, bu durumda eğer Türkiye üzerinden hareket edecekseniz öncelikle aktarma yapmadan bölgeye ulaşamayacağınızı bilmeniz gerekir. Bu da sizin olası bir Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile seyahat etmeniz halinde en yakın New York şehrine ya da Kanada’ya uçmanız anlamına gelecektir. Oradan da aktarma yapmanız gerekir. Bu kara ya da havayolu şeklinde de gerçekleştirilebilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.