Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?

0 466

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?Çam terebentin yağı saçlara olan faydası ile bilinse de aslında tüm vücut için faydaları vardır. Bu yağ bağırsaklara iyi gelir ve metabolizmanın hızlı çalışmasına katkıda bulunur. İdrar yollarına, hemoroide iyi geldiği gibi akciğer rahatsızlıklarına ve öksürüğe de faydalıdır. Süt artırır ve vücudu rahatlatır. Hoş ama biraz da keskin bir kokusu vardır. Vücuda bu faydaları için kullanım şekilleri vardır. Hiçbir bitkisel yöntem hastalıkları tam anlamıyla tedavi etmez ama yararlı etkileri de olur.
Çam terebentinin saça faydaları ise en çok dikkat çeken faydasıdır. Saç dökülmelerine, kepeğe karşı kullanılır. Saç köklerini besleyerek saçın daha çabuk uzamasını sağlar. Şampuanın içine konarak kullanılabilir. Bunun yanında farklı karışımların içine konarak da saça sürülebilir. Saç diplerine masaj yaparak sürülmelidir. Bu tarz yağların temiz saça sürülmesi gerekir. Saçlar temizken sürülen yağ deriye daha çok nüfuz eder. Düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Haftada 1- 2 kere bu yağ sürülebilir. Daha fazlası cildi tahriş edebilir. En az birkaç ay düzenli bir şekilde kullanılmalıdır ki saçlar üzerindeki etkisi görülebilir. Bazı şampuanların bileşiminde çam terebentin yağı kullanılmaktadır. Eğer şampuana çam terebentin eklenmek isteniyorsa da şampuanın gramına göre 5-10 ya da 15 damla damlatılmalıdır.

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?Çam terebentin aktarlarda ve eczanelerde satılır. Kolaylıkla ulaşılabilir. Fiyatı da uygundur.
Çam terebentin yağı cilt rahatsızlıklarına da iyi gelir. Cilt hücrelerini yeniler, cilde parlaklık ve nem verir. Sedef, sivilce, egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir. Masaj yağı olarak kullanıldığı gibi banyo yağı olarak da kullanılır. Banyo suyunun içinde konursa vücut rahatlamış olur. Kokusunun biraz keskin olması bazı insanları rahatsız edebilir. Ama kozmetik ürünlerde, parfümlerin bileşiminde de kullanılmaktadır.
Faydalarının yanında az da olsa zararları vardır. Özellikle cildi hassas olanlar bu yağı kullanırken dikkatli olmalıdır. Özellikle çocukların saç diplerine sürülmesi tavsiye edilmez. Yaşlılar da kullanmasa daha iyi olur. Böbrek ve tansiyon hastaları da bu yağı kullanmamalıdır. Gözlere kesinlikle değdirilmemelidir. Yakıcı etkisi olur. En ufak bir yan etkisi görüldüğünde yağın kullanımı anında kesilmelidir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.