Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çay/Kahve Tiryakilerinin Benzer ve Farklı Yönleri

0 373

Su, kuşkusuz ana içeceğimiz. Toplumuzda iki tip içeceksever var: çay tiryakileri ve kahve tiryakileri

Bu içeceklerin içilme sıklıkları, tüketilme alanları ve bünyede yarattığı etkiler farklıdır. Bu farklılık, çoğu zaman mizah konusu olmuştur. Her evde ve iş yerinde çayı aşırı seven bir kitlenin yanında kahvekolik olarak tanımlanan bireyler de yer alır. Bu yazımızda çay ve kahve tiryakilerinin hem benzer hem de farklı yönlerini ele alacağız. Eski bir İskandinav sözü bizlere ”insan, ne yerse odur” dese de, biz bu sözü ”insan ne içerse odur” diye güncelleyeceğiz.

Çay, Keyfi; Kahve, Çalışkanlığı Vurguluyor

Çay, her zaman için bir keyif unsuruyla birlikte vurgulanıyor. Çay keyfi Çay/Kahve Tiryakilerinin Benzer ve Farklı Yönleriyapmak; sabah, öğlen, akşam ve ikindi vakitlerinde topyekun bir seferberliğe de dönüşebiliyor. Ancak kahve; her zaman için bir keyfin, bir dinlenmenin içeceği değil. Çoğu zaman yorgunluğu azaltmak, konsantrasyonu arttırmak, uykusuzluk sorunuyla biraz daha mücadele etmek için kahveye yöneliniyor.

Çay, Annelerin; Kahve, Öğrencilerin İçeceği

Çay ve kahve alışkanlıkları, onların hangi kitle tarafından sıklıkla tüketildiği istatistiğiyle de şekilleniyor. Çay, daha çok annelerin ve ebeveynlerin geleneksel içeceği olarak tanımlanırken, kahve çalışanların ve öğrencilerin bir numaralı tercihi oluyor. Kahvenin içerisinde bol miktarda yer alan kafein, uyarıcı bir etkiye sahip olduğu için uzun mesai saatleri boyunca çalışmak zorunda kalanlar tarafından tüketiliyor.

Sınava hazırlanan öğrenciler, espresso gibi kafein oranı iki katına çıkarılmış özel kahvelerle ayakta kalmaya çalışıyor. Yine aynı şekilde sabah güne erken başlayan çalışanlar, kahvaltı öncesi ya da sonrasında en az bir fincan kahve ile güne merhaba diyor. Ancak, çay daha çok kahvaltıda ve akşam yemeklerinde tüketilen ve lezzeti dolayısıyla talep edilen bir içecek. Bu da en temel farklılardan biri olarak gösterilebilir.

Çay Bağımlıları Şanslı, Kahve Bağımlıları İçin Kriz Kapıda

Gelelim en temel ayrıma. Bu başlığı okuyan kahve bağımlıları kriz kelimesinin çağrıştırdığı imgelerden epey bir rahatsız olabilirler. Ancak 50 yıl içerisinde kahve stoklarının tükeneceği ve üretiminin yavaşlayacağı dünya kamuoyuyla paylaşılıyor. Hem Amerika’da hem de İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde yapılan araştırmalar, yaşanan iklim değişikliklerinin kahve üretimini riske ettiğini ve 2070 yılından sonra artık eskisi kadar kahve çekirdeği üretilemeyeceğini beyan ediyor. Çay tiryakiler ise şanslı olmaya devam ediyor. Karadeniz Bölgesi, seri ve leziz çay üretimlerine devam ediyor. Ve yüzyıllar boyunca herhangi bir kriz beklenmiyor.

Çay ve Kahve Bağımlıların Ortak Noktası: Asabiyet

Elbetteki bu bağımlılıklar da yabana atılmayacak cinsten bir alışkanlık yaratıyor. Gezilerde, yolculuklarda, çalışma sahalarında belli bir süre içilemeyen çay ve kahve bünyelerde asabiyete varan bir sinir harbi yaratıyor. ”Çabucak bir kahve içmeliyim.” ya da ”Eve gider gitmez çay demleyeceğim” sözleri bizzat söylediğimiz ya da duyduğumuz klişe repliklerin başında geliyor. Hele ki günün uzun saatleri boyunca çaydan ya da kahveden mahrum kalan tiryakileri için ”yoksunluk krizi” de kapıda olabiliyor.

Çay İçin Hamur İşi, Kahve İçin Çikolata

Bu içeceklerin yanında tüketilen gıdalar da farklı yönleri ortaya koymada örnek olarak gösterilebilir. Çayın yanında genellikle kurabiye, poğaça ve börek gibi hamur işi gıdalar tüketiliyor. Kahve ise daha çok bitter ve Çay/Kahve Tiryakilerinin Benzer ve Farklı Yönleribenzeri çikolatalar ile birlikte içiliyor.

Kahvedeki Çeşitlilik Çaydan Daha Fazla

Son on yıl içerisinde kahve pazarında uluslararası ve devrim niteliğinde değişimler yaşandı. Artık Küba, Endonezya ve benzeri ülkelerin kahveleri çok daha ucuza kahve kafelerde satılabiliyor. Kahvelerdeki bu çeşitlilik, çaya oranla çok daha yüksek seyirlerde kendini gösteriyor. Çayın farklı türleri ise daha çok bitkisel olup çeşitli gribal ve uyku hastalıkların alternatif tedavisi için tüketiliyor.

Çay Şişmanlatıyor, Kahve Zayıflatıyor

Her ne kadar iddialı bir başlık olsa da büyük oranda gerçeği yansıtıyor. Çayın yanında hamur işi türündeki gıdalar sıklıkla tüketiliyor. Çay, aynı zamanda içeriği nedeniyle iştah açıcı etkilere de sahip. Ancak, kahve bunun tam tersi. Kafein, tokluk hissi vermektedir ve yanında çok fazla şey tüketilmeden de içilebilir. Bu nedenle zayıflamak isteyenler kahveye, kilo almak isteyenler çaya yönelebilir.

Yazar: Aytaç Arslan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.