Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Chicago Nasıl Bir Şehirdir?

0 28

chicago_01Chicago, Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletine bağlı en büyük 10 şehrinden biridir. Şehrin merkezinde yaklaşık olarak 2.7 milyon insan yaşamaktadır. Bu rakama göre, şehir Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık merkeze sahip 3. Şehridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin orta batısında kalan bu şehir, son derece modern bir mimari ve altyapı sistemine sahiptir. Şehrin sınırları içinde yaklaşık olarak 9.9 milyon insan yaşamaktadır. 9.9 Milyon insanın yerleşik olarak hayatını sürdürdüğü bu şehir, böylece Amerika’nın, New York ve Los Angeles şehirlerinin ardından en kalabalık 3. Şehridir. Şehirde birçok nokta turistik özellik göstermektedir ve birçok turist de bu noktalara akın etmektedir. Şehrin merkezinde çok sayıda gökdelen yer almakta ve şehir merkezinden uzaklaşıldıkça evler 2 ila 3 kat arasında değişiklik gösteren müstakil villalara dönüşmektedir.

Şehir fazla rüzgar aldığından, ”The Windy City” adını almıştır. 1780’ler yerleşme gözlenen şehir günümüzde dünyanın en yaşanılabilir 50 şehrinden biri olarak kabul edilmektedir. Şehre aynı zamanda Illinois’nin Miami’si de denmektedir. Şehrin belediye başkanlığını Rahm Emanuel yapmakta ve burada yaşayan halk mevcut durumdan fazlasıyla memnuniyet duymaktadır. 1837 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne resmen katılan Chicago, Birleşik Devletler’in kilit öneme sahip stratejik noktalarından biri haline gelmiştir. 2015 verilerine göre Chicago’da yer alan O’Hare Uluslararası Havalimanı, dünyanın en işlek havalimanıdır. Şehir tam anlamıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin New York ve Los Angeles ile beraber ekonomik motoru konumundadır. Şehrin sınırlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne katkısı 571 milyar $’dır. Buda şehrin birçok Avrupa ülkesinden daha büyük bir ekonomik güce sahip olduğunu göstermektedir.

indir2012 yılındaki verilere göre şehir dünyanın en çok turist çeken 10 şehrinden biri olmayı başarmıştır. Chicago’ya ortalama olarak her yıl yerli ve yabancı turistler de dahil olmak üzere 50 milyona yakın kişi uğramaktadır. Bu New York ve Los Angeles şehirlerinin ardından ulaşılmış en yüksek değerdir. Şehirde gece hayatı oldukça yaygın bir şekil kazanmış ve insanlar geceleri yaşamlarını sürdürmeyi Chicago’da bir kural haline getirmişlerdir. Sinema, edebiyat ve müzik sektörünün oldukça gelişmiş olduğu Chicago’da özellikle caz hat safhada ilgi çeken bir alan olmuştur. Chicago tarih boyunca doğal afetlerle boğuşmuş bir şehir olmasa da 1871’de çıkan Büyük Chicago Yangını’nda birçok insan evlerini hatta hayatlarını kaybetmiştir. Bölgede ilk gökdelen 1885 yılında inşa edilmiştir. Bu aynı zamanda da dünyada çelik iskeletli yapı bazında ilk gökdelenin inşa edildiği şehir olarak da kayıtlara geçmiştir. Bölgede birçok milletten insan hayatını sürdürmektedir. Ağırlıklı olarak Alman, İrlanda, Polonya ve İsveç kökenli insanlar yaşamaktadırlar.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.