Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Atlanta Nasıl Bir Şehirdir?

0 970

Atlanta_marqueeAtlanta, Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinde bulunan bir şehirdir. Atlanta eyaletin ve aynı zamanda da Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük şehirleri arasında yer almaktadır. 2013 yılında yapılan sayıma göre Atlanta’nın merkezi kabul edilen bölgede yaklaşık 450,000 kişi yaşamaktadır. Ancak şehrin sınırları içinde yaşayan insan sayısı ise, 5.6 milyon civarındadır. Bu veriler Atlanta’yı Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 9. Şehri yapmaktadır. Şehrin yarıştığı şehirler, Miami, Dallas, Houston ve Washington’dır. Bu şehirlerden en kalabalık olanı Miami’dir. Şehir aynı zamanda birçok noktası ile de turist çeken bir bölge olarak kabul edilmektedir. Şehrin en önemli noktaları arasında, Midtown, The Poenix, Georgia Aquarium, Conopy Walk, Millenium Gate, Centennial Olympic Park, Georgia State Capital ve Fox Tiyatrosu yer almaktadır. Şehir Georgia eyaletinde bulunmasına karşın Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmamaktadır.

66862-004-C63E8F9F1847’de resmi olarak Birleşik Devletler’in bir parçası haline gelen Atlanta’yı şu an itibariyle, belediye başkanı olarak Kasim Reed yönetmektedir. Şehir 1837 yılında kurulmuştur. Bu yıldan bu yana çeşitli doğal afetler yaşayan şehir her 50 yılda bir adeta baştan aşağıya değişime uğramaktadır. Şehirde yer alan Hartsfield Jackson Havalimanı, 1998 ile 2014 yılları arasında 16 yıl boyunca dünyanın en işlek havalimanı olmayı başarsa da 2015’te bu unvan Chicago’da bulunun O’Hare Uluslararası Havalimanı’na kaptırılmıştır. Atlanta, Florida’ya olan yakınlığı sebebiyle, Florida turistlerinin de doğrudan ilgisini çekmeyi başaran bir nokta olmuştur. Şehrin Amerika Birleşik Devletleri kasasına yaptığı yıllık katkı 270 milyar $ civarındadır bu Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan gibi ülkelerin tamamının yıllık ekonomisinin üzerinde bir değerdir. Bu değer Atlanta’yı Amerika Birleşik Devletleri şehirleri arasında en zengin 8. Şehir yapmaktadır.

1864’te Atlanta’da bir iç savaş yaşanmıştır. Bu savaş neticesinde şehirde birçok nokta yağmalanmış, yakılmış ve yıkılmıştır. Bu olayın ardından şehir tekrar toparlanma sürecine girmiş ve kısa sürede Georgia eyaletinin başkenti olmasını haklı gösterecek bir pozisyona kavuşmuştur. Atlanta 1996 yılında Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış ve bu organizasyonu başarı ile gerçekleştiren şehirler arasındaki yerini almıştır. Şehirde yaşayan halkın çoğunluğunu siyahiler oluşturmaktadır. Oldukça iyi bir yaşam kalitesi bulunan şehirde siyahiler ile beyazlar herhangi bir sorun yaşamaksızın uyum içinde yaşayabilmektedirler. Bu anlamda şehir Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi harmonizasyon göstermiş şehri olarak kabul edilmiştir. Şehirde Atlas Okyanusu’nun etkisi sebebiyle, okyanus iklimi görülmektedir. Yazları oldukça sıcak geçiren Atlantalılar kışları ise kar yağışı olmadan ılık bir havada karşılamaktadırlar. Bölgede dağlık alan bulunmamaktadır. Şehrin en yüksek zirvesi, deniz seviyesinden sadece 320m yüksekliktedir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.