Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Belçika’ya İlişkin İlginç Bilgiler – Bira ve Gofretler Ülkesi

0 581

Dünyada 400 farklı lezzette bira üreten tek ülkenin Belçika olduğunu biliyor muydunuz?

Belçika, Avrupa’nın batısında güzel bir ülke olup Fransa, Hollanda ve Kuzey Denizi ile sınırlanmıştır. Başkenti Brüksel ve para birimi Euro’dur. Belçika hafif kışlar ve serin yazlar geçirmektedir. Ortaçağ kaleleri ve gotik katedralleri ile ünlüdür. Antwerp, dünyanın en büyük dördüncü limanı ve ünlü sanat şehirlerinden biridir.
Diğer popüler sanat kentleri Bruges ve Ghent’tir. Dikkate değer bir nokta ise Belçika’nın çok kültürlü ve çok dilli olmasıdır. Belçika’da konuşulan resmi diller Fransızca, Almanca ve Hollandaca’dır. Bununla birlikte, halk tarafından en çok konuşulan diller Fransızca ve Hollandaca’dır.

-M.S. 496 yılında Belçika, Kral Clovis tarafından kurulan krallığın bir parçasıydı. Antik Belçika sakinleri, Belgae olarak bilinen Kelt kabileleriydi.

-1555’te Maxmilian’ın torunu, Bourgogne Dükü I. Charles Belçika’yı oğlu II. Philip’ e hediye etti.

-1713’te Avusturya, Belçika’yı Fransızlardan ele geçirdi. Utrecht Antlaşması, Fransız hükümdarlar ile Avusturya’nın Habsburg hükümdarları arasında imzalandı ve bu anlaşmaya göre Belçika Fransız yönetiminden kurtuldu.

-21 Temmuz 1831’de I. Kral Leopold bağımsız Belçika’nın Kralı oldu.

-II. Dünya Savaşı’ndan sonra Belçika, Avrupa Topluluğu’nun temellerinin atılmasında önemli bir rol oynamıştır. Bugün, Belçika’nın başkenti olan Brüksel, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin başkentidir. Brüksel aynı zamanda NATO’nun karargahıdır.

Belçika ile İlgili İlginç Gerçekler:

Belçika'ya İlişkin İlginç Bilgiler - Bira ve Gofretler Ülkesiİlginç gerçeklerden biri de Belçika’ daki yıllık çikolata üretimidir. Almanya’da her yıl yaklaşık 220.000 ton çikolata üretilmektedir. Brüksel’deki Ulusal Hava alanı, çikolataların en büyük satış noktası olma özelliğini taşıyor.

-Belçika eşcinsel evlilikleri ve ötenaziyi yasalaştıran dünyadaki bir kaç ülke arasında yer almaktadır.

-Belçika parlamentosu dünyadaki en yüksek sayıda kadın bakana sahiptir.

-Eğitim için gereken önemi veren az sayıdaki ülkeden biridir. Eğitim, 18 yaşına kadar tüm vatandaşlar için zorunludur.

-Belçika otoyol sistemi aydan görülebilen tek insan yapımı yapıdır.

-Yağlı boya resimlerin 15. yüzyılda Belçika’da icat edildiğini biliyor muydunuz? Zengin Belçikalıların hobilerinden biri de çeşitli sanat ve resim türlerini toplamaktır.

Belçika'ya İlişkin İlginç Bilgiler - Bira ve Gofretler ÜlkesiAmerikalılar gibi, Belçikalılar da indirim kuponlarını toplamayı severler.

-Belçika dünyanın elmas merkezidir ve elmaslar sadece paraya çevrilmekle kalmaz aynı zamanda burada parlatılırlar. Dünyanın elmas başkenti Antwerp’tir.

-Adolphe Sax isimli bir Belçikalı saksafonu icat etmiştir.

-Bir diğer ilginç gerçek ise, ünlü karikatür serisi “Tenten” in yazarı “Herge”, bir Belçikalıdır.

-Belçika halkı hayvanları sever ve her Belçika hanesi en az bir kedi veya köpek sahibi olur.

Bunlar Belçika hakkında eğlenceli bazı gerçeklerdi. Umarız bir daha ki sefere tatil planladığınızda kesinlikle Belçika’yı güzergahınıza dahil edersiniz. İyi tatiller!
Kaynakça:
buzzle.com/articles/interesting-facts-on-belgium.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku