Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dondurma Yemenin Cilde 7 Faydası

0 670

Dondurma Yemenin Cilde 7 FaydasıYaz günlerinin vazgeçilmezi, 7’den 77’ye herkesin çok sevdiği dondurma tam bir serinleticidir. Son yıllarda artan çeşitleri ve renkleriyle başta çocuklar olmak üzere herkesi cezbetmektedir. Dondurmanın içinde yağ, kolesterol, sodyum, potasyum, kalori, karbonhidrat, diyet lifi, şeker, protein, A vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, D vitamini, E vitamini, K vitamini, magnezyum, B6 ve B 12 vitamini mevcuttur.
Dondurmanın ana maddesi süttür. Sütün içine konulan bazı maddelerle karıştırılması sonucu yapılır. Dondurma, dondurma makinelerinde yapılır ve yine soğuk dolaplarda saklanır. Dondurmanın çok fazla oranda çeşidi vardır. Neredeyse her çeşit meyveden dondurma yapılır. Genellikle inek sütünden yapılsa da keçi sütünden de dondurma yapılır. Dondurmanın hangi koşullarda yapıldığı ya da içine hangi maddelerin konulduğunu bilerek tüketmek sağlık için daha faydalıdır. Dondurma yemek zararlı gibi düşünülse de çok fazla tüketilmediği ve içine zararlı maddeler konmadığı sürece zararı değil yararı vardır.
Dondurmanın birçok açıdan faydası vardır. İçinde bulunan birçok vitamin ve mineral sayesinde vücudun enerjisi artar. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Yalnız dondurma yapılırken konan şeker dişlere zarar verir. Bunun için dikkatli olmak gerekir. Ayrıca kalp ve böbrek sağlığı açısından da faydalıdır.

Dondurma Yemenin Cilde 7 FaydasıDondurma özellikle yaz günlerinde vücudun şeker ihtiyacı karşılamak için çok doğru bir seçimdir. Vücut şeker ihtiyacı daha ağır tatlılardan karşılamak yerine hammaddesi süt olan dondurma daha hafif bir tatlı olarak vücudun şeker ihtiyacı karşılamış olur.
Dondurma yemek insanı mutlu eder. Çikolata gibi dondurmanın da beynin zevk merkezini uyardığı araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Dondurma yiyen kişilerin ruh hali olumlu yünde değişir, stresleri alır ve mutlu olurlar.
Diyette olanlar dondurma yemekten korkmamalıdır. Uygun miktarda yenildiği takdirde kilo aldırmaz ve vücuda enerji vermiş olur.
Bu zevkle yenen dondurmanın cilt içinde ayrıca faydaları vardır. Çünkü dondurmanın içinde A vitamini vardır. Ve A vitamini cilt için çok önemlidir.

Dondurma Yemenin Cilde 7 FaydasıDondurmanın cilt için faydalarını 7 maddede söylersek:
1- Güneşten korur. Özellikle yaz günlerinde güneşin zararlı ışınları cildi olumsuz etkiler. Bu günlerde yenen dondurmanın içindeki A vitamini sayesinde cilt güneş ışınlarına karşı korunmuş olur.
2– Aknelerden korur.
3- Cilt kanserini tedavi eder. Kanser hastalığında ruh hali çok önemlidir. Dondurma sayesinde ruh hali olumlu bir şekilde değişirken içindeki A vitamini sayesinde de cilt kanseri tedavisine yardımcıdır.
4- Sivilce oluşumunu engeller. Özellikle ergenlik döneminde büyük bir sorun gibi görünen sivilcelerin oluşumu azalır.
5– Cilt kırışıklarına engel olur. Ciltte oluşan kırışıklıklar yaşlanma belirtisi olarak nitelendirilir. Dondurma yiyerek hem enerji kazanılmış olur hem de cilt kırışıklıklara karşı korunmuş olur.
6- Cilt lekelerini yok eder. Ciltte oluşmuş lekeleri yok etmede faydalıdır.
7 –Cildi yumuşatır. Sertleşmiş ciltler yumuşar.

Dondurma Yemenin Cilde 7 FaydasıDondurma özellikle küçük çocukların fazla tüketmeleri sonucunda boğazda iltihaplanmalar olabilir. Bunun için dondurma yeme miktarı abartılmamalı ve içinde zararlı maddelerin, yapay renklendiricilerin ve yapay tatlandırıcıların olduğu dondurmalar tercih edilmemelidir.
Dondurma tek başına hiçbir hastalık ya da psikolojik durum için fayda sağlamaz. Sadece katkı sağlar.

Kaynakça:
https://evdesifa.com/dondurmanin-faydalari-nelerdir/
www.ciltvemakyaj.com/a-vitamininin-cilde-yarari/

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku