Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yaşlılıkta Süt İçmek Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

0 4.151

Yaşlılıkta Süt İçmek Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?Sütün içine yağ, kolesterol, sodyum, potasyum, karbonhidrat, şeker, çinko, fosfor, protein, A vitamini, kalsiyum, D vitamini, B vitamini, K vitamini, Magnezyum bulunmaktadır. Sütü dişi memeliler üretir. Ama en çok inek sütü tüketilir. Arkasından keçi sütü gelir. Dünya ülkeleri arasında en çok süt üretimi yapan ülke Hollanda’dır. Bununla beraber Almanya, Fransa, İngiltere, Polonya, Rusya ve Türkiye’de süt üretimi yoğundur.
Süt tüketimi önemlidir. Özellikle çocukların büyümesi ve gelişmesi için günde 1 bardak süt tüketmeleri gerekir. Ama bu sadece çocuklukla sınırlı kalmamalı, yetişkinler ve yaşlılar da günde 1 bardak sütü içmeleri gerekir. Çünkü yaşam boyu vücudun bazı besin değerlerine ihtiyacı vardır. Ve en önemli besin maddelerinden biri de süttür.
Tüm besin maddelerinde olduğu gibi süt tüketiminde de aşırıya kaçmak sakıncalıdır. Sağlıklı bir yaşam ve yaşlılık için yeterli miktarda süt tüketimi gereklidir.
Düzenli olarak süt içildiğinde ilk olarak kemikler fayda görür. Çocukluk döneminde kemikler ve dişler gelişirken, yetişkinlik ve yaşlılık döneminde kemiklerin zayıflaması ve kemik hastalıkları engellenmiş olur. Sütteki kalsiyum kemikler için gerekli olan kalsiyum ihtiyacı karşılar.

Yaşlılıkta Süt İçmek Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?Süt daha çok ileri yaşlarda görülen osteoporoz adlı kemik hastalığını önler. Özellikle diyet yapan kişiler süt yağlı olduğu için süt içmeyebilir. Ama kemikler için yararlı olan süt az yağlı süttür. Bunun için mutlaka az yağlı süt tüketmeleri gerekir.
Kadınların hamilelik ve emzirme dönemlerinde kalsiyum ihtiyaçları artar. Eğer bu dönemde yeteri kadar kalsiyum almazlar ise vücuttaki kalsiyum depolarından harcanır ve ileri yaşlarda kalsiyum eksikliğine bağlı hastalıklar oluşabilir. Yaşlılık döneminde kemik hastalıklarına karşı önlem almak için mutlaka süt içmeleri gerekir.
Süt dişler için de çok önemlidir. Diş çürükleri ve rahatsızlıkları artık çok küçük yaşlara kadar inmiştir. Özellikle yaş ilerledikçe dişlerdeki çürümeler, diş kayıpları daha çok ortaya çıkar. Birçok yaşlı insanın dişi takmadır. Sütün içinde bulunan kalsiyum ve fosfor diş için çok gereklidir. Takma dişlere sahip olmamak için her yaşta olduğu gibi yaşlılık döneminde de süt içilmeye devam edilmesi gerekir.
Süt kan basıncını dengede tutar. Kan basıncının sağlıklı olmaması özellikle yaşlılıkta çok görülen felç geçirme riskini artırır. Ayrıca kalp sağlığı için de süt tüketmek gerekir. Kan basıncını dengede tutan potasyum sütün içinde mevcuttur.

Yaşlılıkta Süt İçmek Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?Kilo her yaşta insan için çok önemlidir. Birçok hastalığın da sebebi fazla kilolardır. Bu fazla kilolar bir de yaşlılıkta olursa kalp krizi riski başta olmak üzere birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Yaşlılıkta metabolizma daha yavaş çalışır ve yaşlı insanların hareketleri gençlere göre daha sınırlı olduğu için yaşlılıkta fazla kilolara engel olmak için az yağlı süt içmek çok yararlıdır. Yapılan araştırmalar düzenli süt içenlerin daha zayıf olduğunu belirlemiştir. Süt metabolizmayı güçlendirirken yağ yakımı da doğal yollarla gerçekleşmiş olur.

Yaşlılıkta Süt İçmek Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?Sütte bulunan kalsiyum ve magnezyum sayesinde kan şekeri seviyesi dengede kalır. Şeker hastalığı çok küçük yaştaki çocuklarda dahi görülmekte olup birçok yaşlıda şeker hastalığı görülmektedir. Bunun için şeker hastası olmamak ya da kandaki şeker seviyesinin dengede durması için süt içmek önemlidir. Şeker hastası olanların eğer kandaki şeker oranları çok yükselirse böbrekler, gözler olmak üzere birçok organ olumsuz etkilenir. Yapılan araştırmalar düzenli olarak az yağlı süt tüketenlerde şeker hastalığı riskinin düşük olduğunu tespit etmiştir.
Sütün en büyük yararlarından biri de çağın önemli hastalığı kanserden korumasıdır. Kanser hastalığının oluşmasında D vitamini eksikliğinin rolü vardır.. Sütte bulunan D vitamini vücudun ihtiyacı olan D vitaminini karşılar. Meme ve kolon kanserine yakalanma riskini düşürdüğü yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Kanser de çok küçük yaşlarda görülse de ileriki yaşlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Bunun için kansere yakalanma riskini azaltmak için süt içmekte fayda vardır.

 • İleri yaşların en büyük sorunlarından biri bağırsakların düzenli çalışmamasıdır. Süt bağırsak sağlığı için önemlidir. Bağırsak şikayetlerini en aza indirir.
 • Yaşlılık belirtisi en çok ciltte kendini gösterir. Yaşlanma belirtilerini en aza indirmek ve daha genç, daha güzel bir cilt için sütün içindeki laktik asite ihtiyaç vardır. Ayrıca cildin zarar görmesi engellenmiş olur.
 • Yaşlılıkta kaslar kuvvetini kaybedebilir. Daha sağlıklı kaslar için süt, spor şarttır.
 • 40 yaşından sonra süt tüketimi çok önemlidir. Çünkü bu yaştan sonra kemik erimesi başlayabilir. Özellikle belli bir yaştan sonra süt içmenin faydalı olmadığını düşünenler kadar sütü sevmeyenlerde sütü içmez. Sütü illa sade içmek gerekmez.
 • Biraz tarçın eklenerek hem tadı değişir hem de kan şekeri seviyesi dengelenir. Vücut için sütten alınacak vitamin ve minerallerin bir kısmı sütten alınırken bir kısmı da yoğurt ve peynirden alınabilir.
 • Menopoz dönemiyle başlayan kemik sağlığını destekler bunun için yaşlılıkta günde 2 bardak süt içilmelidir. Tercih edilen süt az yağlı süt olmalıdır.
 • Günlük süt tüketimi 3 bardağı geçmemelidir. Eğer 3 bardağı geçerse sütün yararlarından değil zararlarından faydalanılmış olur. Gaz, şişkinlik, demir eksikliği, halsizlik, uykusuzluk, kusma, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal ortaya çıkabilir.
 • Kaynakça:
  https://evdesifa.com/sutun-faydalari-nelerdir/
  www.haberturk.com/yazarlar/gunes-aksus/887128-40-yas-sonrasi-sut-sart

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku