Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Columbus Nasıl Bir Şehirdir ?

0 420

Columbus Nasıl Bir Şehirdir ?

Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletine bağlı bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim yeri, eyaletin ve de aynı zamanda ülkenin en önemli şehirleri arasında gösterilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan 50 eyaletin başkentleri arasında en popüler 3’üncü olan Columbus, orta batı hattının da Chicago’dan sonraki en büyük şehridir. Bu da bu yerleşim birimini Ohio için son derece önemli bir hale getirmektedir. Amerika’nın en önemli eyaletleri arasında yer alan Ohio’nun başkenti olan Columbus, nüfusu ile de eyalet içinde en kalabalık 3 şehirden biridir. Şehir konum olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey ve orta olarak adlandırılan hattında bulunur. Komşu ülke Kanada‘ya da oldukça yakın bir mesafede bulunan Columbus, ülkenin en eski şehirleri arasında yer almaz. Diğer birçok şehre göre daha yeni bir geçmişse sahip olan Columbus, kendi içinde Delaware, Fairfield, Franklin ve de Pickaway ilçelerine ayrılır. Şehrin kuruluş tarihi resmi olarak 14 Şubat 1812 olarak bilinir. Şehre adını Christopher Columbus vermiştir. Görüldüğü üzere bu kıtayı bulan şahsın adı verilmiştir bu şehre.

Bu anlamda şehir, birçok Amerikan şehrine göre ayrıcalıklıdır. Çünkü ülkeyi keşfeden denizci Christopher Columbus’un adı, bu şehre verilmiştir. Şehir, Ohio eyaletinin en önemli merkezi olarak kabul edilir. Başkent olması da şüphesiz bunda önemli bir rol oynamıştır. 860 bin kişi Columbus şehrinin merkezi olarak kabul edilen hatta yaşamaktadır. Ancak bunun dışında şehri bir bütün olarak ele alırsak, nüfus yaklaşık olarak 2 milyon seviyelerine ulaşmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler şehirleri sıralamasında kendisine 14’üncü basamak layık görülen bu şehir, bu sırayı fazlasıyla hak etmektedir. Öyle ki, bazı kişilere göre ise bu sıra daha da yukarılarda olmalıydı.

Columbus Nasıl Bir Şehirdir ?

Kaşif Columbus’un adına şehre bu isim verilmiş ve de bu kaşif ölümsüzleştirilmiştir. Şehrin nüfusuna oranla, ülke ekonomisine katkısı son derece iyi bir seviyededir. Elde edilen verilere göre Columbus şehri, Amerikan ekonomisine yıllık 99 milyar Amerikan doları civarında bir katkı sunar ki, bu oldukça yüksek bir rakamdır. Birçok alanda son derece gelişmiş bir yapıya sahip olan Columbus, eyalet açısında kültürel ve de iktisadi açıdan son derece kıymetlidir. Bunun dışında eğitim alanında da çığır açmış olan Columbus, sahip olduğu yüksek eğitim kurumları ile dikkati çekmektedir. Bu anlamda şehir sınırlarında yer alan üniversiteler hesaba katıldığında, son derece üst sıraları zorlayan bir eğitim skalası bulunur.

Bölgeye ulaşmak çok da zor değildir. Bunun için Ohio eyaletine ulaşmanız yeterli olacaktır. Doğrudan Columbus’a herhangi bir tarifeli sefer Türkiye üzerinde bulunmasa da Avrupa üzerinden bölgeye aktarmalı olarak uçmanız mümkündür. Birçok Avrupa havayolu şirketi Columbus’a tarifeli sefer düzenlemektedir. Bunun dışında yine Avrupa merkezli olarak Amerikan çıkışlı havayolları ile de bölgeye ulaşabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.