Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Jamaika

0 144

Küba ülkesinin güneyinde bulunan Jamaika, Büyük Antiller’de yer alan bir ada ülkesi konumundadır. Yüzölçümü 10.990 kilometre kare olan ülke, daha net olarak Orta Amerika ve Karayipler’de bulunması şeklinde tarif edilebilir. Ülkenin sahil şeridi, toplamda 1.022 kilometredir.

5946_jamaika_buyuk

Kristof Kolomb’un 1494 yılında adaya ulaşması ile, ünlü “gözlerin gördüğü en güzel ada” sözünü Jamaika için söylemesi aynı zaman dilimine denk gelmiştir. Kolomb’un adaya “Santiago” adını vermesi, yerliler tarafından çok beğenilmedi. Yerel halkın kullandığı Xaymaca adı, Jamaica şeklinde kullanılmaya devam etti. Bu süreçten sonra adaya yerleşen İspanyol sömürgeci tüccarlar ve askeri kuvvetler, adanın yerli halkı Taino’ları neredeyse tamamen yok ederek soykırım uyguladı. Daha sonraki zaman dilimlerinde de zulümlerin bitmediği adada, 1655 yılında ise İngiliz işgali yaşandı. Adada bulunan İspanyollar’ın bir kısmı kaçarken, kaçamayanlar ise İngiliz kuvvetler tarafından adadan sürüldü. İngiliz sömürgeciler adayı ele geçirdikten sonra, sayılarının oldukça az olmasından kaynaklı olarak, çok sayıda Afrikalı’yı adaya getirerek şeker üretiminde çalıştırdı. Jamaika halkının çok büyük bir çoğunluğunun Afrika kökenli olmasının kaynağı da, işte bu gelişmedir. Daha sonraları ise Jamaika, 1962 yılında bağımsızlığını kazanarak, Birleşik Krallık’tan ayrıldı. Fakat, İngiliz Milletler Cemiyeti’nin üyesi olarak da bu sistemdeki var oluşuna devam etti.

5946_jamaika_b

Adanın iklimi, tropikal, sıcak, ve nemli havaların etkili olduğu bir iklim tipidir. Adanın iç kısımlarında ise ılıman iklimin etkileri görülmektedir. Çoğunlukla dağlık olan ülke arazileri, kıyıda dar ovalar ile yapısını tamamlamaktadır. En alçak noktası Karayip Denizi (0 m) olan adanın, en yüksek noktası ise Mavidağ’dır. Bu dağın rakımı 2.256 metredir.

Jamaika, yapısal olarak küçük bir ülke olmasına karşın, ülke kültürünün küresel anlamda güçlü ve etkili bir durumu vardır. Reggae, ska, mento, rocksteady, dub, dancehall ve ragga gibi dünya çapında ilgi uyandırmış müzik türleri, Jamaika kökenlidir. Hatta, Jamaika’nın gelişiminde reggae ve ska ile birlikte punk rock müzikleri, oldukça önemli bir rol oynamıştır. Bob Marley, Lee “Scratch” Perry, Peter Tosh, Bunny Wailer, Big Youth, Jimmy Cliff, Dennis Brown, Desmond Dekker, Beres Hammond, Beenie Man, Shaggy, Grace Jones, Shabba Ranks, Super Cat, Buju Banton, Sean Paul, Ben Wayne, Bounty Killer gibi dünya çapında ünlü sanatçılar ve gruplar da, Jamaika doğumludurlar.

Dini anlamda incelendiğinde, Jamaika’nın Karayip ülkeleri arasında din çeşitliliği yönünden oldukça zengin olduğu görülmektedir. Bu bağlamda, Jamaika nüfusunun yaklaşık %70’lik bölümünün Hristiyan olduğu söylenebilmektedir. Geriye kalan nüfusun %10’luk bölümünün Rasta, Müslüman, Hindu, Yahudi, Bahai ve diğer inanışlardan olduğu, kalan %20’lik halkın ise dinsiz olduğu bilinmektedir.

5946_jamaika001

Jamaika’da yüksek okul, tek cins ve karma eğitim şeklinde ikiye ayrılmış vaziyetteki kurumlar ile var olmaktadır. Çok sayıda okul, İngiliz Batı Hint Adaları alanlarında olduğu gibi kullanılan, geleneksel İngilizce dil bilgisi okul modelini benimsemektedir. Bu eğitimin ardından, öğrencilar üniversite eğitimine başlamaktadırlar.

Karma ekonomik sistemin devlet ve özel teşebbüsler ile var olduğu Jamaika’da, ana sektörler ise tarım, madencilik, üretim, turizm, finans ve sigorta hizmetleri üzerine kurulan kuruluşlarca ilerletilmektedir. Ayrıca, turizm ve madencilik sektörleri, ülkeye döviz girişinin ana kapılarıdır. Yılda yaklaşık 1.3 milyon yabancı turist, Jamaika’yı ziyaret etmektedir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Jamaika

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku