Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Doğal Şifa Kaynağı Ekinezya

0 396

Doğal Şifa Kaynağı EkinezyaEkinezya ya da halk arasında bilinen adıyla kirpi otu, ilk olarak yara iyileştirici ve enfeksiyon önleyici özellikleri nedeniyle Amerika kıtasındaki Kızılderililer tarafından kullanılmıştır. 1900’lü yıllara gelirken Amerika Birleşik Devletleri’nde grip ve nezle gibi hafif enfeksiyonlar için tıbbi tedavide faydalanılmaya başlanmıştır. Daha sonraları bu bitkinin çok daha fazla şifalı özelliği olduğu keşfedilmiş ve çeşitli hastalıklar için kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle savunma sistemini güçlendirdiği bilinen bitki bugün hala araştırılmaya devam edilmektedir. Ekinezya türleri arasında pallida, purpurea, angustifolia faydalı olan türleridir.

Ekinezya Nasıl Kullanılır?

Kullanılan ekinezya ürünleri, purpurea ve angustifolia türlerinden üretilir. Purpurea türünde kök ve yapraklarından, angustifolia türünde ise sadece köklerinden faydalanılır. Yapılan bazı araştırmalarda purpurea türünde, toprağın üzerinde kalan kısımlarının köklerine oranla daha faydalı olduğu görülmüştür. Ekinezya angustifolia’nın en faydalı kısmı köküdür. Bu nedenle çoğunlukla kökünden çay yapılarak tüketilir. Çeyrek bitki kökünün üzerine bir fincan kaynar su dökülerek 5 dakika demlenmeye bırakılır. Bu şekilde hazırlanan ekinezya çayını günde en fazla 3 bardak tüketebilirsiniz. Ayrıca 7 gün içtikten sonra en az 15 gün ara vermeniz gerekiyor. Deri hastalıklarında ya da böcek sokması gibi deri üzerinden müdahale edilmesi gereken durumlarda bitki ezilip deriye sürülerek de kullanılabilir. Günümüzde tablet şeklinde de satılan ekinezyanın şurup ya da çay şeklinde sıvı olarak tüketimi tablet şeklinde tüketilmesinden daha faydalıdır.

Doğal Şifa Kaynağı EkinezyaFaydaları Nelerdir?

Soğuk algınlığı, grip, nezle, üst solunum yolu rahatsızlıklarında, ağrılı durumlarda, migrenin hafifletilmesinde, böcek ve yılan sokmalarında, öksürük ve baş ağrısına karşı, mantar, sedef ya da egzama gibi cilt rahatsızlıklarında, alerjik durumlarda ve daha birçok rahatsızlıkta bu bitkiden faydalanılabilir. Akyuvar sayısını artıran özelliğiyle bağışıklığı güçlendiren doğal bir takviyedir. Özellikle içindeki etken maddeler nedeniyle dinçleştirici özelliği olduğu bilinmektedir. C vitaminiyle birlikte alınırsa soğuk algınlığı riskini %80’e varan seviyelerde azaltmaktadır. Uçuk virüsü gibi virüslerde öldürücü etkisi olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür. Faydaları saymakla bitmeyen ekinezya, doğal şifa kaynağı olarak her evde bulunması gereken bitkilerden.

Doğal Şifa Kaynağı EkinezyaYan Etkileri Nelerdir?

1 yaşından küçük çocuklarda bu bitkinin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. 1-12 yaş arası çocuklara verilebilir fakat tam olarak araştırmalarla bu yaş grubuna etkisi netleşmediği için verilmemesi tavsiye edilir.
Hamile ve emziren kadınların kullanmaması gerekir.
Ekinezya güçlü etken maddelere sahip olduğu için eğer düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza danışmadan lütfen kullanmayınız.
Sağlık sorunları ya da alerjisi olan kişilerin de doktor onayı olmadan kullanması tavsiye edilmez.
Ayrıca bu bitkinin bir haftadan fazla aralıksız tüketilmesi uygun değildir.

Kaynakça:
beslenmedestegi.com

Yazar:Gülşah Bayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku