Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Donuk Omuz Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

0 148

Her iki omzumuzda, omuz eklemini saran ve bağlardan oluşan bir kılıf vardır. Bu kılıfa ”omuz kapsülü” denir. Bu kılıf bazen şişer ve kalınlaşır, bu da omuzlarda hareket kısıtlığına ve geceleri artan bir ağrıya neden olur ki bu duruma ”Donuk Omuz” rahatsızlığı denir. Bu rahatsızlık daha çok kadınlarda ve orta yaşlardaki insanlarda görülür.

Teşhis Nasıl Yapılır?

DONUK-OMUZAğrı için hekime başvurulduğunda, bizden önce röntgen daha sonra da MR istenir. Bunlar incelenip ağrıya sebep olan hastalık araştırılır, eğer bu testlerden bir şey çıkmazsa o zaman donuk omuzdan şüphelenilir. Omuz ağrılarına neden olan hastalıklar örneğin, kireçlenme, romatizmal ağrılar gibi sorunlar, bu röntgen ve MR sayesinde elenir.

Evde kendi kendimize çok basit ve hızlı bir yöntemle donuk omuz testi yapabiliriz. Bir aynanın karşısına geçip kollarımızı başımızın yanına gelecek şekilde yukarı kaldırıp, dirseklerimizi yere paralel gelecek şekilde uzattığımızda eğer iki kolumuzu eşit şekilde aynı seviyede tutamıyorsak biri diğerine göre farklı bir seviyede kalıyorsa hareket kısıtlılığı vardır.

Tedavi için neler yapılır?

Donuk Omuz, bazen kendiliğinden geçse de iyileşme süreci uzun zaman alabilmektedir. Bu süreci kısaltmak için hekim kontrolünde ağrı kesici kullanılır. Fizik tedavi destekli kortizon tedavisi uygulanabilir. Ağrıdan dolayı omuzu hareket ettirmekten kaçmamak gerekir zira hareketsizlik daha da zara verebilir omuzlara . Cerrahi müdahale çok sık tercih edilmemekle beraber ilerlemiş safhalarda düşünülebilir.

Yazar:Sultan Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku