Ölümcül Andrew Kasırgası

Andrew Kasırgası, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanmış en ölümcül doğal felaketlerden biri olarak kabul edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, kurulduğu Kuzey Amerika kıtasında ciddi anlamda doğal afetlerle mücadele eden bir ülkeye dönüşmüştür. Bunun başlıca sebebi, toprakların doğası gereği kasırga ve hortumlara çok müsait olmasıdır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu sahillerinden yer alan eyaletler kasırgalardan en çok etkilenen bölgeler olarak kabul edilir. Bunun nedeni, eyaletlerin doğrudan doğruya kasırga koridoru üzerinde yer almasıdır. Atlantik Okyanusu’nun Meksika Körfezi ile birleştiği nokta genel olarak bölgede meydana gelen kasırgaların en ölümcül anda olduğu merkezdir. Bunun başlıca nedeni, soğuk hava ile sıcak hava dalgasının birbiri ile etkileşime geçerek, öncelikle yerden yükselerek sonra da tekrar deniz seviyesine ulaşarak devasa girdapları da beraberinde getirmesi hadisesidir. Bu ortamın oluşması için deniz seviyesinin 26 santigratlık bir dereceye ulaşması yeterlidir. Bu sıcaklığa ulaşmasının sonrasında kasırga gözlemlenebilir. Burada sıcaklık ne kadar uzun süre istenilen değerde kalırsa tehlike ve şiddette beslenme sonucu daha da büyür ve karaya doğru ilerleyecek potansiyele ulaşır.

Amerika Birleşik Devletleri, hemen hemen her yıl kasırgalarla boğuşan ancak bu konuda da ciddi önemler alan oldukça güçlü bir ülkedir. Her ne kadar kasırga tecrübesine sahip olsa da Amerika Birleşik Devletleri, kasırgalardan ciddi anlamda zarar görmektedir. 1992 yılının Ağustos ayında kategori 5 büyüklüğünde ki bu en büyük seviyedir, Florida sahillerini bir kasırga vurmuştur. Amerikalılar bu kasırgaya ”Andrew” adını vermiştir. Güney Florida sahillerini ölümcül bir seviyede saatte 250km’den hızlı bir süratle vuran Andrew Kasırgası, bölgede çok ciddi bir yıkıma sebep olmuştur. 2005 yılında yaşanan Katrina Kasırgası’na dek Andrew Kasırgası, Amerika Birleşik Devletleri tarihinin gördüğü en büyük maddi hasar üreten kasırgası olma özelliğini taşıyordu. Ancak her ne kadar bu unvanını 2005 yılında Katrina’ya devretse de Andrew, halen Florida eyaletini vurmuş olan tarihteki en büyük kasırga olma özelliğini taşımaktadır. Her ne kadar Florida eyaleti burada kasırga merkezi olarak öne çıksa da esas yıkım kasırganın palazlandığı ve ilerlemeye başladığı Bahamalar’da yaşanmıştır.

Andrew Kasırgası, izlediği rota uyarınca Bahamalar, Florida ve Louisiana’ya yıkım getirmiştir. Kategori 5 ile saldıran ve hızı zaman zaman 270km’nin de üzerine çıkan Andrew Kasırgası, sadece Miami’de 25 binden fazla evi kullanılmaz hale getirmiştir. Bunun haricinde Amerika Birleşik Devletleri topraklarında bulunan 101 binden daha fazla ev tamamen kullanılmaz hale gelmiştir. Bunun yanı sıra bu devasa Andrew Kasırgası, sadece ama sadece 65 kişinin yaşamına mal olmuştur. Bu anlamda şiddetine göre can kaybı oldukça az olmuştur. Andrew Kasırgası, etkisini yitirip kaybolduğunda ise, felaketin Birleşik Devletler’e faturası, 27 milyar Dolar civarında olmuştur. Andrew Kasırgası, 16 Ağustos 1992’de başlayıp 28 Ağustos 1992 tarihinde son bulmuştur. Kasırga en yüksek hızına 280km’ye ulaşarak erişmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar