Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bulanık Görme ve Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

0 504

Başın bir kısmında ya da tamamında hissedilen bir ağrı olan baş ağrısını neredeyse herkes tecrübe eder. Eğer bir baş ağrısı, bulanık görme ile ortaya çıkıyorsa ya da bulanık görmeye neden oluyorsa, bu durumun altında acilen müdahale edilmesi gereken bir hastalık olabilir.

Bir baş ağrısı ve bulanık görmenin nedenleri, genellikle ek belirtilere de sahip olacaktır. Bu koşullardan bazıları ciddi komplikasyonlar içerebilir. Bu nedenle ciddi belirtilerin varlığında bir doktora danışılmalıdır.

Baş ağrısı ve bulanık görmeye neden olan çok sayıda hastalık vardır. Fakat ikisinin aynı anda çıktığı birkaç durum vardır.

Migren

Bulanık Görme ve Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?Migren, dünya popülasyonunun en az %10’unu etkiler. Migren baş ağrıları; başın bir kısmında ciddi şekilde zonklayan ya da nabız gibi atan bir ağrıya neden olur. Migren hastalarının yaklaşık üçte biri bulanık görme gibi görüş bozuklukları tecrübe eder.

Migrenin görme ile ilgili belirtileri bir saat ya da daha az sürer. Çoğu kişi, ağrıdan önce görme ile ilgili belirtileri tecrübe eder. Fakat baş ağrısı ile birlikte de ortaya çıkabilirler. Migren belirtileri genellikle analjeziklerle tedavi edilebilir.

Düşük Kan Şekeri

Kan şekeri, gün boyunca ve öğünler arasında doğal olarak alçalır ve yükselir. Eğer bir kişinin kan şekeri 70 mg/dL’den düşükse, hipoglisemiktir. Hipoglisemi, tedavi edilmediğinde oldukça tehlikelidir. Beyin glikoz açlığı çekerken, hipoglisemi baş ağrısına ve bulanık görmeye neden olabilir.

Eğer kan şekeri seviyesi çok düşükse, meyve suyu gibi şeker içeren gıdalar tüketmek isteyebilirsiniz. Diyabet riski varsa, kan şekeri seviyesi kontrol edilmelidir. Eğer bir kişinin kan şekeri 70 mg/dL’den düşükse, Amerikan Diyabet Birliği 15 gr karbonhidrat tüketildikten sonra 15 dakika beklenmesini ve kan şekerinin tekrar test edilmesini önerir. Kan şekeri 70 mg/dL’den hala düşükse, kişi tekrar 15 gr karbonhidrat tüketebilir ve seviye dengelenene kadar bunu tekrar edebilir.

Glikoz seviyesi çok düşük olan kişiler glukagon hormonu alabilir. Diyabet gibi ciddi hipoglisemiye sahip kişiler, evlerinde bir glukagon kiti bulundurabilirler.

Felç

Bir kan pıhtısı, beyne kan taşıyan bir damarı tıkadığında bir iskemik felç ortaya çıkar. Daha nadir olarak felç, beyinde hasarlı bir bölgedeki kan damarında meydana geldiğinde hemorajik (kanamalı) felç olarak adlandırılır. Felç, Amerika Birleşik Devletlerinde sadece 140,000 kişinin ölümüne yol açar.

Felç, gözlerden birinde ya da her ikisinde bulanık görmeye ve ani ciddi baş ağrısına neden olabilir. Acil bir tedavi uygulanmazsa felç, yaşamı tehdit edebilir ve kalıcı sakatlığa yol açabilir. Felç geçiren biriyle karşılaşırsanız, acilen acil servisi aramalısınız.

Doktor, pıhtıyı yok etmek ve beyne kan akışını tekrar sağlamak için ilaç verebilir. Ayrıca, pıhtıyı çıkarmak için ameliyat da yapabilir. Hastada hemorajik felç varsa beyne giden kan akışını durdurmak için ameliyat gerekebilir. Bu hastalığın iyileşmesi uzun sürer ve çeşitli terapiler gerekir. Tedaviden sonra çoğu kişinin, başka bir felç geçirme riskini düşürmek için ilaç kullanmaları gerekebilir.

Travmatik Beyin Hasarı

Beynin normal işleyişini bozan bir hasardır. Çarpmalar ya da delici nesneler travmatik beyin hasarına neden olabilir.

Travmatik beyin hasarının belirtileri; etkilenen beyin bölgesine ve hasarın ciddiyetine bağlıdır. Bu tür beyin hasarında, bazı belirtilerinin hemen çıkmasına rağmen, diğer belirtilerin görülmesi haftalar alabilir. Beyin sarsıntısı ise, başa alınan bir darbe sonucu ortaya çıkan bir tür travmatik beyin hasarıdır. Hafif düzeyde travmatik beyin hasarı olan kişiler, bulanık görme ve baş ağrısını tecrübe edebilirler.

Ciddi düzeyde beyin hasarı, tedavi uygulanmadığında ölümcül olabilir. Travmatik beyin hasarının tedavisi, hasarın ciddiyetine ve etkilediği bölgeye bağlıdır. Beyin sarsıntısı gibi hafif travmatik beyin hasarları, düzenli gözlem ve bakım gerektirir.

Karbon Monoksit Zehirlenmesi

Karbon monoksit; bir yakıtın yanması sonucu ortaya çıkan, kokusuz, renksiz bir gazdır. Bulanık Görme ve Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?İnsanlar karbon monoksiti soluduğunda; organlara ve dokulara oksijen taşıyan ve kana kırmızı rengini veren bir protein olan hemoglobine bağlanır. Karbon monoksit hemologlobine bağlandığında, hemoglobin oksijen taşıyamaz.

Karbon monoksit zehirlenmesi, oksijen eksikliğinden kaynaklı olan birçok belirtiye neden olur. Baş ağrısı ve bulanık görme belirtileri bu tür zehirlenmenin yaygın belirtileridir. Bu durumda hastaya acil olarak müdahale edilmelidir ve oksijen maskesi takılmalıdır.

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324742.php

Yazar: Ayça Olcay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku