Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En İlginç 10 Gerçeği

0 281

Dünyanın En İlginç 10 GerçeğiBazen duyduğunuzda inanamadığınız, oldukça garipsediğiniz ve bilmediğiniz gerçekleri duymak sizi şaşırtır ve heyecanlandırır. Sürekli, bu nasıl olmuştur, o nedir, şu niye böyledir gibi soruları soran insan sayısı oldukça azdır. Bazılarımız ise bu tarz bilgileri araştırmayı sever ve merak ederiz. Bu yazıda, bilmeniz gereken, ancak bu yazıyı okumadan önce belki de bilmediğiniz dünyadaki en garip gerçekleri derledik. Hayvanlar, şehirler, kelimeler, kültürler ve daha fazlası hakkında bilmek istediğiniz en ilginç 10 gerçeği paylaşacağız.

Dünyanın En İlginç 10 Gerçeği10. Kedi İdrarı Fosforludur

Evet, kedi idrarı fosforludur! İçeriğinde bulunan fosfor ve ürik asit kristalleri içeren kimyasal bileşim nedeniyle kedi çişi, mor ötesi ışık altında karanlıkta parlar. Bu bilgi, eğer evde bir kedi besliyorsanız sizin için çok faydalı olacaktır. Kedinizin tekrar aynı yere idrarını yapmaması için onu bulup temizlemeniz gerekir. Eğer nereye idrarını yaptığını bulamıyorsanız, odanın ışığını kapatın ve siyah bir ampulle aydınlatın. Kedinizin çişi bu ışık altında parlayacaktır. Muhtemelen bu bilgi, kediler hakkındaki bilmediğiniz en ilginç bilgilerden birisidir.

9. Coca-Cola Temizlik için Kullanılabilir

Coca-Cola seven birisi iseniz bilmek istediğiniz en garip gerçeklerden birisi, kolayı temizlik için kullanabileceğiniz bilgisidir. 1886’da sindirim şurubu olarak doğmuş olan ünlü içki o kadar asidik ki temizleyici olarak bile kullanılabilir. PH değeri 2.8 olan fosforik asit, bir salyangozu bile öldürebilir veya çiviyi 4 gün içinde çözebilir! Yağ lekelerini, tükenmez kalem lekesini veya tuvaleti temizleyerek kendiniz de deneyebilirsiniz.

Dünyanın En İlginç 10 Gerçeği8. Hamam Böcekleri Başları Olmadan Hayatta Kalabilirler

Bir hamam böceği kafası olmaksızın 9 güne kadar hayatta kalabilir! Bunun nedeni, başında herhangi bir kan basıncının olmamasıdır. Eğer bir hamam böceğinin başını keserseniz, dokuzuncu günde açlıktan ölür. Bu özelliği taşıyan diğer hayvanlar yılan, cırcır böcekleri ve sineklerdir. Elbette bu bilgi, hayvanlar hakkında okuduğunuz en garip gerçeklerden birisidir.

7. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Okuduğunuz gibi, Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllltytylyoogogogoch bir hata olarak yazılmış değil. En ilginç gerçeklerin ilk 10’unda sıradaki bilgi, 3107 kişinin yaşadığı Galler’deki Anglesey Adası’ndaki büyük bir köyün adıdır. Bu köy ismi sahip olduğu 58 karakterler, Birleşik Krallık’taki en uzun yer adıdır ve dünyanın en uzun adlarından birisidir! Bu ismi seçtiklerinde acaba ne düşünüyorlardı gerçekten?

6. F.U.C.K

Bu kelime, hiç kuşkusuz İngilizce dilinde en kaba ve argo sözcüklerden birisidir. Ve bilmeniz gereken en garip gerçeklerden birisi olan bu kelimenin kökeni, eski İngiltere’den gelmektedir. Eskiden İngiltere’de zevk için cinsel ilişkiye izin verilmez, sadece gebe kalmak için cinsel ilişkiye girilirmiş. Zevk için cinsel ilişkiye girmek için, kraldan izin istemek zorundaymış insanlar. Bu kelime, o zamanlar tabelada yazan “Kral İzni ile Cinsel İlişki” tabirinin İngilizce karşılığının baş harfleri ile oluşmuştur.

Dünyanın En İlginç 10 Gerçeği5. Ayak Sargısı

Listede sıradaki en ilginç gerçek, güzellik sembolü olan bu tuhaf Çin uygulamasıdır. 19. yüzyılın başında, Çinli kadınların %40-50’sinde ayak sargısı olduğu tahmin edilmektedir. Bu uygulama, feodal geleneklerden dolayı nüfusta bir gelenek haline gelmiştir. Çünkü o zamanlar, Çin’de, büyük ayaklı kadınların evlenmeleri daha az ihtimal dahilindeydi. Bir milyardan fazla Çinli kadının ayaklarının 10. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın ortalarına kadar sarılı olduğu tahmin edilmektedir. Neyse ki günümüzde bu gelenek devam etmemektedir. Ancak bu bilgi, Çin kültürünün kesinlikle bilmediğiniz en garip gerçeklerden birisidir.

4. Yunuslar Bir Gözü Açık Uyurlar

Yunuslar dünyanın en sevimli ve akıllı su memelilerinden birisidir! Buna ek olarak, onlar hakkında keşfedilen en garip bilgilerden bir diğeri ise uyurken bir gözlerini açık tutmasıdır. Bunun nedeni, yunuslar için solunumun isteğe bağlı olmasıdır ve yani refleks değildir. Bu nedenle, beyinlerinin bir yarısını kapatıp diğer yarısını açık tutarak uyuma kabiliyetini geliştirmişlerdir. Beynin açık kalan yarımküresi, yunusların uyurken yaşamsal işlevlerini kontrol eder. Bu nedenle, yunuslar uyurken su yüzeyine yakın ve bir gözü açık uyurlar.

3. “Evet” ve “Hayır” Hareketi

Kültürlerden bahsetmeye devam ediyoruz. Sıradaki bilmek istediğiniz en ilginç 10 gerçek listesinde Bulgaristan‘ın benzersiz bir özelliği bulunmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki, çoğu kültürde, başı aşağı doğru sallama hareketi onaylama yani evet anlamına gelirken, bunun tam tersi de anlaşmazlıkları yani hayır ifadesini gösterir. Bununla birlikte, Bulgarların dünyada bir istisna olduğunu biliyor muydunuz? Bulgaristan’da başı bizim hayır olarak bildiğimiz anlamda sağa sola çevirme “Evet” anlamında kullanılırken, evet anlamında kullandığımız başı aşağıya eğme hareketi “Hayır” anlamına gelmektedir. Kimse bu geleneğin nereden geldiğini tam olarak bilmiyor. Bu nedenle, bir Bulgar’la konuşurken, “Evet” ve “Hayır” ifadelerini sözlü bir şekilde söylemek daha mantıklı olacaktır.

2. Thomas Edison Karanlıktan Korkuyordu

Binlerce icadı ve dünyanın ilk kamusal aydınlatma santralını açan Amerikalı iş adamı ve mucidi karanlıktan korkan birisiydi! Belki de sırf bu yüzden bir ampul icat etmek için çok çaba sarf etmiştir. Şükürler olsun ki, bu sayede evimizde, iş yerimizde geceleri ve karanlık günlerde ışığı kullanabiliyoruz.

Dünyanın En İlginç 10 Gerçeği1. Hapşırık Hızı

Ve en garip gerçeklerin en ilgincine geldi sıra. Bir hapşırığın hızının yaklaşık olarak 160 km/saat olduğunu bilemezsiniz. Muhtemelen arabanızı bu hız çok nadir çıkarmışsınızdır. Ayrıca, gözleriniz açıkken hapşırmak mümkün değil! İsteseniz de bunu yapamazsınız.

Dünyanın en ilginç gerçeklerini listelediğimiz bu yazıyı okuduğunuzda birçoğunu ilk kez duymuş ve bazıları ise oldukça etkilemiş olacaktır.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/top-10-strangest-facts-you-want-to-know/

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.