Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sivri Sineklerle İlgili Şaşırtıcı 10 Gerçek

0 401

Sivri Sineklerle İlgili Şaşırtıcı 10 GerçekNeredeyse hepimizin başı sivrisineklerle derttedir. Özellikle deniz, göl gibi su havzalarına yakın yerlerde oturanlar başta olmak üzere sivri sinekler hemen hemen her evin davetsiz misafirleridir. Kimileri kurtulmak için evlerinin her yerine sineklik yaptırır kimileri ise çeşitli böcek ilaçlarında arar çözümü. Bazılarımız sivrisinekler konusunda daha bir şanssızdır. Sivrisinek ısırığına alerjisi olanlar için bazı tatiller zulüm gibi geçebilir. Yazın ortasında uzun kollu giymek zorunda olanlar bir yana sivrisinek yüzünden evinden çıkmak istemeyenler de mevcuttur. Peki bu geceleri bizi uyutmayan, uyuduğumuzda da rüyalarımızı kabusa çeviren sivri sinekler hakkında ne kadar bilgi biliyoruz? Sivrisinekler çok şaşırtıcı canlılardır. Sivrisinekler hakkında bu bilgileri öğrendiğinizde siz de çok şaşıracaksınız.

1. Dişi Sivrisinekler Erkeklerden Uzun Yaşar

Tıpkı insanlar gibi dişi sivrisineklerin yaşama süresi erkek sivrisineklerden fazladır. Ama söz konusu sivrisinekler olunca yaşama süreleri arasında cinsiyetlere göre çok büyük bir farklılık vardır. Ortalama bir dişi sivri sinek erkek sivrisinekten iki kat daha uzun süre yaşayabilir. Normal bir erkek sivrisinek en fazla iki hafta yaşayabilirken dişi sivrisineklerin bir ay gibi sürelerde yaşayabildikleri bilinmektedir. Tabii ki bu istatistikler insanların ağına düşen sivrisinekleri kapsamamaktadır.

2. Sadece Dişi Sivri Sinekler Isırır

Sanılanın aksine sivrisinekler normalde ısırmazlar. Bir hedef canlı bulduktan sonra gelecekteki yumurtalarını beslemek amaçlı kana ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçları da sivrisineklerin ısırmalarına yol açar. Yine bilinenin aksine sivrisinekler kendilerini değil çocuklarını kanla beslerler. Ve kan emme konusunda pek de ihtiyacım olanı alayım yeter şeklinde bir algıları yoktur. İhtiyaçlarının ne kadar olduğunu kestiremediklerinden duracakları noktayı çok bilmezler.

Sivri Sineklerle İlgili Şaşırtıcı 10 Gerçek3. Eş Seçimi İçin Yarışırlar

Genellikle erkek sivrisinekler eş seçimi için büyük sürüler haline gelir ve dişiler tarafından seçilmeyi beklerler. Eş seçim işleminde bütün yönetim dişi sivrisineklerdedir. Yapılan çalışmalar daha büyük ve heybetli görünen erkek sivrisineğin değil genelde daha hızlı uçabildiğinden orta boylarda olan bir sivrisineğim seçilme ihtimalinin yüksek olduğunu göstermiştir. Daha hızlı uçabilen ve havada daha fazla kalan sivrisinekler eş seçimi konusunda büyük bir avantaja sahiptirler.

4. Dişi ve Erkek Sivrisinekler Birbirlerine Uyum Sağlar

Bizim uyuz bir vızıltıdan ibaret olarak gördüğümüz sivrisinek vızıltıları aslında sivrisineklerin dünyasında vızıltıdan çok daha fazlasıdır. Vızıltı olarak duyduğumuz ses sivrisineklerin kanatlarının hızla hareketinden kaynaklı bir sestir. Dişi erkeğini seçtikten sonra dişi ve erkek sivrisinekler aynı frekansla kanatlarını çırparlar ve bu şekilde birbirlerinden haberdar olurlar.

5. Kokulardan Hiç Hazetmezler

Vücudumuza sürdüğümüz kremler ya da kullandığımız deodorantlarla birlikte ortamda kokulu bir mum yakmak sivrisineklerin son derece istemediği bir durumdur. Sizin peşinizden düşmeyen ama sizin de yakalayamadığınız bir sivrisinek varsa hoş kokulu yöntemler yardımınıza yetişebilir. Son derece hafif olmaları nedeniyle tabiri caizse uçarken havadan bile nem kaparlar. Ağır kokular kafalarını karıştıracağından başta uçmalarında olmak üzere vücut fonksiyonlarında sıkıntılar oluşacaktır.

Sivri Sineklerle İlgili Şaşırtıcı 10 Gerçek6. Kelime Kökeni İspanyolcadır

Sivrisineğin orijinal ismi ispanyolca olan ”mosca” ve ”ito” kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. İspanyolcada mosca kelimesi küçültülmüş, daha küçük gibi anlamlar alırken sonuna eklenen ito kelimesi de uçan şey anlamına gelmektedir. Sonuçta iki kelimenin birleşmesiyle ispanyolca orijinal isminin anlamı ”küçük uçan şey” olmaktadır.

7. Bill Gates de Sivrisinekten Nefret Ediyor

Anopheles sivrisinek türü, insan sıtma hastalığı taşıyıcısıdır. Sıtma vakalarının% 90’ı Sahra havzası Afrika’da meydana gelir. Şubat 2009’da, Bill Gates tarafından yapılan bir konuşmada daha ileri düzeylerde sıtma aşısı geliştirilmesi için fon sağlama konusundaki görüşlerini bildirmiştir. Bu konuda Kaliforniya’daki bir teknoloji konferansında sivrisineklerle ilgili konuşma yapan Bill Gates özellikle sıtma hastalığı dolayısıyla sivrisineklerden nefret etmektedir. Sivrisineklerle ilgili Bill Gates’in konuşmasındaki eğlenceli 1 dakikayı videomuzdan izleyebilirsiniz.

8. Sivrisinekler Nefes ve Tere Bayılırlar

Çevrenizde hiç biri sivrisinekler özellikle beni ısırıyor diyen biri oldu mu? Çünkü özellikle çok terleyen insanlar sivrisineklerin daha büyük hedefleridir. Bununla birlikte ağzından nefes alıp veren kişiler verdikleri nefesi ile sivrisineklere davetiye yollamış olurlar. Çünkü ağızdan verilen nefes daha hızlı yayılabilmektedir ve sivrisinekler karbon dioksite bayılırlar. Ter ve karbon dioksit sivrisineklerin davetiyesi olabilirler.

9. Evlerinden Uzaklaşmazlar

Sivrisinekler anne sözü dinleyen hayvanlardır, yani evlerinden yaşam alanlarından çok uzaklaşmazlar. Zaten çok uzun hayatı olmayan sivrisinekler doğduğu bölgenin çevresinde yaşamını sürdürürler. Çok üst düzel (uçağa girme v.b.) durumlar olmadığı sürece bir sivrisinek doğduğu çevrede hayatını sürdürür. Kim bilir belki evimizin yakınında bir sivrisinek yuvası vardır ve o yüzden her akşam bizi rahatsız ediyorlardır.

10. Çok Fazla Sivrisinek Türü Vardır

Sivrisinek deyip geçmemek gerekir aslında. Dünyada keşfedilmiş yaklaşık 3000 sivrisinek türü vardır. Bunların sadece 150-200’ü Amerika’dadır. Amerika’nın Teksas eyaletinde her yıl düzenlenen bir festivalle sivrisinekler yakalanır ve yakalanan sivrisinekler incelenip başka bir tür olup olmadığına karar verilir.

Kaynakça:
www.toptenz.net

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.