Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Eredivisie Nedir?

0 268

Buy-Dutch-Eredivisie-League-Football-Tickets-Football-ticket-netEredivisie yani Hollanda‘nın en üst klasman ligidir. Eredivisie, Flemenkçe’de ”Onur Ligi” anlamına gelir. Eredivisie, 1956 yılında kurulan ligde 18 takım mücadele etmektedir. Bu 18 takımlı ligi ilk sırada bitiren doğrudan UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı kazanıyor. Ligi ikinci sırada bitiren takım ise UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme turundan başlayıp guruplara kalabilme mücadelesi veriyor. Ligi üçüncü ve dördüncü bitiren kulüpler ise UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele etme şansı elde ediyorlar. Bu sıralama değişkenlik gösterebilmektedir. Bu değişkenlik Hollanda Eredivisie’de elde edilen başarılar ile ülkelerini Avrupa kupalarında temsil eden takımların elde edecekleri başarılar doğrultusunda kaç adet takımın UEFA Şampiyonlar Ligi’ne kaç adet takımın da UEFA Avrupa Ligi’ne gideceğini belirler. Hali hazırda Hollanda Eredivisie Avrupa ligler sıralamasında 9. sırada yer almaktadır. Bu da Hollanda’nın 2 UEFA Şampiyonlar Ligi, 3’de UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak külüp kotasıdır.

262y7eoEredivisie’de yer alan 18 takımdan her biri diğerleri ile ikişer adet maç yaparlar. Bu maçlardan biri içi sahada diğeri ise dış sahada olur. Her bir galibiyet 3 puan ile ödüllendirilir beraberlikler ise 1 puanla ödüllendirilir. 18’li takımlı ligde son sıralamada yer alan son 3 takım yani 18, 17, 16’nci takımlar küme düşerler. Eredivisie’de en başarılı takım AFC Ajax takımıdır. Ajax Eredivisie’yi 33 kez kazanarak kırılması imkansız denilebilecek bir rekora imza atmıştır. PSV Eindhoven ise AFC Ajax’ı takip eden ikinci takımdır; PSV’nin şampiyonluk sayısı ise 21’dir. Bu iki kulüp dışında Feyenoord, AZ Alkmaar, FC Twente’de Eredivisie’nin en başarılı takımları arasında gösterilmektedir. Eredivisie, Avrupa’nın diğer önemli liglerinde yer alan büyük takımlar için bir hazırlık ligi olarak görülmektedir. Chelsea, Manchester United, Arsenal gibi takımlar Eredivisie’den birçok oyuncuyu satın almışlardır. Ya da başka ülkelerden aldıkları oyuncuları bu ligde mücadele eden takımlara kiralık göndererek gelişim süreçlerini izlemektedirler. Eredivisie’den birçok gol kralı çıkmıştır. Bunların başında Ruud van Nistelrooy, Roy Makaay, Patrick Kluivert, Dennis Bergkamp, Dirk Kuyt gibi önemli yıldızlar yer almaktadır.

Eredivisie’de ortalama gol sayısı maç başına 3 gibi yüksek bir rakamdır ki, bu da gol kralı olan bir oyuncunun 30’un üzerinde gol atmasına olanak sağlamaktadır. Eredivisie’deki maçlarda seyirci ortalaması da oldukça tatminkardır. Biletler çok pahalı olmamakla beraber maçlar gündüz oynandığı için birçok seyirci bu maçlara rahat bir şekilde gidebilmektedir. En büyük ve görkemli stadı ise Amsterdam Arena’dır. 52.000 kapasiteli bu stat, Türk Telekom Arena’nın projesi olarak kabul edilmiş ve ikiz stadı olmuştur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.