Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saç Beyazlamasına Engel Olan 10 Meyve

0 990

Saç Beyazlamasına Engel Olan 10 MeyveGüzel ve bakımlı saçlara sahip olmak çok güzel bir duygudur. Ama herkes istediği gibi saçlara sahip olmayabilir. Özellikle günümüzde saç sorunu çok fazla yaşanmaktadır. Bunun birçok sebebi vardır. Stres, yoğun yaşam, hava kirliliği, yiyecek ve içeceklerin doğal olmaması…vb.
Saçların güzel olması için sağlıklı ve düzenli beslenmek çok önemlidir. Çok fazla saçı dökülen kişiler doktora baş vurduklarında hemen kan testleri yapılır. Vücuttaki eksik değerler tespit edilir. Buna göre bir tedavi süreci başlatılır.
Saçla ilgili bir diğer husus da genetik faktörlerdir. Genellikle ailenin saç yapısı çocuklarda da görülür. Annenin ya da babanın saçları gür ise çocuğun saçları da gür olur. Ya da tam tersi bir durum yaşanır. Eşlerden birinin gür birinin seyrek ise çocuğun saçı da ikisinden birine benzer. Saç beyazlaması da böyledir. Genellikle gür saçlı olanların saçları beyazlar. Seyrek saçlı olanların ise saçları daha az beyazlar. Genetik olarak gençlik dönemlerinde bile saçları beyazlayanlar vardır.
Saçların beyazlaması görüntü olarak hoş olsa da bazı kişiler bu durumdan hoşlanmazlar. Yaşlılığın bir belirtisi olarak değerlendirirler. Beyazları boyalarla kapatmak yerine doğal yollara başvurulmalı en önemlisi de yeme-içme düzenine çok dikkat edilmelidir.
Beyazları engelleyen meyveler;
1- Avokado
2- Portakal
3- Erik
4- Kızılcık
5– Çilek
6- Kiraz
7- Bektaşi üzümü
8- Havuç
9- Muz
10-Kuru Kayısı

Saç Beyazlamasına Engel Olan 10 MeyveBeyazları engelleyen en önemli vitamin B12 vitaminidir. Bunun için B12 vitamini bulunan meyveler mutlaka tüketilmelidir. Avakoda, portakal, erik ve kızılcık da B 12 vitamini mevcuttur. Kırmızı ve turuncu renkli meyveler tercih edilmelidir.
C vitamini de saçlar için çok önemlidir. Bu vitaminler saç rengini korur. Çilek, kiraz ve portakal c vitamini yönünden zengindir.
Kuru kayısı demir bakımından zengindir.
Havuç ve muz iyot bakımından zengindir. Havuç suyu düzenli olarak tüketilmelidir.
Her gün 2- 3 litre arası su tüketilmelidir.
Sebze, meyve, et, protein tüketimi düzenli olmalıdır.

Bunlarla beraber katkı maddeli gıdalardan , sigara, alkol, kafeinli, gazlı, şekerli içeceklerden uzak durulmalıdır.
Sıkıntı ve streste çok beyazlamasına sebep olacağı için mümkün olduğunca stresli bir yaşantıdan uzak durulmalıdır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.