Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bağışıklığı Çökerten 4 Zararlı Besin

0 247

Bağışıklığı Çökerten 4 Zararlı BesinBağışıklık sistemi vücudun hastalıklara karşı kendini koruması ve savunmasıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması bu yüzden çok önemlidir. Eğer bağışıklık sistemi çökerse hastalıklardan kurtulmak çok zor olur. Ama en önemlisi kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanma riski artar.
Bağışıklığı çökerten bir çok etmen vardır. Bu etmenlerden biri de beslenmedir. Ne ile nasıl beslenildiği çok önemlidir. Günümüzde birçok besin kimyasal maddeler içermekte ve işlenmiş durumdadır. Doğal ürün bulmak çok zordur.
Bağışıklığı çökerten besinleri 4 ana başlık altında toplarsak;
1- Besinlere konan hormonlar yüzünden bir çok sebze ve meyve bağışıklık sistemini zayıflatır. Doğal yöntemlerle yetişen sebze ve meyveleri bulmak çok zordur.
2Hayvan yemlerine konan zararlı maddeler. Bu yemleri yiyen hayvanların etlerini yemek bağışıklık sistemini zayıflatır.
3- Süt ve süt ürünlerine konan kimyasal maddeler yüzünden bu ürünler insan vücuduna yarar yerine zarar verir.
4- Trans yağlarla yapılmış yiyecekler sağlığı tehdit eder.
Ayrıca çok sık tüketilen kızartmalar, şekerli gıdalar, unlu mamüller. alkol, sigara, hava kirliliği, uykusuzluk, fazla kilo, radyasyon, bağışıklık sistemini çökertir. Özellikle paketli ürünlerin içeriklerine dikkat etmek gerekir.
Bağışıklık sistemini çökerten çok fazla yiyecek ve içecek olduğu için önemli olan bağışıklık sisteminin çökmesini engelleyecek bir yaşam ve beslenme düzeni oluşturmaktır. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler yemektir.
Bebeklikten başlayarak sağlıklı beslenme çok önemlidir. Bebek öncelikle anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirir. Mümkün olduğu kadar paketli ürünler tüketmek yerine doğal besinler tercih edilmelidir. Ayak üstü yemek yerine evde yapılmış yemekler yemek gereklidir.

Bağışıklığı Çökerten 4 Zararlı BesinYiyecek ve içeceklerde doğal olanı bulmak zor olduğu için mümkün olduğu kadar düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek, alkol ve sigaradan uzak durmak, sıkıntı ve stresten uzak durmak, spor yapmak, düzenli bir yaşam sürmek bağışıklık sistemini güçlendirir.
Eğer bir yıl içerisinde sık tekrarlayan kulak ve boğaz enfeksiyonu, ağız içi yaraları, uzun süre ve sık kullanılan antibiyotikler varsa vücutta bağışıklık sistemi çöküşte demektir. Bunun için ilaç tedavisi yerine bağışıklık sistemini güçlendiren bir düzen kurmak gerekir. Yoksa iyileşmesi çok daha zor hastalıkların pençesine düşülür.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.